ניסים משעל וטל שלו

העברת הסמכויות לבן גביר וסמוטריץ': "הכשירות המבצעית תפגע"

בעקבות העימות בין השר סמוטריץ' לשר הביטחון נוכח פינוי הכרם בשילה, רה"מ הצהיר כי הסמכויות יועברו בהקדם • אלוף (מיל') עמוס גלעד הגיב לדברים


בעקבות פינוי כרם הזיתים אתמול (ד') בשילה, שר האוצר בצלאל סמוטריץ' תקף בחריפות את שר הביטחון גלנט. כתוצאה מכך הודיע ראש הממשלה נתניהו כי הסמכויות במשרד הביטחון, עליהן סוכם עוד במו"מ הקואליציוני, יועברו לחזקתו של סמוטריץ' בהקדם. סביב נושא זה, ניסים משעל וגיא פלג שוחחו ב־103fm עם אלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני־ביטחוני במשרד הביטחון, אשר פרש את משנתו. 

בפתח דבריו הבהיר גלעד כי מדובר באירוע משמעותי הרבה יותר מאוד מאורע פוליטי בממשלה. "פה מדובר על ביטחון המדינה, שאני חושב שיותר ויותר בסכנה. העוצמה שלנו בנויה על העוצמה הצבאית אבל גם על התבונה המדינית אסטרטגית. היא קשורה ליחסים המיוחדים שהם עתירי משמעות לגבי היכולות שלנו בכלל לתמרן, אפילו העוצמה הצבאית באה מארה"ב. האמריקאים רואים את עצמם כקשורים אלינו בערכים משותפים, שישראל היא דמוקרטיה. אם ישראל היא לא דמוקרטיה מתערער יסוד אדיר ביחסים המיוחדים עם ארה"ב. השאלה אם ישראל יכולה להתקיים בלי ארה"ב. להערכתי ישראל לא יכולה להתקיים בלי ארה"ב וההפך כן יכול להיות".

"אם נניח ראש הממשלה שהוא מסור מאוד לא רק לעניינים הפליליים האלה אלא גם למורשת שלו, והיא קשורה ליכולת למנוע מאיראן נשק גרעיני, שהם בדרך לשם, אתה חייב תיאום עם ארה"ב. אם ארה"ב, היחסים בין ראש הממשלה לנשיא זה קשור בדיוק לאירוע", הדגיש, והוסיף: "לכן לדעתי שר הביטחון נלחם על זה כל כך, הוא מבין שאם יקחו מידי הצבא ומערכת הביטחון את השליטה במנהל האזרחי ותיאום פעולה בשטחים, אחר כך משמר הגבול יעבור לרשותו של בן גביר ולא תהיה אכיפה למגזר היהודי, ותוכן התשתית כמו שסמוטריץ' לא מזכיר את זה לזכותו, לסיפוח יהודה ושומרון, זה לא מקובל לא בארה"ב ולא במערב".

עוד טען גלעד כי "אנחנו שייכים לעולם הדמוקרטי, אנחנו לא סין, לא רוסיה, תיסלל הדרך לבתי הדין הבינלאומיים. כל הדברים האלה כבר החלו. יעלה על הדעת שראש הממשלה לא ביקר בארה"ב? לא הוזמן ולכן הוא לא מבקר".

באשר להצהרתו של ראש הממשלה נתניהו כי יעביר את הסמכויות במשרד הביטחון לסמוטריץ', זאת בהתאם להסכמים הקואליציוניים, הבהיר: "אם עוד מעט בעוד כמה חודשים בתי הדין הבינלאומיים יקבעו שהכיבוש שלנו או אחזקת יהודה ושומרון הוא כיבוש לא חוקי, האוכלוסייה של הכובש לא יכולה להיות שם, זה הופך לפשע בינלאומי. עד עכשיו בית המשפט העליון הגן עלינו בחזית הבינלאומית הזו. זאת אומרת שאם נוכרז כאלה מחר נכנס גם לטיפול של בית הדין לפלילים. לאחר מכן הם גם רוצים לסלק את הרשות הפלסטינית בטוענת שווא שהם גורם טרור, שזה שקר מוחלט, בניגוד לערפאת אבו מאזן מתאם איתנו תיאום ביטחוני אפילו היום. לדוגמה כשאזרחים ישראלים נכנסים בטיפשות לעיר פלסטינית והמון פלסטיני רוצה לקרוע אותם לגזרים, הפלסטינים מצילים אותם ומוסרים אותם. כל הדברים האלה קשורים לביטחון וליכולות ההתמודדות".

"נתניהו לא מבין את כל זה?", תהה משעל, וגלעד השיב: "וודאי שהוא מבין, הבעיה לא היא אם הוא מבין אלא מה הכוחות האפלים שמניעים אותו לחתור תחת כל הדברים שהוא מבין. אם יש מישהו שמבין זה הוא, הצבא, אבל אם אתה לוקח את משמר הגבול שכל חייל שם מיומן בטיפול ואכיפת חוק וסדר ולוקח את הנדבך של היכולת ההידברות הביטחונית עם הרשות הפלסטינית אתה מערער את הביטחון. אם מג"ב יצא משם ולא יהיה תחת פיקוד הרמטכ"ל ושר הביטחון, הצבא לא יסכים שיהיה כוח מליציוני שכפוך לאיזה שר שרוצה להשיג את המטרות שלו".

לסיום, הכריז גלעד כי "ההתבטאויות של ביידן על איכות הדמוקרטיה והמשמעות הולכת ומתגברת, ראשי הסנאט שהם דמוקרטים היום אומרים דברים קשים מאוד. בשטח, מה יקרה אם משמר הגבול יועבר לבן גביר? בן גביר אמר 'נצטרך להעביר אותם למקום אחר', אם הוא יוציא את משמר הגבול כתוצאה מזה צה"ל יצטרך להזרים כוחות משלו, זה עוד עומס על הצבא. הכשירות לטפל באנשים בתוך יו"ש היא שונה מכשירות מבצעית. במילים אחרות - הכשירות המבצעית תפגע. שורה תחתונה - נגרמת פגיעה בביטחון".

עריכה: שני רומנו

16/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר
בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר  |  צילום ארכיון: יונתן זינדל/פלאש90
Paris