אודי סגל וענת דוידוב

"אם שבתאי לא יתנהג כמו שאנו מכתיבים, ניפרד"

ח"כ תא"ל (מיל') צביקה פוגל בתגובה לריאיון של מפכ"ל המשטרה: "הוא קצת מתבלבל" • הבהיר: "אם לא נקבל את הכוח שאנו רוצים, לא נישאר"


בריאיון שהעניק אמש (ש') מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בתוכנית 'פגוש את העיתונות', התייחס ליחסיו עם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר וטען: "אנחנו לומדים לעבוד אחד עם השני, אף אחד לא יחליף את שיקול הדעת של המפכ"ל ומפקדיו". בהמשך אף הבהיר כי הוא לא מתכוון להתפטר מתפקידו זאת חרף האיומים נוכח התנהלותו. 

חבר הכנסת תא"ל (מיל') צביקה פוגל שוחח עם ענת דוידוב וניסים משעל והגיב לדברים: "אני לא מאיים עליו, אני בסך הכול אומר – 'אל תשכח שיש פה מי שלוקח אחריות, האחריות היא על השר, על הממשלה וכשהשר והממשלה מכתיבים לך מדיניות, שיקול הדעת שלך הוא 'איך לבצע את זה בצורה הטובה ביותר' ולא 'האם לבצע את זה', ובזה הוא קצת טועה, הוא קצת מתבלבל אבל הוא לא היחיד".

הוא הבהיר: "אנחנו רוצים אנשים שרכשו ניסיון, מביאים אותו לידי ביטוי ומשתפים איתנו פעולה לפחות בקטע של המדיניות. אל תצביע עוצמה יהודית, זה בסדר גמור, אבל כרגע השר שלך מונע על ידי ממשלת ישראל, נא לקיים את המדיניות שהשר אומר. כשהשר אומר שממשיכים לבצע פעילות במזרח ירושלים כמו שמבצעים את 'שובר גלים' בג'נין, אז אתה תבצע את זה בצורה הטובה ביותר שהשר ביקש ולא תבוא ותגיד לו 'לא, אני לא חושב'".

ח"כ פוגל הדגיש כי הוא מחזיק בדעתו: "יש פה שר וממשלה שמכתיבים מדיניות, אנחנו לא באנו לפטר אף אחד, אם הוא לא ישכיל להתנהג כמו שאנחנו מכתיבים לו אז לא תהיה ברירה - ניפרד. כמו שאתם יודעים, יש מלא אנשים שחשבו שאין להם תחליף, גם בוגי חשב שאין לו תחליף. יש פה ממשלה נבחרת במדינת ישראל, יש פה שרים שזכו לאמון הכנסת, נבחרו כולם. באו לפה להכתיב מדיניות, העם אמר את דברו ועכשיו יבוא מישהו ויגיד 'לא, אנחנו נכתיב את זה אחרת'?"

כאשר נשאל פוגל האם היה פועל אחרת במקום השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, ציין: "אני לא השר לביטחון לאומי. אם הוא (המפכ"ל) היה יושב אצלי במשרד היום ואם היה ברור שהוא לא מסוגל לבצע את המדיניות שלנו במזרח ירושלים ובשטח, ואני מקבל את ההערה שלא מעירים למפקדים בזמן פעילות מבצעית, אז אדוני, 'אני ממליץ לפרוש אחרת אני אאלץ להפריש אותך'".

"אם הוא יבצע את המדיניות בצורה שבה אנחנו רוצים - הוא יישאר ואולי אפילו יוארך תפקידו"

"אני חושב שאין לו ברירה", הגיב לתהיות האם המפכ"ל ישמע למדיניות השר. "אני לגמרי לא בטוח שזה יתבצע באמת באיכות שהשר רוצה, תסתכלו אתמול על ההפגנות, על הדרך שבה ההפגנות בסוף מתנהלות בניגוד למה שניתן להם אישור, חסימה של ציר איילון וכל מיני חסימות. זה בניגוד להנחיות שניתנו לאישור שניתן להפגנה הזאת. אני לא רוצה להתערב בעבודה בזמן שהיא מתבצעת, אבל עכשיו אחרי, יכול להיות שאני כיו"ר הועדה לביטחון לאומי אחליט באחד הדיונים הקרובים לזמן את כל הגורמים לדון באיך מתנהלים בהפגנות".

לגבי הארכת הקדציה של המפכ"ל שבתאי, שצפויה להסתיים בחודש ינואר, אמר: "אם הוא יבצע את המדיניות, האיש הוא עם ניסיון, הוא לוחם, הוא היה מפקד מג"ב. אני מזכיר, כשהוא נבחר על ידי אמיר אוחנה, כתבתי לאמיר אוחנה הודעה 'החלטה מצוינת, איש ראוי', אני לא חוזר בי בעניין הזה. אם הוא יבצע את המדיניות בצורה שבה אנחנו רוצים, אז הוא יישאר ואולי אפילו יוארך תפקידו".

לבסוף, ביקש להתייחס לכוונת המשרד לביטחון לאומי להביא יחידות מג"ב לאיו"ש: "אנחנו הבטחנו, כולנו, גם המפלגות שלא זכו בבחירות, שנשנה את מציאות הביטחון האישי. המציאות של הביטחון האישי הולכת לעמוד במבחן בלתי אפשרי בתקופה הקרובה - כמות הנשק הלא חוקי שמסתובב בשטח, מעבר מפלילי לפחעי בקרב האוכלוסייה הישראלית, החממות חשיש ומריחואנה שמזרימות עשרות מיליארדי דולרים, את זה אי אפשר לטפל בזה אם לא נוסיף מג"ב איו"ש מחר. אם לא יהיה משמר לאומי ולא נקבל את הכוח שאנחנו רוצים, אנחנו לא נישאר שם. אין לי שום ספק בכלל, איתמר אמר את זה בבירור וגם נדמה לי שהוא קבע זמן – 'אם בעוד שמונה חודשים לא יהיו הניצנים הראשונים של הכוח שמאפשר לי לתת ביטחון אישי לכל תושב במדינת ישראל באשר הוא, לא נהיה שם, בשביל זה נבחרנו'".

עריכה: נויה חסון 

19/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צביקה פוגל
צביקה פוגל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris