אודי סגל וענת דוידוב

"זה המשבר הלאומי הגדול בתולדות המדינה"

ראש האופוזיציה יאיר לפיד על מצבה וגורלה של המדינה בצל הרפורמה במשפט: "אני אדם אופטימי - בכל חיי לא הייתי מודאג כמו שאני עכשיו"


הרפורמה במערכת המשפט מתקדמת ומעוררת אמוציות רבות וקשות בקרב אזרחי המדינה, אשר יורדים לרחובות בהמונים ומוחים נגדה. אתמול (א') פורסם כי 37 טייסים מתוך 40 טייסי המילואים בטייסת הקרב 'הפטישים', הודיעו שלא יתייצבו לאימונים בטייסותיהם לאורך השבוע. ראש האופוזיציה יאיר לפיד שוחח על כך עם ענת דוידוב וגדעון אוקו ב־103fm, ושיתף בחששות שלו.

"זה המשבר הלאומי הכי גדול בתולדות המדינה. כבר שנים אמרנו שהאיום הגדול עלינו הוא לא מבחוץ אלא המתחים הפנימיים, הם מגיעים עכשיו לשיא", טען לפיד, והוסיף: "זה מפרק אותנו, את הכלכלה שלנו, את הרעיון הזה של עם ישראל כעם אחד, עכשיו זה מפרק גם את הביטחון הלאומי, זו תוצאה של העובדה שהם רצים. אף אחד לא מבין עד הסוף למה הם רצים עם תהליך חפוז, חסר אחריות, קורע לגזרים. הם מורידים אסון על ראשו של עם ישראל והם מסכנים את הביטחון הלאומי. איראן החודש הקפיצה העשרת אורניום ל־84 אחוז והם מתעסקים בוועדה לבחירת שופטים".

ואיפה האופוזיציה בסיפור הזה?
"אנחנו הפעלנו את המהלך הזה? יש ממשלה, הם כל היום אומרים 'אנחנו ניצחנו בבחירות', אכן, ועם הכוח באה האחריות. זה באחריותכם. אנחנו לא הפעלנו את התהליך המטורף הזה שמפרק את המדינה. הם הפעילו אותו, עליהם לעצור אותו. ההשלכות הן פשוט מחרידות. אני אדם אופטימי, בכל חיי לא היתיי מודאג כמו שאני מודאג עכשיו מגורלה של מדינת ישראל".

"אני נגד סרבנות"

במהלך השיחה, הגיב גם להודעתו של יועצו לשעבר רועי קונקול שהודיע כי לא יעשה מילואים, כמחאה על הרפורמה המשפטית. "אני נגד סרבנות", הבהיר לפיד, "אני חושב שזה לא הכלי. אני מבין את הכאב, הצער, האימה והזעם, אני רק חושב שזו טעות. יש לנו צבא אחד. הוא כבר לא הדובר שלי והוא לא שיתף אותי. אמרתי לו שאני חושב שהוא טועה ואני עוד אריב איתו ואתווכח איתו ואנסה לשכנע אותו שהוא טועה".

לדברי לפיד, "יש סביבי אנשים שמרגישים כך וחושבים כך ואני משקיע הרבה זמן ומאמץ בלשכנע אותם שהם טועים, אבל אי אפשר לא להבין אותם. תחשבו למשל על אנשי הסייבר ההתקפי הישראלי שאמרו 'אנחנו לא נבוא למילואים אם זה יעבור'. הם אומרים, 'אנחנו מכירים את העוצמה של הכלים', ואני מכיר אותם כראש ממשלה עד לפני חודשיים".

"אלה כלים שמאפשרים לחדור לכל טלפון, לכל מחשב, לכל שיחה, אפילו שהיא לא ליד טלפון ומחשב, אני לא יכול להיכנס לפרטים. הם אומרים, 'רגע, לא יהיה פיקוח משפטי והכלים האלה יהיו בידיים של סמוטריץ' ובן גביר? הם ישתמשו בזה גם בזירה הפנימית מול יריבים פוליטיים כי הם אנשים חסרי אחריות בלי כבוד לחוק, ועכשיו לא יהיה חוק, אז אנחנו ניתן להם את הכלים האלה'", טען לפיד, והוסיף: "זה סוג המחשבות והדאגות שמטרידות אנשים. אני נגד סרבנות, אני מסביר באופן מסודר למי שמדבר על זה שהוא טועה, אבל צריך להבין את החרדה שמובילה אותם".

כשאתה רואה את הגל הזה הולך ומתרחב, אתה קורא להם הבוקר לכולם לחזור בהם, למשוך את המכתבים האלה?
"אני קורא להם כבר כמה ימים, מהרגע שזה התחיל. אני רק אומר לך, בסוף יש מי שאחראי, הממשלה אחראית לכל מה שקורה עכשיו".

"הנה הצעה - תעצרו את החקיקה, נלך לנשיא, נחזור משם עם חוקה למדינת ישראל"

בהמשך התייחס לפיד למתיחות בין הקואליציה לאופוזיציה, והדגיש: "ב־23 בינואר מול מצלמות, אמרתי 'בואו נלך לנשיא, תעצרו את החקיקה, נלך לנשיא, נקיים הידברות, נביא נוסחה שעם ישראל יכול לחיות איתה'. הם צריכים לעצור את החקיקה, נלך לנשיא. מה הם עושים? הרי הם לא אנשים דוברי אמת, אז הם אומרים 'אנחנו נלך להידברות בלי תנאים מוקדמים'. אתמול הייתי במליאה, אני עשר שנים חבר כנסת, לא זוכר שהייתה מליאה פתוחה ביום ראשון, ועדת החוקה פעלה, הם רצים קדימה עם החקיקה המטורפת הזאת ורק אומרים 'הידברות, הידברות', זה שקר עלוב".

המשיך, וסיפר: "אמר אתמול ראש הממשלה נתניהו 'תביאו הצעה', הנה הצעה - תעצרו את החקיקה, נלך לנשיא, נחזור משם עם חוקה למדינת ישראל שמבוססת על מגילת העצמאות. מגילת העצמאות היא הפרק הראשון".

לדבריו, "אני רואה לאט לאט, מתחילים... יולי אדלשטיין היה הראשון, דני דנון בחצי כוח, דוד ביטן דיבר, הפריפריה של הליכוד, אני שומע דברים שאומר חיים ביבס שהוא יו"ר השלטון המקומי מטעם הליכוד - הם לא יוצאים נגד הליכוד הם יוצאים בעד עם ישראל, ואנחנו צריכים לדבר איתם, ואנחנו מדברים איתם. יש פה את הרחובות, את המחאה שהיא עוצמתית והיא משנה את המדינה. יש את העבודה שאנחנו עושים בכנסת, את העבודה השקטה שאנחנו עושים מול אנשי הליכוד".

יש בליכוד עוד חברים שמדברים איתך מאחורי הקלעים?
"כן, והם אומרים לי שדעתם אינה נוחה עם מה שקורה, והם אומרים לי שכשזה יהיה יותר קרוב הם יעשו משהו. אני אומר להם, 'עדיף לעצור את זה עכשיו, תראו מה קורה'".

לגבי מחאת טייסי אל על, שמסרבים להטיס את ראש הממשלה נתניהו ומשפחתו לרומא, טען לפיד: "זה רחוק מלהיות סרבנות. מותר להם. הם אזרחים חופשיים, הם יכולים להחליט את מי הם מטיסים ואת מי לא. זה לא מרגיש ממלכתי, אבל אני אומר שוב, 'אני מבין אותם'".

עריכה: אמיתי דואק

06/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90
Paris