איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"ההצעה נשלחה 24 שעות לפני הדיון, זו בדיחה"

ח"כ ולדימיר בליאק על דיוני התקציב באוצר: "החלוקה בין המשרדים נעשתה בצורה אקראית, ככה נראית הממשלה הזו שלא מתעסקת בבעיות היסוד של החברה"


בימים אלה ממשלת ישראל דנה בתקציב המדינה לשנה הקרובה, אבל עננה של חוסר וודאות מרחפת מעל משכן הכנסת. שכן, עדיין לא ברור איך יגיעו השרים להסכמות בנוגע לגובה התקציב. בו זמנית, נשאלת השאלה האם הרפורמה המשפטית המתהווה אכן תשפיע על הכלכלה הישראלית?

ליאת רון ואריה מליניאק ביקשו לדון בנושא, ושוחחו עם חבר הכנסת ולדימיר בליאק (יש עתיד), מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים שנכח בדיוני האוצר הבוקר (ה') והגיב בחריפות להתנהלות הממשלה. לדבריו, ככה נראית ממשלה שלא מתעסקת בבעיות היסוד של החברה הישראלית.

בפתח הריאיון הסביר חבר הכנסת כי מדינת ישראל מתמודדת עם תקופה מאוד מורכבת, ואמר: "הממשלה התחילה עם התקציב, אבל התקציב לא מוכן. מספיק לומר שהצעת התקציב נשלחה לשרים רק 24 שעות לפני הדיון, הרי זו בדיחה. לא עובדים בצורה כזו ואני מבין שהחלוקה בין המשרדים נעשתה בצורה אקראית. כך נראית הממשלה הזו, שבעצם לא עוסקת בבעיות היסוד של החברה הישראלית. בסופו של דבר, אין להם כמעט זמן עד לאישור התקציב ב־29 במאי".

כשנשאל האם לא תהיה דחייה, הסביר שאכן יכולה להיות דחייה, שכן, הם הרוב אז הם יכולים לשנות את החוק. "זה מסר שלילי גם לכלכלת ישראל, וגם לשווקים הבינלאומיים. לא שחסרים לנו מסרים שליליים בתקופה האחרונה, אז יהיה עוד אחד".

בהמשך התייחס ללוחות הזמנים שעומדים לרשותם של השרים, ותהה: "אני כרגע מתקשה לראות איך הם יעמדו בלוחות הזמנים, כי הכנסת יוצאת לפגרה ויש מעט מאוד ימי עבודה. אני כבר עברתי תקציב אחד בקדנציה הקודמת ויודע שזה יהיה מאוד מאוד מורכב. חוץ מזה, אין לנו אפילו שר אוצר במשרה מלאה, אז איך יהיה לנו תקציב?"

"שר האוצר אמר שהוא רוצה לקצר את הפגרה", ענתה לו רון. הוא האזין לדברים, וטען: "קודם כל, שר האוצר לא יכול לקצר את הפגרה. זה בסמכותו של יושב ראש הכנסת. מעבר לזה, הפגרה הזו לכשעצמה היא גם ככה מאוד קצרה באופן יחסי. בכל מקרה, שר האוצר לא נמצא במשרה מלאה, וככה זה נראה".

"הממשלה הזו היא ממשלה מטורללת"

בהמשך העביר ביקורת חריפה אודות התנהלותה של ממשלת ישראל, והצהיר: "הממשלה הזו היא ממשלה מטורללת, והיא לא באמת מתנהלת כמו שצריך. היא עוסקת רק בדבר אחד - במהפכה המשפטית". בהמשך הוסיף עוד סעיף, וטען שהיא גם נוגעת בשיפור תנאי המחייה של משפחת נתניהו. "אתמול והיום הגיעו 13 חברי כנסת לוועדת הכספים בכדי לדון בהכפלת הוצאות המחייה ובתחזוקת שני הבתים הפרטיים של משפחת נתניהו. 13 חברי כנסת, כל הסגל הבכיר של ראש הממשלה. זה אירוע לגמרי מופרע. אני וחברי האופוזיציה נלחמנו חמש שעות, וביקשנו מהם מספר אחד - כמה זה יעלה למשלם המיסים? לא קיבלנו תשובות. הופעלו לחצים על גפני. לחצים בלתי אנושיים. זה אירוע מביש. הם עוסקים בהפיכה המשפטית, ובתנאי המחיה של משפחת נתניהו".

"מאיפה יביאו כסף?", נשאל חבר הכנסת. "זו שאלה מצוינת לאור כל מה שאנחנו שומעים. היום השקל מתחזק, אבל המגמה היא ברורה. אין ספק שאם הם לא יעצרו אנחנו נגיע למצב לא פשוט עם סכנה ואפשרות להורדת דירוג האשראי, ופגיעה ממשית באזרחי המדינה בחודשים הקרובים. הכל קשור להפיכה המשפטית. אם הם לא ישכילו לעצור את הליך החקיקה יהיו השלכות חמורות על כלכלת ישראל. אני רואה ממשלה שלא מתפקדת. לא עובדים בצורה כזו, זה ברדק. אני מאוד פסימי, אין לי פה בשורות".

לסיום התייחס לנגיד בנק ישראל, ואמר: "הנגיד מאוד מודאג, הוא משמיע קול מקצועי ושפוי והמדיניות שלו היא תגובה לשיעורי האינפלציה. כל עוד הממשלה מתנהלת כמו שהיא מתנהלת אני חושש מאוד. הממשלה חייבת להפסיק את בליץ החקיקה הזה. מתוך דאגה לכלכלה הישראלית".

עריכה: עדן בן ארי 

23/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ולדימיר בליאק
ולדימיר בליאק  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris