בן כספית ואריה אלדד

"תפסיקו לגרום לחרדת שואה ותבקשו סליחה"

שי קלך, טייס F16 לשעבר שהוביל את פרסום מכתב המכונאים אל טייסי המילואים שמחו, דרש התנצלות: "פגעו לנו בכל מה שקדוש לנו ואנחנו מרגישים דרג ב'"


לאחר מחאת טייסי המילואים כנגד מול הרפורמה המשפטית והצהרתם כי לא יתייצבו לימי מילואים, עשרות יוצאי הגף הטכני של חיל האוויר פרסמו מכתב לטייסים, למפקד החיל ולרמטכ"ל בבקשה לחזור בהם באופן מידיי מהצהרת הסרבנות. בן כספית ופרופ' אריה אלדד דנו על כך ב־103fm עם שי קלך, טייס F16 לשעבר ומארגן מחאת המכונאים, אשר הבהיר את עמדתו בנושא.

"זה מכתב שמפגין אצילות נפש אדירה של האגף הטכני שאומר 'פגעו לנו בכל מה שקדוש לנו ואנחנו מרגישים היום דרג ב''", חידד קלך, והוסיף: "לכן אנחנו קוראים לאותם טייסים, קומץ מועט של טייסים, אלו טייסים שלא בגיל הטיסה הפעילה בכלל, והם אלו שמעודדים על ידי התקשורת ויוצרים את הפניקה. אנחנו רוצים שתפסיקו לגרום לחרדת שואה, ותבקשו סליחה מכל עם ישראל ובתוכו הטכנאים שנושאים על גבם בגאון את כל המערך התחזוקתי של חיל האוויר. זה הסיפור".

בתגובה לדבריו החל בן כספית לציין ולצטט חומרים שהודלפו מתוך שכתוב המכתב, מה שהעלה את גובה הלהבות באולפן. "לטכנאים אין פה?", תקף כספית, וקלך הדגיש: "לטכנאים יש פה, ובניגוד לתפיסות של אנשים כמוך שחושבים שהם בבונים שלא מבינים כלום".

"אני ממש לא חושב ככה", ביקש המגיש להדגיש, וקלך חזר בו מאמירתו: "אוקי סליחה. אתה חושב שאותם טייסים שכתבו מכתבים כאלה ואחרים לא התייעצו עם קופירייטרים כאלה ואחרים? אני חושב שזה דבר מאוד טבעי ולגיטימי להתייעץ עם קופירייטר. כיוון שאני אדם שכותב היום ספר יש לנו קבוצה שנקראת טייסים ולוחמים נגד סרבנות. אותה קבוצה התהוותה באופן טבעי ופשוט, ומטבע הדברים פנו אליי, אדם שכותב ספר, לנסח את זה. זה דבר שכתבתי אותו בחמש דקות, בדמעות, מהלב".

"סיפור של מיעוט אליטיסטי"

המשיך כספית ותהה מדוע הוא אינו משתתף בטיסות וציין כי הוא חסיד של הרב טאו. קלך ביקר: "אתה רוצה שוב לחזור לגופו של אדם ולא לגופו של עניין? ברגע שאתה יורד לגופו של אדם זה אומר שהסתיימו טענותיך. הדף מסרים שפורסם כולו שקר. כאשר ראיינת טייסים אחרים מהצד השמאלי של המפה, גם אותם שאלת שאלות אישיות? בוא נניח שכל הטיעונים שלך לגופו של אדם הם נכונים, למרות שזה הבל הבלים, הקול של האגף הטכני לא צריך להישמע?"

"יש פה סיפור של מיעוט שהתקשורת מהדהדת אותו, מיעוט אליטיסטי החושב שהוא מחזיק לבד את ביטחונה של מדינת ישראל. הם שכחו שהאנשים הפשוטים הם המסייעים. זה כמו עלה שמנתק את עצמו מהענף, יש את עם ישראל, כולם יחד, וגם האגף הטכני, שאתה אומר שאתה לא קורא לו בבונים אבל יש כאלו שכן", זעם קלך.

כספית ביקש להתעכב על הכינוי בבונים לטכנאים והתעניין מי אותם האנשים אשר מכנים את הגף הטכני באופן הנ"ל. קלך סירב להתייחס לשאלתו של המגיש, והדגיש: "הטייסים שהשתמשו בסרבנות ובמרידה, מעשה פרוטקשן בניסיון להפיכה צבאית כדי לכופף את הדמוקרטיה. לכן המסרים פשוטים - להישאר מחוץ לוויכוח הפוליטי, אף אחד לא ימריד ולא יגרום לכופף את הדמוקרטיה בגלל שהוא חושב שכל ביטחון ישראל מונח על הכתפיים שלו".

"ההכרזות שלהם גרמו לחרדת שואה ולגרום לאותו גף טכני להרגיש סוג ב'. עד שהם לא יחזרו בהם באופן מפורש ויתנצלו בפני האומה כולה והאגף הטכני, האגף הטכני לא יסלח להם לעולם ולעולמי עולמים. אני אוהב את הטייסים, הם אחיי, אני אוהב את עם ישראל, ואני מציל פה את הכבוד של חיל האוויר", סיכם.

עריכה: שני רומנו

29/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טייסים - למצולמים אין קשר לנאמר
טייסים - למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris