איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"מתפללים לשלום הנעדרים - לא נברח מאחריות"

עגורן קרס בתחנת הכוח באשקלון • מנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר: "סערה לא הייתה שם, אף אחד לא צפה את מה שהתרחש"


עגורן קרס הלילה (ב') בתחנת הכוח רונטברג שבאשקלון בעקבות מזג האוויר הסוער והרוחות במקום; נכון לשעה זו, כוחות הביטחון עדיין מחפשים שני נעדרים בתקרית, זאת לאחר שחילצו פצוע כבן 53 במצב בינוני דקות לאחר הקריסה. מנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר שוחח עם ענת דוידוב וסיפר על חקירת האירוע.

"אנו לא מרפים מהחיפושים", הבהיר. "הקצנו לטובת העניין צוות שיבדוק את השתלשלות האירועים. הייתי שם. זה קצת לפני השעה 01:00 בלילה ועד לקראת 06:00 בבוקר. סערה לא הייתה שם, היה מזג אוויר חורפי, ירדו ממטרים די קלים. אלא מה? כנראה בסביבות 23:30 בלילה, יש לנו אינדיקציות לכך על בסיס מערכות המידע שלנו, היה יש מאין משב רוח במימדים שלא היו כמותם כנראה, ברוחות שנעו במהירות. הן כנראה דחפו עגורן אחד מבין השניים שהיו על המזח, הוא גרם לקריסת העגורן השני וליצירת נזק". 

בהמשך, הוסיף: "ייתכן והדברים של המאבטח שנפצע נתנו עדות למה שהיה במהלך 11 הדקות. יש לנו ניטור מפורש של מה שהיה מבחינת ממטרים באותו פרק זמן מוגדר, ושל משבי הרוח העזים. יכול להיות שהוא הביא את מה שעבר באותם רגעים בהם התרחשה הטרגדיה הגדולה הזאת. כדי למנוע, ולו למראית עין, ניגוד עניינים כזה או אחר, מי שנותן את ההנחיות לעניין זה הוא קצא"א, כך היה גם אתמול. אני אומר בזהירות רבה על בסיס נתונים די בוסריים שאף אחד לא צפה את מה שהתרחש. ירד ברד לא בגודל של פתיתים אלא של כדורים ממש משמעותיים. הבטיחות אצלנו בראש סולם העדיפויות, אנו האחרונים שרוצים לסכן חיי אדם ופועלים בצורה מאוד קפדנית, לא ידענו, אף אחד לא צפה את זה". 

בסיום השיחה, הדגיש שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל: "אנו עורכים בקרת נזקים ובוחנים את השתלשלות האירועים. אנחנו מתפללים לשלום הנעדרים ועושים הכל כדי לאתר אותם, לא נברח מאחריות". 

עריכה: מיכל קדוש 

14/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מאיר שפיגלר
מאיר שפיגלר  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris