אודי סגל וענת דוידוב

"זה דיבור עברייני, דיבור של מאפיה"

מפקד מג"ב ומחוז ת"א לשעבר ניצב בדימוס דוד צור תקף את התבטאויות ח"כ צביקה פוגל נגד המפכ"ל • על השר בן גביר: "לא יודע על מה הוא מדבר"


אתמול (א') טען חבר הכנסת תא"ל (מיל') צביקה פוגל בריאיון לענת דוידוב וניסים משעל בתוכנית 'שבע תשע' ב־103fm כי, לדבריו: "אם המפכ"ל שבתאי לא יתנהג כמו שאנחנו מכתיבים, ניפרד". ניצב בדימוס דוד צור, לשעבר מפקד מג"ב ומחוז תל אביב, ביקר את דבריו. 

"זה דיבור עברייני. דיבור של מאפיה, אין לי הגדרה יותר קלה לעניין הזה", תקף צור. "'אתה תעשה מה שאנחנו נגיד לך, אם לא, לך הביתה'. מזל שהמפכ"ל לא לוקח את זה ברצינות, אני חושב שבסופו של דבר הוא הציב את הקווים. הוא איש מקצוע, אני גם מתפלא, דווקא צביקה שמכיר איך הדברים האלה פועלים, האמירות האלה גם מחלישות את המערכת מבפנים, בטח לא עושות טוב, בטח לא במצב הרגיש שאנחנו נמצאים בוא".

לדבריו, "אני רואה את ההתנהלות בהקשר בכלל של המצב הביטחוני, אנחנו נמצאים בפתחו של רמדאן מאוד רגיש, האירועים במזרח ירושלים הולכים וגולשים לסוג של אינתיפאדה מעבר לטרור הזאבים הבודדים. כבוגר שתי אינתיפאדות, זה לא נראה ככה כרגע עוד, אבל אנחנו בהחלט גולשים לשם. בסוף, כדי לטפל באירועים נקודתיים, לטפל בטרור, צריך סבלנות, מודיעין, הרבה מאוד נחישות מבצעית, ועושים את זה, אני רואה את המבצעים, הדבר נעשה. זה הדבר שצריך כל הזמן לזכור - אתה לא לוקח אוכלוסייה שלמה ומכניס אותה לתוך הסל הזה, בזה אתה מייצר אירוע שאתה לא בהכרח שואף אליו".

באשר להכרזתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כי יתקיים מבצע חומת מגן 2, הדגיש: "הוא בעיקר לא יודע על מה הוא מדבר, לא ככה מכריזים על מבצע. זה אירוע שאתה מכין את כל היחידות, אתה מתכונן, דיונים אינסופיים בקבינט. פה זה בן אדם אחד שהחליט את זה".

"פתאום כל הסכם קואליציוני הופך לאיזה חוק"

עוד התייחס להעברת הסמכויות בין השרים בעקבות ההסכמים הקואליציוניים: "אני חושב שראינו דגימה של הדבר הזה בפינוי של הכרם. משמר הגבול הוא גוף שהאחריות עליו, האימונים שלו, קידום מפקדים וכו', היא באמת על משמר הגבול, קרי משטרת ישראל. ההפעלה שלו נתונה למפקד הטריטוריאלי. המחשבה שאתה יכול לקחת את הכוח הזה ולהכפיף אותו לשר לביטחון פנים מנותקת מהמציאות. זה חלק מהמבנה המוזר הזה שיצרו בתוך משרדים עם אחריות מתפצלת, אבל כאן היא נוגעת בלב ליבו של הפעלת הכוח, אחדות הפיקוד. ברגע שהדבר הזה יישבר, הכוחות לא ידעו מי המנחה שלהם. זה יכול להוביל לכאוס פעם אחת, וזה גם יכול להוביל למצב שבו אנשים יוצאים למבצע מהוראה של מישהו אחד".

"נתניהו מנהל את האירוע מול בן גביר?" שאלו צמד המגישים, וצור הודה: "לא יודע, שאלה טובה. לפי ההצהרות בתקשורת לצערי זה לא נראה ככה. אנחנו מזהים מצב שבו כל הסכם קואליציוני הופך להיות תורה מסיני, פתאום כל הסכם קואליציוני הופך להיות איזה חוק. הדבר הזה לא מתנהל. אני חושש מאוד".

לסיום, הכריז צור כי "אני חושש מאוד, צריך להקשיב רק לראשי מערכת הביטחון, לפתור את ראש השב"כ ולהגיד 'הוא רק פקיד', האנשים האלה, עשרות שנות ניסיון, צריך להקשיב להם. צריך לקיים דיונים אינסופיים בקבינט ולהחליט לאן הולכים - האם הולכים למבצע חומת מגן 2 ואינתיפאדה שלישית? אז כן, צריך להיערך לזה. בסופו של דבר האירועים האלה יתנקזו לנו לתחילת אפריל, אנחנו עשויים להימצא במעגל דמים שלא בהכרח רצינו בכלל להיכנס אליו אלא נגררנו".

עריכה: שני רומנו

20/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דוד צור
דוד צור  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris