ינון מגל ובן כספית

"העיתונות בישראל מתה"

שרת ההסברה גלית דיסטל־אטבריאן תקפה בחריפות את אופן סיקורי ההפגנות: "התקשורת לא משקפת את ההפגנות, היא מייצרת אותן עם מסך של שקרים ותבהלה"


מאז הציג שר המשפטים יריב לוין, ימים ספורים לאחר כניסתו לתפקיד, את הרפורמה המשפטית, הכוללת שינויים רבים במערכת המשפט הישראלית שהייתה מוכרת עד כה, המדינה גועשת. כעת, פורסם כי היועמ"שית של משרד ראש הממשלה לא אישרה לשרת ההסברה גלית דיסטל־אטבריאן (הליכוד) מימון ממשלתי לקמפיין הסברה בעד הרפורמה. ינון מגל ובן כספית דנו על כך ב־103fm עם השרה, אשר הגיבה לדברים.

תחילה התייחסה שרת ההסברה למחאות הבלתי פוסקות מאז הצהרת הממשלה על כוונותיה במערכת המשפט: "רגשות מעורבים מאוד, לא קל. ברמה הלאומית מאוד מורכב, זעם גדול על מפיצי ההסתה, חמלה ענקית לקהל הענק והמבוהל בלי שום סיבה ודאגה אמיתית על כולנו. המצב קשה".

מיד לאחר מכן, הבהירה דיסטל־אטבריאן בנוגע לקמפיין ההסברה של הרפורמה אותו ביקשה להוביל: "אני לא דוברת הממשלה, אני שרת ההסברה, אני שרה של כולם. לכן קמפיין שרק מדברר את הרפורמה, גם בעינייי אם הוא יוצא מהמשרד שלי יש בזה טעם נפגם. הקמפיין שתוכנן, ואני יושבת עליו עם מיטב המוחות לא מעט זמן, אני מאמינה בשקיפות, בטח במצב כזה שאנשים מאוד מבוהלים. אני מאמינה בשקיפות, במתן עובדות ובמתן יחס זהה לשתי העמדות וזה בדיוק הקמפיין שתוכנן - שיח מבוקר. תיכננו את זה גם במדיה הדיגיטלית, גם במעגלי שיח ברחוב, גם לקחת מישהו מאוד מזוהה עם המחאה ומישהו נגדה".

"פשוט לדבר כדי שהקהל יבין שבסופו של יום הסיפור הוא דיון סופר לגיטימי על איזונים ובלמים, ולא המפלצת שנמצאת מתחת למיטה וכולם מפחדים ממנה. לדון ולהתווכח בצורה מבוקרת על עובדות, אני חשבתי ששיח כזה יכול להרגיע מאוד את מה שקורה ברחובות", אמרה, ותקפה: "אני חושבת שלא אישרו לי את זה בדיוק משום שהם מפחדים מהשיח הזה, כי אם זה יעלה על המישור העובדתי, והייסטריה תישכח ואנחנו נדבר, רוב הציבור יבין שמה שקורה פה כרגע זו ההונאה הגדולה ביותר מאז קום המדינה".

"העיסוק במעונו של ראש הממשלה - מביך"

באשר לפועלו של משרד ההסברה בממשלה הנוכחית, הבהירה: "אין מפעל לייצור מידע, סרטונים, אינפורמציה וצינורות שמפצים את זה לכל העולם, הפלסטינים קורעים אותנו כבר שנים. משרד ההסברה יהיה ברובו שדרה של אנשי תוכן. אנחנו הולכים לספק עשרות סרטונים, לתכלל את כל אלפיים גופי ההסברה הפרו ישראליים בארץ ובעולם, ולתת פייט ראשוני. רוב העבודה שלי תהיה מול העולם".

בהמשך, ביקרה שרת ההסברה את התנהלות התקשורת הישראלית ואף טענה כי הסיקור אינו מאוזן בין הצדדים הפוליטיים. "בסופו של יום מדובר ברפורמה שגם מתן כהנא, כל חברי ימינה, גם סער, גם יאיר לפיד, הרבה מאוד אנשים שהיום יוצאים וצורחים בשקר רב 'סוף המדינה', תמכו בה. מדובר ברפורמה שעברה את הבחירות, את ההפגנה הגדולה ביותר ברוב לא קטן. מדובר ברפורמה נחוצה מאוד, ישראל כרגע איננה מדינה דמוקרטית".

כספית, אשר ששמע את אמירותיה של השרה, התרעם: "יש הפגנות כמעט בכל מקום בארץ. בנתניה יש 6 אלף איש כל מוצאי שבת. זו מחאה שלא הייתה כמותה, והיא נמשכת שלושה שבועות. איך אפשר להסביר את העובדה שהדבר היחידי שאתם עושים זה זה? ושאתמול במקום להתכונן לתקציב ולטפל בשכם, כל לשכת ראש הממשלה ו־13 ח"כים בליכוד ישבו באישור עוד מיליוני שקלים למשפחת נתניהו".

"אני רוצה להבהיר, העיסוק במעונו של ראש הממשלה, במיוחד אחרי השנה וחצי האחרונות שלאף אחד לא היה אכפת, ב'ערוץ 12' היה איזה אייטם של 3 דקות, עזוב, הצביעות הזו, האכיפה הסלקטיבית התקשורתית, הפוקוס שיש לכם עלינו, זה כל כך מביך, מצער", טענה השרה מנגד.

עוד הכריזה כי "העיתונות בישראל מתה. יש כרגע שלושה ערוצים שהתפקדו למפלגת יש עתיד, זה מסביר את ה-6 אלף איש באילת. אני באמת חושבת שהתקשורת בישראל לא משקפת את ההפגנות האלה, היא מייצרת אותן עם מסך של שקרים ותבהלה, מודעות שעולות מיליונים. הפערים פה נורא ברורים והם מאוד לרעתנו, אנחנו יודעים את זה, פועלים מתוך זה. הממשלה היא ממשלה מצויינת".

"אם לכולם לא היה אכפת מ־52 מיליון שנשפכו כי הילדים של בנט לא רצו לעבור לירושלים, אז באמת כרגע שאין מעון רשמי לראש הממשלה נתניהו מכיוון שלפיד ובנט לא באמת רצו לגור בבלפור ובלפור עמד ולא שופץ וכרגע הוא זקוק למינימום האפשרי כמעון. זה שפותחים על זה עיניים - זה מביך", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

23/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


השרה גלית דיסטל-אטבריאן
השרה גלית דיסטל-אטבריאן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris