בן כספית ואריה אלדד

"חש שאנו בספינה טובעת, אין סיבה שלא נבקש עזרה"

במאי הקולנוע אורי ברבש על פנייתם של כ־1,000 אנשי רוח לשגרירים בגרמניה ובריטניה בדרישה לבטל את ביקורי רה"מ במדינותיהם: "קוראים קריאות SOS"


 הבוקר (ג') פנו כאלף סופרים, משוררים ואנשי רוח ישראליים לשגרירי גרמניה ובריטניה בישראל, והפצירו בהם לבטל את הביקורים המדיניים של ראש הממשלה בנימין נתניהו בארצותיהם, זאת כמחאה על קידום הרפורמה במערכת המשפט. על המכתב שנשלח לשגרירויות, חתומים בין היתר הסופרים דויד גרוסמן, דורית רביניאן ופרופ' פניה עוז־זלצברגר. 

אורי ברבש, יוצר ובמאי קולנוע שהצטרף אף הוא לבקשה, שוחח עם בן כספית ואריה אלדד והסביר את המהלך. "אנחנו נאבקים על קיומינו, על חיינו", טען. "אני מרגיש שאנו משולים לאנשים המצויים בספינה טובעת בלב ים, וקוראים קריאות SOS לכל מי שמוכן להקשיב". 

"מיליונים יוצאים יום יום לרחובות, אנחנו שותפים להערכה של העולם המערבי. אין שום סיבה שלא נבקש את עזרתם", הוסיף. "אנחנו לא מבקשים את עזרת שותפינו הדמוקרטיים בעולם בכספים ובסיוע מול הטלות וטו באו"ם, למה אנו לא יכולים לבוא אליהם בדרישה שלנו ופתאום זה הופך לבלתי אפשרי?". 

בסיום, הבהיר ברבש: "לא הייתי שותף לתפיסת עולמם של חברי 'שוברים שתיקה', פנו אליי בעבר. היום אנו חיים את המציאות אחרת. קרה פה משהו שלא אירע מקום המדינה, אנו באמת עומדים בפני סכנה קיומית. מי שמחוקק את החוקים שנקראים רפורמה רוצה אפרטהייד, מדינה גזענית, אלימה וחשוכה, מי שמחוקק אותם רוצה למצוא עיר מקלט, לבטל את מעמד בית המשפט ולשלוט בכל הרשויות, זו דיקטטורה מלא מלא". 

עריכה: מיכל קדוש 

14/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בן כספית ואריה אלדד
בן כספית ואריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris