אודי סגל וענת דוידוב

בדרך לשביתה? "לשר האוצר הנוכחי אין שום השפעה - מנהלים אותו"

חיים ביבס, יו"ר המרכז השלטון המקומי, הסביר מדוע תתקיים שביתה מחר (ה') בצל העברת התקציב: "קורא לראש הממשלה לקחת את המושכות לידיים"


מחר (ה') צפויה להתקיים שביתה במשק בשלטון המקומי מה שאומר שהלימודים מושבתים בתיכונים ובגני הילדים ולא יהיו שירותים עירוניים זאת בשל אי הסכמות עם משרד האוצר בנוגע לתקציבי הרשויות. ענת דוידוב וגדעון אוקו שוחחו עם חיים ביבס, יו"ר המרכז השלטון המקומי שתקף בחריפות את האוצר.

"מה מוביל אתכם להכריז על שביתה?", תהו צמד המגישים בפתח השיחה, וביבס הסביר: "הנושא הראשון ואולי המהותי ביותר זה חינוך הילדים שלנו. יש לנו את נושא הסייעות שטרם נסגר, הסכם השכר, אופק תעסוקתי, יש מחסור של אלפי סייעות ביום. לצד זה יש לנו מחסור של 7 אלף כיתות. יש פה מצב אבסורד, יש 100 אלף ילדים במדינת ישראל שלומדים בקרוואנים. המדינה היחידה שלילד אין כיתת לימוד, ומתווכחים איתנו על משהו שיש עליו תקציב רב שנתי, אנחנו מכספנו דרך הדברים המרכזיים שאנחנו מפתחים יש קופה גדולה ושמנה שהכנסנו לאוצר בשנים האחרונות".

עוד הדגיש כי "מחר זה התקציב. אם אתה מחר לא מתקן את הדברים המשמעות אחר כך זה להתחיל לרוץ בוועדות הכנסת וגם לא תגיע לאן שאתה רוצה. במדינה מתוקנת אוצר היה בא אחרי 4 שנים שבהם אין יציבות של שלטון מרכזי, שהכול כמעט בקריסה, ואנחנו סחבנו את המדינה הזו תחת מגפת קורונה, מבצעים, כל הדברים, בכל העולם מעבירים סמכויות לשלטון המקומי כי מבינים שהם היחידים שמחוברים לשטח. הממשלה מנותקת מהציבור. לכן כאשר אנחנו לוקחים את הדברים האלה אנחנו מבינים שאוצר מדינת ישראל לא מביא שום תוכנית אמיתית".

באשר לטענותיו של שר האוצר סמוטריץ' כי לא נפגשו איתו בנושאים האלו מאז תחילת כהונתו, תקף: "שמעתי אותו אומר אתמול שלא נפגשנו איתו, לא נעים להגיד אבל הוא לא דובר אמת. אני נפגשתי איתו אישית עם כל הצוות שלי לפני שבועיים. אני ישבתי איתו, אף אחד אחר לא. עוד דבר, אתה יודע מה מצחיק? שאני שומע אותם כאילו אף אחד לא דיבר איתם? הדיונים האלה התקיימו בממשלה הקודמת, התחלנו אותם, היינו כבר ע סיכומים ואז הגיעה נפילת הממשלה והכול הוקפא. זה אותו תהליך בדיוק, שום דבר לא השתנה, הדבר היחיד שהשתנה זה שר האוצר שמסתבר שגם שר האוצר הנוכחי אין לו שום השפעה כי מנהלים אותו".

"אין מבוגר אחראי במשרד האוצר"

"שלטוני מקומי מייצג את כולם", הבהיר, והוסיף: "זה ההבדל בין השלטון המקומי למרכזי, אנחנו מאוחדים כולנו. יש פה הרבה דברים שעומדים ולכן אין רלוונטיות למפלגה כזו או אחרת, יש רלוונטיות לדבר אחד - לאיכות החיים של התושבים שלנו שבסוף אוצר מדינת ישראל כל הזמן מנסה לפגוע ולהוריד אותם למטה. אחרת אין מישהו אחר, שר אוצר שלא בא ונכנס לעניינים, היינו בלא מעט מאבקים בעשור האחרונים, אבל התקיימו שיחות, אין מבוגר אחראי במשרד האוצר. אין מבוגר אחראי".

בתגובה לדבריו, נשאל יו"ר המרכז השלטוני המקומי כיצד הוא מסביר את התנהלותו של שר האוצר, ואילו ביבס הודה: "אולי חוסר ניסיון. צריך מבוגר אחראי לכן קראתי לראש הממשלה לקחת את המושכות לידיים, לנהל את האירוע, כי באירוע הזה אנחנו נגיע לכך שהחינוך של הילדים שלנו יפגע. מדברים על תוכניות לדיור לזוגות צעירים, זה בלוף אחד גדול, אין שום תוכניות לאוצר, האוצר ממשיך לעשוק את הצעירים שלנו. בשנתיים האחרונות האוצר הרוויח על הגב שלנו כמעט 60 מיליארד שקל, כמה כסף מזה חזר עבור הזוגות הצעירים בישראל? אפס שקלים. הכול הלך לכיס שלהם".

על המגזר החרדי שאינו צפוי להשתתף בשביתה מחר, אמר: "המגזר החרדי לצערי, ופה אני מסתכל גם עליהם אבל גם על האוצר. מדובר בשערורייה של פקידי אוצר שמתנהגים כמו אחרוני האנשים ולצערי הם הראשונים שנפלו בפח. לשמחתי זה רק הם, הבודדים שניסו במקומות אחרים הוועדים שלהם קמו עליהם כי אם כל הכבוד הסייעות נאבקות על משהו שהן רוצות מזמן".

בהמשך, התייחס ביבס לרפורמה המשפטית והשביתות במשק שהגיעו בעקבותיה, והדגיש: "לרפורמה המשפטית אין רלוונטיות לתקציב המדינה, חוק ההסדרים והרשויות המקומיות. בנושא הרפורמה הוצאנו מכתב לפני כשבוע של ראשי רשויות, אנחנו קוראים להידברות מיידית, ואני מאלה שתמיד אומרים שצריך להידבר. אפשר לדבר ולהגיע בכל דבר לתוצאה מיידית ולהביא לנזק גדול, אבל מצד שני גם בהידברות יהיה אפשר להחזיר. מדובר בקרעים שאם לא נדע לחבר אותם זה משהו שאנחנו לא נוכל לטפל בו הרבה מאוד זמן. תזכרו שעם ישראל, לא קרה ששילמנו את המחיר בגלל שלא היינו חזקים, בגלל הבעיות הפנימיות".

"אנחנו נמתין היום, אם ראש הממשלה יקח את המושכות ויקרא לנו מצויין. אם לא אז אנחנו כמובן מחר נשבות ונחריף את העסק. נכון לעכשיו השביתה עניין מוגמר אלא אם כן יחליטו לשבת, לדבר ולסכם דברים עוד היום. אני מבחינתי הדבר האחרון שאני רוצה זה שביתה, אנחנו רוצים לטפל בתושבים שלנו, לתת להם את הרווחה שלהם, ושיפסקו כל הזמן באוצר לגמד רשויות. הגיע הזמן שיהיה פה מבוגר אחראי ואני קורא לראש הממשלה לקחת את המושכות לידיים", סיכם.

עריכה: שני רומנו

22/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שר האוצר בצלאל סמוטריץ'
שר האוצר בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ
Paris