סיון כהן

"אני מאוכזב, הנשיא החליט לרצות צד אחד"

השר מיקי זוהר הבהיר כי פניו להידברות, אך טען כי הרפורמה שהוצגה אינה תואמת את עמדות הימין • על האפשרות לקיום משאל עם: "אנו לא במצב אופטימלי"


אתמול (ד') הציג נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג את המתווה שלו לרפורמה במערכת המשפט, מהלך שמיד אחרי זכה לגינויו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שטען כי מדובר בלא יותר מהנצחת המצב הקיים. 

שר התרבות והספורט מיקי זוהר שוחח עם סיון כהן והתייחס לדברים. "אני מאוכזב", הודה". "ציפתי שמתווה הנשיא יהיה יותר רלוונטי עם אפשרות לדון עליו באופן רציני. לצערנו המתווה שהוצג אינו רלוונטי, התחייבנו לרפורמה ולא להנצחת המצב הקיים. חד משמעית צריך לשבת ולדבר אך אין צורך לעצור את החקיקה, אנו יכולים לדבר תוך כדי. אם נעצור אותה, הכאוס יימשך עוד חודשים ארוכים, ולכן צריכה להיות שאיפה לסיים את כל הסאגה במושב הזה".

בהמשך, הוסיף: "לדעתי הנשיא הציג משהו אחר לגמרי, המתווה שהציג הוסכם רק על ידי חצי מהמדינה. גם אנחנו בימין שאנו מדברים על הרצון להתפשר, זה לא כי אנו חוששים ממחאת הכלכלנים או המשפטנים, מה שמטריד אותנו הוא הקרע בעם, אנחנו רואים את הוויכוח הקשה בין אחים. האסטרטגיה שאני מדבר עליה אינה בהכרח ויתור על הרפורמה, מדברים על הפיכה משטרית, יש שקר מופרך מזה? נשנה משהו מבחינה דמוקרטית? הרכב מורחב של העליון כן יוכל לפסול חוקים, אך את זה אף אחד לא מסביר. מאחר ואנו רואים את הקרע ואת שנאת האחים, צריך לשבת לדבר משום שאין דרך לאחות את הקרע". 

"המתווה שהוצג לא מייצג את עמדות הימין, אפילו לא קרוב"

"אם לא נדע לחיות אחד עם השני נהיה במצב לא טוב", התריע השר. "המדינה לא יכולה להתקיים ללא אחדות עם ישראל. נצטרך לעשות פשרות אך לא נסכים לביטול הרפורמה. לא מקבל את עמדתו של ח"כ ביטן, כן צריך לנסות להידבר אבל לא מתוך כוונה לבטל אותה. להערכתי הנשיא החליט לרצות צד אחד, הוא ראה שעם הימין הוא לא מצליח להגיע להסכמות ולפשר בין ימין לשמאל, כי המתווה שהוצג לא מייצג את עמדות הימין ואפילו לא קרוב. אני לא יודע אם נתניהו שוחח עם הנשיא או לא, מקווה שהיועמ"שית שאסרה על רה"מ להתעסק ברפורמה תבין ששגיאתה פוגעת בכל עם ישראל". 

בסיום דבריו, קרא זוהר להרגעת הרוחות, גם של חבריו למפלגה, והבהיר: "אני אוהב את אמסלם, הוא חבר שלי, אני מבקש מכולם להרגיע קצת. גם לאנשי השמאל שלצערי אוהבים לשלהב ולהלהיט, אני אומר זאת לכולם ללא יוצא מהכלל. בואו נרגיע, עתיד המדינה תלוי גם באחדות העם. אם לא נדע לעשות זאת נמצא את עצמנו במצב לא פשוט בכלל. חבר'ה, תירגעו. כל סיטואציה בה אפשר לדבר אני בעד, וזה לא אומר שצריך לוותר על עקרונותינו". על האפשרות לקיום משאל עם בימים טרופים אלה, אמר: "כשאתה רוצה ללכת לקרב, עשה זאת במצב אופטימלי. אם נלך למשאל עם כשמבחינה הסברתית לא עשינו מספיק טוב, ברור שאנחנו לא במצב אופטימלי". 

עריכה: מיכל קדוש 

16/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris