אראל סג"ל

"הלוואי ורבין היה מזמין את הצד השני להידברות"

הפעיל החברתי אלדד יניב על החשש מהרפורמה המשפטית והקריאות לפשרה: "אל תחזרו על הטעויות שאנו עושים - הממשלה תצליח להעביר את רוב הסעיפים"


הרפורמה המשפטית מעוררת אמוציות רבות ברחבי המדינה, ואמש (ש') נמשכו המחאות כנגדה, של רבבות מאזרחי המדינה. הפעיל החברתי אלדד יניב שוחח על כך עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר ב־103fm.

"אני חושב שהבחירה שקיימת עכשיו בין שני הכוחות הפוליטיים זה האם לשבת ולדבר או להמשיך לשגע את המדינה ארבע שנים ושמונה חודשים, כי הממשלה הזו לא תתפרק", אמר יניב, והוסיף: "ההפגנות גדולות ומשמעותיות, ככל שהן יהיו גדולות ומשמעותיות, הקואליציה של ה־64 תידבק אחד לשני ולא תרפה. הממשלה בצורה כזו או אחרת תסיים את כהונתה, ולא רק שתסיים, גם תצליח להעביר את מירב הדברים שרוצה להעביר בצורה איטית".

"לא סתם אני אומר בכל מקום - צריך ללכת ולדבר", טען. "אנחנו לא עירבנו אתכם בזמן ההתנתקות ולא בזמן אוסלו. לא רצינו לקיים שום הליך של הידברות, אל תחזרו על הטעויות שאנחנו עשינו. שינויים גדולים צריך להעביר אותם בהידברות, לאו דווקא תהיה הסכמה על הכול, תהיה הסכמה על חלק".

לדבריו, "מי שקובע פה זה מי שהציבור ילך איתו, ואני חושב שהרוב הגדול של הציבור ילך עם תהליך של הידברות. לו אני הייתי נשיא המדינה הייתי קורא לגדי אייזנקוט, אני חושב שהוא כבר קרא לו וכבר מדבר איתו ועם קבוצה של משפטנים. ביום שנשיא המדינה יציע פשרה שנתניהו מסכים לה ורוב הציבור יתמוך בה, ברגע הזה תהיה פשרה בין שני צידי העם. מי שירצה להפגין - זכותו להפגין, הכול בסדר".

"כל יום שעובר, אתה מגיע לפסח, כל יום שתגיע לפסח - הדבר הזה יעבור. תלך לדבר. יש להם רוב פוליטי, הם נבחרו, בין אם אנחנו אוהבים את זה או לא, כן אמרו לאנשים לפני הבחירות או לא, רבין בוודאי לא אמר לפני הבחירות שהוא הולך לחתום עם ערפאת. לך לדבר. ממשלות עושות מהלכים פורצי דרך", טען.

בהמשך, ציין כי "אנחנו מסכימים איתם שלא תהיה זכות וטו לשופטים כי הכתר הוא על אף אחד, הוא לא על הממשלה ולא על ביהמ"ש. בועדה למינוי שופטים אין וטו לאף אחד. אתה רוצה לדבר על מבנה הקבוצות? בבקשה, זו השיחה, תגיד מה עמדתך, מה ההצעות שאתה מציע, ותזכור שהרוב הוא שלהם. הלוואי ורבין היה מזמין את הצד השני להידברות".

עריכה: ירדן חדד

26/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלדד יניב
אלדד יניב  |  צילום: בן קלמר/פלאש90
Paris