רון קופמן ואריה אלדד

"יריב לוין עושה פה טעות קולוסלית"

ח"כ זאב אלקין הגיב למתווה הפשרה וטען: "אם מישהו לפני שנה או שנתיים היה מציע לימין את מה שהציע הנשיא במתווה שלו, היו לוקחים את זה בשתי ידיים"


השבוע הציג נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג את המתווה שלו לרפורמה במערכת המשפט, מהלך שמיד אחרי זכה לגינויו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שטען כי מדובר בלא יותר מהנצחת המצב הקיים. אריה אלדד דן על כך ב־103fm עם חבר הכנסת זאב אלקין (המחנה הממלכתי), אשר הסביר מדוע הוא דווקא תומך במתווה המדובר.

בפתח הריאיון ביקש חבר הכנסת אלקין להתייחס להצעת החוק על החלת ריבונות בבקעת הירדן, וכינה את תגובת הקואליציה כמחזה משעשע ועצוב בו זמנית. "לראות את השרה אורית סטרוק עולה על הדוכן ואומרת משפט אלמותי 'עדיין לא בשלו תנאים מדיניים להחלת הריבונות בבקעת הירדן'. אני לא חשבתי שאני אגיע למצב כזה בכנסת. גם אתה, אם הייתי שואל אותך לפני שנה האם אפשר לשמוע מאורית סטורק כזה משפט היית מהמר שלא".

"אתה לא היית אומר משפט כזה?", שאל אלדד בתגובה. הוא הסביר כי שניהם אנשים שונים, וכשהוא נאלץ שלא לתמוך בחקיקה עקרונית מהסוג הזה - הוא השתדל לדאוג מראש שלא להצביע נגד. "יש כל מיני דרכים בכנסת, ואתה מכיר אותן. אפשר להתקזז ואפשר לא להיות. היו מספיק קולות בשמאל בשביל להפיל את החוק, ואני לא הבנתי את הדהירה הזו של אנשי עוצמה יהודית, ואנשי הציונות הדתית, ואנשי ימין מהליכוד להצביע נגד. אתה יודע מה היה עצוב, אבל לא הופתעתי? נתניהו הביא גם את בן גביר וגם את אורית סטורק להצביע נגד החוק, אבל אתה יודע מי לא בא להצביע נגד? בנימין נתניהו שישב באותו הזמן בכנסת".

על נתניהו: "השתלחתי בו איתו לא פעם, הוא כמעט פיטר אותי מתפקידי"

אלקין נזכר בקשר שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר: "כשהייתי ראש שדולת ארץ ישראל השתלחתי בו איתו לא פעם, הוא כמעט פיטר אותי מתפקידי, אבל זה הליכוד של פעם - גם כשהיית הכי קרוב לראש הממשלה יכולת לצאת נגדו בסוגיה אידיאולוגית, ואחרי כמה ימים של זעם ועונשים סמליים יכולת להמשיך. אבל היום זה כבר לא קיים בליכוד. בכל אופן, אני מדבר פה על משהו אחר - הרי זו ההתנהלות הרגילה של נתניהו. הוא מסתתר בעצמו, אבל שולח מישהו שכל פעם נופל במלכודת להיות שם ולחטוף את האש. אני חייכתי לעצמי כי אני מכיר את עמדתו כבר שנים רבות".

"זה לא פותר רצון של פוליטיקאי מסוים לשלוט מבחינה אישית על המינוי"

"מה דעתך על מתווה הנשיא? אתה סבור שהיה סיכוי שתומכי הרפורמה יקבלו אותו?", נשאל חבר הכנסת אלקין. הוא סיפר כי הוא עוסק ברפורמה במערכת המשפט שנים ארוכות, והבהיר: "אני לא התעוררתי לפני שנתיים או שלוש כשהוגש כתב האישום נגד נתניהו. להפך, אני עוסק בזה שנים ומנסה לקדם חקיקה לאורך השנים נתניהו חסם בגופו את הניסיונות לקדם נושאים הקשורים לרפורמה, והתגאה בזה באופן פומבי".

עוד הוסיף: "אם היו מציעים לימין לפני שנה או שנתיים את מה שמציע הנשיא, היו לוקחים זאת בשתי ידיים ורואים בזה הישג גדול. במתווה הנשיא יש מספר רכיבים ימניים מהפכניים. למשל, כמעט ואי אפשר שם לפסול חוק. יש רף מאוד גבוה לפסילה, ולכן זה כמעט מייתר את הצורך בפסקת התגברות. יש שינויים בוועדה למינוי שופטים, וההצעה של הנשיא פותרת בעיה אידיאולוגית, אבל מה זה לא פותר? זה לא פותר רצון של פוליטיקאי מסוים לשלוט מבחינה אישית על המינוי. למשל, להכתיב נשיא בית משפט עליון, וכדומה".

 "יריב לוין מזוהה עם הקו הזה שנים רבות, ועובדה שלא תפרו לו תיק"

בהמשך ביקש לציין כי במתווה הנשיא יש ווטו לפוליטיקאים, ואין ווטו לשופטים. "אני חושב שמה שאין שם, ואת זה נתניהו ולוין מחפשים, זה יכולת למנות של הממשלה למנות כל שופט. אני חושב שזו תהיה טעות אם נגיע לזה. מי שרוצה שופטים שמרניים טובים ההצעה טובה לו, אבל מי שרוצה שליטה פוליטית במינוי שופטים זה באמת לא נותן לו את זה, ובעיני טוב שכך".

רגע לפני סיום נשאל חבר הכנסת אלקין האם לוין לא ממהר להעביר את הרפורמה מחשש שיתפרו לו תיק. הוא האזין לדברים ברוב קשב, והודה שבעבר הייתה תפיסה כזו, אבל הוא מסתכל על זה היום וחושב שרדיפות כאלה עברו מהעולם. "יריב לוין מזוהה עם הקו הזה שנים רבות, ועובדה שלא תפרו לו תיק. הוא היה קרוב לנתניהו, ובשלב מסוים נתניהו בלם אותו עד שהוא התהפך. בסופו של דבר, אני חושב שיריב לוין עושה פה טעות קולוסאלית - אם הוא באמת רוצה רפורמה שתחזיק דורות זו לא הדרך. אני יודע בוודאות איך זה יגמר. כמו חוק החד פעמי למה? כי זה הפך לסמל המאבק בין ליברמן לחרדים. אותו הדבר יקרה לרפורמה של יריב לוין. לא יישאר ממנה אבן על אבן, וחבל. בסוף רפורמה לא תצא מזה היא פשוט תבוטל", סיכם.

עריכה: עדן בן ארי 

17/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris