אראל סג"ל

האם מגילת העצמאות יכולה להיחשב כחוקת המדינה?

זאב ז'בוטינסקי, טייס חיל האוויר ונכדו של המנהיג הציוני והסופר זאב ז'בוטינסקי, סיפר מדוע לא:"המשמעות שנאבד ריבונות על יותר מחצי השטח בישראל"


חוזרים לימי המגילה? בימים של חוסר יציבות פוליטית ומחאות רחבות היקף נגד צעדים שעלולים, לפחות על פי הדעה הרווחת, לשנות את האופן בו נראית מערכת המשפט, עולה השאלה האם העובדה שלמדינת ישראל אין חוקה היא אבן נגף בניסיון לייצר שינוי אפקטיבי שאינו ירחיק לכת. 

זאב ז'בוטינסקי, טייס חיל האוויר בדימוס, בוגר הטכניון בהנדסת מחשבים, מייסד ובעלים של חברת הייטק ונכדו של המנהיג הציוני, הסופר והמשורר זאב ז'בוטינסקי, התייחס לדברים.

תחילה שאל את ורטהיים: "האם אתה תומך שמדינת ישראל תתמוך בהגשמת תוכנית החלוקה? המשמעות של זה היא שבאר שבע, נהריה, הגליל, הנגב וגם ירושלים רבתי, לא יהיו תחת שלטון מדינת ישראל".

ורטהיים השיב: "אני חושב שאתה קצת דמגוגי. זה ברור שאם עכשיו יכוננו כאן חוקה על בסיס מגילת העצמאות, יהיו חלקים במגילת העצמאות שלא יהיו תקפים היום, כי המצב הגיאוגרפי והדמוגרפי השתנה". 

"מי יקבע איזה חלקים ממגילת העצמאות הם אלה שעליהם אתה מבסס ואלה שאתה לא מבסס?" תהה ז'בוטינסקי, והוסיף: "הטענה שלי היא לא נגד זה שתשתמש בחלקים ממה שכתוב שם בחוקה, זה ברור. אבל הטענה שלי שאם אתה תגיד שהבסיס לחוקה הוא מסמך שכתוב בו המשפט שאני הקראתי קודם, שמשמעותו שאנחנו נאבד ריבונות על יותר מחצי השטח במדינת ישראל".

עוד אמר: "ברגע שאתה תגיד שאתה מתבסס על המסמך הזה, יש טענה משפטית צודקת לכל ארגוני זכויות האדם לפנות לבג"ץ או לבית הדין הבינלאומי בהאג שיקבעו שאתה חייב למסור את המקומות האלה לשלטון ערבי או לשלטון בינלאומי בהתאם למה שכתוב שם בהחלטת החלוקה".

21/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מגילת העצמאות
מגילת העצמאות  |  צילום: אוסף התצלומים הלאומי/לע''מ
Paris