ינון מגל ובן כספית

"הדרגים הבכירים יותר ירצו להשתתף - אומר מידיעה"

דוד מידן, בכיר במוסד לשעבר, על התרת ראש המוסד לחלק מאנשי הארגון להשתתף בהפגנות נגד הרפורמה • טען: "מיטב החברה לא בצד של המהפכה"


בסוף השבוע (ו') נחשף כי עובדים במוסד פנו לארגון בבקשה להשתתף בהפגנות נגד הרפורמה במערכת המשפט, ובעקבות דיון שערך ראש המוסד דדי ברנע עם היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב־מיארה הוחלט כי אנשי מוסד בדרגה נמוכה מראשי מחלקה אכן יוכלו להשתתף, זאת ללא שיוכם למחנה פוליטי כזה או אחר.

דוד מידן, לשעבר בכיר במוסד, התייחס לידיעה: "אני מפגין, ולצדי אשתי וילדיי. אני חושב שלברנע לא הייתה ברירה, עובדי המוסד הם אנשים פטריוטיים ואחראיים, הם לא יעמדו מנגד. אני חושב שהיה מופעל לחץ, אמרו 'אוקיי, אנחנו מכירים את התקשיר אבל אלה ימים לא רגילים שזה מחייב גם החלטות לא רגילות'. לדעתי זה לא ייעצר כאן, אני מניח שגם הדרגים הבכירים ביותר ירצו להפגין, אומר זאת מידיעה. אני יודע שיש בדרגים הבכירים מחשבות ודעות מאוד ברורות לגבי מה שקורה במדינה היום, ואני מניח שאם התהליך הזה ימשך, גם הם יבקשו לקחת חלק ולהביע את עמדתם".

"הנוסחה שהוא החליט לגביה היא נוסחה סבירה בשלב הזה, עד דרג רמ"ח וכמובן אנשים שאנחנו צריכים להיזהר שלא יחשפו, הם יודעים איך להיזהר בהפגנה עצמה כדי שלא יהיו גם נזקים כתוצאה מההפגנות. לא כל עובדי המוסד זו מקשה אחת, יש סוגי עובדים ויש כאלה שלא היינו רוצים שיהיו גלויים ומוכרים. לא יודעים מי הם אבל מצטלמים, יש שם הרבה תמונות", הוסיף.

באשר למכתב שפורסם על ידי בכירים ולוחמים ממערך המ"מ שהודיעו שיפסיקו להגיע למילואים: "זה מסוכן, זה מצב חריג, אני באמת לא זוכר בהיסטוריה של המדינה הרבה מקרים כאלה, אבל אנחנו בתקופה חריגה ואני חושב שהעובדה שאנשים מהקו הראשון של ההגנה על המדינה, אם זה טייסים, אם זה לוחמים, מתלבטים בכלל אם להתגייס או לא להתגייס - זה נזק עצום".

"הצד שתומך בתהליך הזה, לא מצליחים להביא אנשים בעלי משקל"

"אני כבר מאמין שזה לא יקרה, אבל נניח שהתהליך יגיע לסיומו - זו מדינה אחרת. בסוף כשאתה מרכז כוח שלם בגוף אחד, וזה מה שיקרה, איך שלא תציג את זה, אי אפשר לברוח מזה. אין כנסת בעצם היום, היא תחת פיקוד מוחלט של הממשלה", אמר.

לדבריו, "עד לרגע זה לא שמעתי משפטן בעל שם בעולם שיבוא ויסביר למה זה (הרפורמה המשפטית) טוב. אני מסתכל על הגלריה המכובדת של האנשים שמבינים ואומרים, משפטנים, כלכלנים וכן הלאה, מסבירים מה זה הולך לעשות והם בקול אחד כמעט מסבירים שזה דבר רע. הצד שתומך בתהליך הזה, לא מצליחים להביא אנשים בעלי משקל. אני מניח שיש חלקים שאפשר לדבר עליהם וחלקים שאי אפשר לדבר עליהם, אבל אנחנו מדברים על מקשה אחת. בוא ננתח כל מסגרת משטרית מכל מדינה באירופה - זה לא אחד לאחד".

בהמשך, טען כי "כדאי להגיד בצורה הוגנת וישירה בזמן של חוסר אמינות - המיטב של החברה הישראלית לא בצד של המהפכה המשטרית. המדינה לא תתקיים בלי המיטב של האוכלוסייה שלה. המיטב זה המדענים במכון ויצמן, הטייסים בחיל האוויר, היזמים ואנשי ההייטק, המדינה לא תשרוד בלעדיהם. אם אתה חושב שתוכל לרמוס אותם דרך תהליך כזה - אז זה לא ילך".

"אנחנו המיטב ולא כל אוכלי החינם"

לטענתו, "המיטב זה לא דרעי, לא הבנים הפרחחים של סטרוק, לא הילד הלא מנומס של אוסנת מארק. המיטב זה האנשים שראיתי אתמול בקפלן, זה לא נוער הגבעות. המיטב של החברה הישראלית זה המדענים, החכמים, היזמים, משלמי המיסים, הלוחמים וזה לא הבטלנים שלומדים תורה ולא עושים כלום. אדם חולה - מבקש רופא, הוא לא מסתפק בתפילות".

בסיום השיחה, שיתף כי "המוסד גייס אותי כשהייתי בן 22, אני הייתי 30 שנה במוסד, הייתי במאות ואלפי מבצעים בחיים שלי. אני אדם שהסתכן למען המדינה והקריב, כמעט לא הכרתי את הילדים שלי כשהם גדלו, לא הייתי בבית חודשים ושבועות. המדינה חשובה לי וכשאני הולך להפגין אני הולך מתוך חרדת קודש להפגנה, מתוך שהמדינה ממש יקרה לי. אנחנו המיטב ולא כל אוכלי החינם".

 

עריכה: ירדן חדד

26/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דוד מידן
דוד מידן  |  צילום מסך מתוך 'עובדה', 'קשת 12'
Paris