ניסים משעל וטל שלו

"ההסתה היא איומה, יהיה ניסיון להבעיר את השטח"

ניצב בדימוס דוד צור, מפקד מג"ב ומחוז תל אביב במשטרה לשעבר, על היערכות המשטרה לקראת חודש הרמדאן: "הכוח צריך להיות מופנה למקומות הרגישים"


בדיון בכנסת לקראת חודש הרמדאן, מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי התריע בפני השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כי משטרת ישראל לא ערוכה, מפני שאין מספיק שוטרים. ניצב בדימוס דוד צור, מפקד מג"ב ומחוז תל אביב במשטרה לשעבר, הביע את דעתו בנושא בשיחה עם ניסים משעל וגיא פלג ב־103fm.

בתחילה חיזק את דברי המפכ"ל, "הוא מתריע ובצדק. המשטרה קטנה, ובטח בתקופה שבה היא מתוזזת כפי שהיא מתוזזת. צריך לברור ולבחור נכון את המקומות ואת הקרבות שאליהם אתה נכנס. הרמדאן הזה עושה רושם שהולך להיות נפיץ מאוד ומתריעים על זה כבר זמן רב כל רשויות הביטחון", אמר צור, והוסיף: "אני חושב שאנחנו מגיעים למצב שבו הארגון בצורה מאוד לא קוהרנטית, אני לא מדבר מתוך הארגון, המפכ"ל הוא איש מקצוע. צריך לתת להם לעבוד, כנ"ל הרמטכ"ל וראש השב"כ".

לדבריו, "אין ספק שממשלה צריכה להכתיב מדיניות, אבל אפילו מבצע טקטי מדהים כמו אתמול, בסוף הקבינט צריך להחליט מה סדרי העדיפויות שלו. אם זו פצצה מתקתקת, אז זה מצוין לפעול בצורה הזו. אם זה בסופו של דבר, משהו שהוא בראייה יותר רחבה, כי מתנהלות שיחות להרגעת הרוחות לפני רמדאן, אז צריך לשקול את זה".

"אני לא אומר שלא צריך היה לפעול אתמול", טען, אך הדגיש כי החלשת הרשות הפלסטינית, לדבריו, אל מול חיזוק חמאס לאורך שנים, גרמו למצב כאוטי בשטחי A, שאף אחד שם לא משליט סדר. "או שזה בכוונת מכוון, או שזו סיטואציה שכבר נוצרה, את זה צריך לקחת בחשבון, לכן כל פעילות כזאת שאנחנו רואים, כניסה לשכם או ג'נין הופכת להיות מלחמה", אמר.

"האירועים בהר הבית הולכים להיות המוקד אולי הכי רגיש"

בהמשך הבהיר צור: "אני חושב שקודם כל, הכוח צריך להיות באמת מופנה למקומות הרגישים. הולך להיות לנו ניסיון גם להבעיר את השטח. ההסתה היא איומה והאירועים בהר הבית הולכים להיות המוקד אולי הכי רגיש, לכן הנושא של הר הבית יצטרך להיות מנוהל בצורה מאוד מקצועית שבה יתנו למפכ"ל לנהל את זה ולא לעשות כל מיני פרובוקציות מבחוץ שעלולות להדליק את השטח".

לגבי האפשרות לעוצר במזרח ירושלים, הדגיש: "יש דרכים לטפל במפגע הבודד, אם זה למשל חלוקת נשקים בצורה מושכלת, אם זו היכולת להגן על מקומות מסוימים, טרמפיאדות וכן הלאה, אבל לא לכלוא 400 אלף איש כאוכלוסייה, כ-או נקם או תסכול, כי בסוף לתוך המעגל הזה של הפרות הסדר ודרדור המצב, אתה מכניס אוכלוסייה הרבה יותר גדולה שהיא לא מעורבת והם תושבי מדינת ישראל".

"צריך להגיד לציבור את האמת, אנחנו חיים בירושלים בתוך אוכלוסייה שהיא תושבים, יכולה לנוע ממקום למקום, אתה לא יכול לעשות סגר ועוצר כפי שאתה עושה בשטחי A", הסביר, והעביר ביקורת על השר לביטחון לאומי: "אנחנו כל פעם נדהמים מחדש מהביטול והעובדה שמזלזלים פה בוותק ובניסיון של אנשי המקצוע האלה, מתוך או שחצנות או איזו בורות ומקבלים החלטות בשלוף".

עוד אמר: "ראש הממשלה הוא הבן אדם הכי מנוסה שיש, ושר הביטחון אגב. הם שני האנשים שאולי הכי חשוב שיהיו עם אצבע על הדופק, ולא לעשות כל מיני פעולות, כמו שאני קורא איומים חדשות לבקרים, בהקשר של למשל, הכפפת כוחות מג"ב לבן גביר, או לחילופין הנושא של המנהל האזרחי".

צריך להכניס כוחות מג"ב עכשיו לירושלים?
"יש הרבה מאוד כוחות מג"ב. מג"ב ירושלים הוא המג"ב אולי הכי גדול. בסוף מג"ב מהווה כוח מאוד משמעותי בתוך משטרת ישראל. הדיון לכאורה, הוא האם לוקחים את כוחות מג"ב איו"ש ומכפיפים אותם ישירות למשרד לביטחון לאומי. זה לא יקרה".

לדבריו, "בסוף צריך להקשיב לרמטכ"ל גם היוצא וגם הנוכחי כדי להבין שפעולה כזאת, לא רק שהיא יכולה לייצר כאוס ופוגעת באחדות הפיקוד, היא גם מחלישה מאוד את הפעילות שלנו באיו"ש. יש זמן לדון בדברים האלה, לא חייבים לעשות את זה ערב הרמדאן, גם ככה המצב הוא די נפיץ".

"אם אני מסכם את כל מה שאני אומר, צריך שמישהו ישלוט בדברים וינהל את הדברים האלו ולא יהיה כבול עכשיו לאיזה הסכמים קואליציוניים הזויים, ערב הקמת הממשלה, שעכשיו צריך לפרוע את השטרות האלה", הסביר.

23/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דוד צור
דוד צור  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris