אודי סגל וענת דוידוב

"אירוע חמור, בסוף ההחלטה של המפקד בשטח"

דובר משטרת ישראל נצ"מ אלי לוי על ההתנהלות מול המפגינים שחסמו את ביתם של ח"כ טלי גוטליב וח"כ יואב קיש: "אפס סובלנות להפרות סדר"


אתמול (ב') חסמו מספר מפגינים את דלת ביתה של חברת הכנסת טלי גוטליב, זאת במחאה על קידום הרפורמה במערכת המשפט שאירע לאורך הלילה, זאת לצד הפגנות רמות ברחבי הארץ ומול משכן הכנסת בירושלים. 

דובר משטרת ישראל ניצב משנה אלי לוי שוחח עם ענת דוידוב וגדעון אוקו והגיב לדברים: "התחלנו את הבוקר עם עיקר האירועים באזור מחוז תל אביב, משם המפגינים עלו לאזור ירושלים. אגב, צריך לומר, נכון שעיקר הפוקוס התקשורתי והציבורי הולך למחאות בתל אביב ובירושלים אבל אתמול שוטרי משטרת ישראל באמת היו ונכחו כדי לשמור על הסדר הציבורי ועל ביטחון הציבור גם על כבישי המדינה כדי לאפשר לנהגים את הנסיעה הרצופה בכל קצוות הארץ, מדן ועד אילת היו מחאות".

"אתמול שני האירועים המשמעותיים שהיו מבחינת מחוז תל אביב שטופלו היו בביתה של חברת הכנסת טלי גוטליב, הייתה שם הפרת סדר, שני מפגינים נעצרו, נחקרו ואנחנו ממשיכים בחקירה. גם ליד ביתו של שר החינוך יואב קיש נעצרו שישה מפגינים גם נחקרו ואנחנו ממשיכים את החקירה מולם", אמר. 

כשנשאל האם מספר המפגינים אמש (ב') עלה לעומת בשבוע שעבר, הבהיר: "אנחנו לא מפרטים את מספר המפגינים שהיו, אלה דברים שנשארים בתוך החדר הסגור. משטרת ישראל תהיה בהפגנה של עשרה אנשים אם צריך ויש חשש להפרות סדר או לחסימה של כביש, וגם בהפגנה של מיליון איש, נהיה בכל מקום למען הציבור".

באשר לטענה כי משטרת ישראל הייתה צריכה למנוע את ההפגנות מחוץ לביתה של ח"כ טלי גוטליב עוד לפני שהתחילו, טען כי "יש חטיבת מודיעין ויש מערך מודיעין בכל מחוזות המשטרה. במרבית המקרים, משטרת ישראל יודעת לפני על כוונות של מפגינים להגיע. אנחנו מפעילים מודיעין כזה או אחר שלא נפרט. בשני המקרים, גם בביתו ברמת גן של שר החינוך יואב קיש, הגיעו שוטרים ועצרו שישה מפגינים, גם בביתה של טלי גוטליב, אירוע חמור מאוד".

"השר לביטחון לאומי מתווה את המדיניות של המשטרה, מי שנותן את ההחלטה בשטח זה המפקד"

בהמשך, הדגיש: "אנחנו כמשטרה מצד אחד רואים בזכות המחאה זכות יסוד בסיסית במדינה דמוקרטית, מצד שני, אפס סבלנות להפרות סדר. אנחנו נמצה את הדין עם כל אדם שיפר סדר, שיחסום כביש שלא כחוק, שיהיה פורע חוק. מצד שני, וחשוב להדגיש את זה, אנחנו כמשטרה באמת רואים כזכות יסוד במדינה דמוקרטית את זכות המחאה, אנחנו נמצאים בהפגנות בכל מוצאי שבת בכל רחבי הארץ".

לאחר מכן, הגיב לכך שהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר דורש שינוי במדיניות במשטרה בעקבות ההפגנות האחרונות: "עדיין לא התקיים דיון בנושא הזה, צריך להבהיר ולומר - השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הוא מתווה את המדיניות של משטרת ישראל, הוא השר הממונה מטעם ממשלת ישראל על המשטרה, בין היתר גם על כיבוי אש, על שירות בתי הסוהר, על היחידה להגנת עדים ועוד דברים שיש במשרד שלו".

"מצד שני, מי שנותן את ההחלטה בשטח זה המפקד בשטח. אני אומר לכם באחריות - כל דבר שעולה גם כשיש ביקורת תקשורתית על חסימת כביש או על הפרת סדר כזו או אחרת, אנחנו מנתחים כל אירוע לגופו", הסביר, והוסיף: "בסוף ההחלטה היא של המפקד בשטח. אתם צריכים להיכנס לנעליהם של המפקדים - יש מפקד בשטח, הוא זה שיודע להבין את תמונת המצב הנקודתית בשטח, גם המודיעינית, גם המבצעית, גם מבחינת אגף התנועה, מה קורה על הצירים. הוא לוקח את כל סל הנתונים הזה ויודע להחליט בשטח מה קורה".

עוד הגיב לחשיפה על סכסוך בין מפכ"ל המשטרה לשר לביטחון לאומי: "השבוע אני נכחתי בישיבה יחד עם המפכ"ל אצל השר לביטחון לאומי, המטרה היא משותפת, גם שלנו כמשטרת ישראל, גם של השר והמשרד לביטחון לאומי – לתת ביטחון לציבור בישראל , לחזק את המשילות, למנוע ולסכל את כל אירועי הפח"ע, לטפל בטרור, בפשיעה ברחוב הערבי ובאמת להביא ביטחון לציבור".

לבסוף, ביקש לסכם באמרה: "השוטרים שלנו באמת ראויים הבוקר הזה יותר מתמיד להצדעה ולהוקרה מצד כל תושבי מדינת ישראל, כי הם גם במעמד של הפח"ע, גם במעמד של המשטרה הקלאסית, גם בהפגנות וגם בשמירה על הסדר".

עריכה: נויה חסון 

21/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הפגנה נגד הרפורמה המשפטית
הפגנה נגד הרפורמה המשפטית  |  צילום: גילי יערי/פלאש90
Paris