אודי סגל וענת דוידוב

הסיכוי האחרון להידברות?

פרופ' יניב רוזנאי, מנהל מרכז רובינשטיין לאתגרים חוקתיים באונ' רייכמן, על מתווה הנשיא: "אם הוא היה עולה לפני שנתיים, היו אומרים שהוא קיצוני"


נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג הציג בשבוע שעבר את מתווה הפשרה שלו וקרא להידברות שני הצדדים באשר למציאת פתרון לסערה סביב הרפורמה המשפטית. רבים מהקואליציה מיהרו לשלול את המתווה. יניב רוזנאי, מנהל מרכז רובינשטיין לאתגרים חוקתיים באוני' רייכמן, שוחח על כך עם ניסים משעל וגדעון אוקו ב־103fm.

"זה שהמתווה או הצעת הנשיא נדחתה כל כך מהר על ידי הקואליציה, בעיניי, זה דבר פשוט מדהים, כי אילו ההצעה הזו הייתה עולה לפני שנתיים, היו אומרים שהיא קיצונית ולא ראויה. למעשה הממשלה מקבלת מענה לכל הבעיות שהיא מעלה", טען, והוסיף: "עצם זה שהממשלה עלתה על העץ הכי גבוה שיש באזור, זה רק אומר שיש לה הרבה מאוד לרדת כדי להגיע לאיזושהי רפורמה שהיא מאוזנת, אבל אני אגיד לך לפחות ברמה האישית, אני מתנגד להרבה מאוד דברים בתוך הצעת הנשיא. אני לא חושב שבכלל צריך לשנות את הוועדה לבחירת שופטים, אני לא חושב שיש מקום לצמצם באופן כל כך משמעותי את האפשרות של בית המשפט לפסול חוקים".

עוד אמר: "הנשיא הניח את הרפורמה הכי משמעותית שהייתה במערכת המשפט מאז קום המדינה. פשוט קראו את הצעת הנשיא, יש שם הצעות מאוד דרמטיות".

רק שהן לא מקובלות על הקואליציה.
"זה באמת חבל כי הם מקבלים פה את כל מה שהם רוצים".

יש מאמצים בקואליציה להגיע לאיזו פשרה וכרגע סלע המחלוקת היה ונותר שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים.
"צריך להבין ולהסתכל על מתווה הנשיא. הוא מעלה את הכוח של הפוליטיקאים בוועדה. היום יש להם ארבעה נציגים מתוך תשעה, זה מעלה את זה לשישה מתוך 11, ויש להם השפעה על עוד שני נציגים, כלומר על שמונה מתוך 11. מי שרוצה בית משפט שיהיה יותר מגוון, שישקף יותר את הציבור ואת הגיוון האידאולוגי בציבור, מתווה הנשיא עונה על הדברים האלה, אבל מי שרוצה להשתלט על בית המשפט, מתווה הנשיא לא נותן לו מענה לזה וראוי שכך. ככל שההוראה תהיה כזו שהקואליציה לבד או הממשלה יכולה להשתלט על הוועדה לבחירת שופטים, הדבר הזה לטעמי לא יעבור את בג"ץ".

לקראת סיום השיחה, התייחס לאפשרות שנגיע למצב של משבר חוקתי, והדגיש: "אני לא רואה את הממשלה, עם כל הכבוד, מסרבת לקיים פסק דין של הרכב מורחב של בית המשפט העליון. אם חושבים שהבעיות הכלכליות הם עכשיו, דמיינו מה יקרה אם הממשלה תגיד כזה דבר, זו תהיה אנרכיה מוחלטת, כי אז גם אני כאזרח, למה אני צריך לציית לפסק דין? אני מאוד מקווה שלא נגיע לזה ואני מאוד מקווה שהפוליטיקאים יתעשתו וינסו להתכנס להידברות סביב מתווה הנשיא".

עריכה: אמיתי דואק

19/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדעון אוקו וניסים משעל
גדעון אוקו וניסים משעל  |  צילום: 103fm
Paris