אודי סגל וענת דוידוב

"ההחלטות שלו בענייני משטרה וביטחון לא מבוססות ע"י ידע"

ניצב בדימוס אריה עמית ביקר בחריפות את התנהלותו של השר בן גביר עם הקמת המשמר הלאומי: "לא צריך להקים יחידה נוספת"


המשמר הלאומי של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אושר בממשלה לאחר קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה, זאת למורת רוחם של דמויות בכירות במערכת הביטחון וגם להתנגדותה של היועצת המשפטית לממשלה. לאחר הביקורת טען בן גביר כי המשמר יהיה כפוף למפכ"ל או למג"ב. בשיחה עם ניסים משעל וסיון כהן תקף בחריפות ניצב בדימוס אריה עמית את ההחלטה.

בפתח השיחה הבהיר עמית כי כל אפשרות שהמשמר הלאומי לא יהיה כפוף למג"ב לא תתקבל. "אנחנו לא נאפשר שום קומבינציה אחרת. אנחנו זה קבוצת המפכ"לים והניצבים בדימוס, וראשי שב"כ, וראשי צבא, וראשי מל"ל, וכל מי שאתה מעלה בדעתך. אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי שזה לא יקרה, באמצעים חוקיים לגמרי, כולל פניות לבג"צים".

"קודם כל ההחלטות שלו בענייני משטרה וביטחון לא מבוססות על שום ידע והבנה, אין לו מושג בנושא משטרה, הוא עושה הצגות, רוח וצלצולים", טען, והוסיף: "יש משמר לאומי היום והוא נמצא בתוך מג"ב, הבסיס לכל הסיפור הזה וההחלטה הראשונית להקים את המשמר הלאומי הייתה אחרי המהומות שהיו עם ערביי ישראל והוחלט שבונים ארגון בתוך המשטרה של מילואים. זאת הייתה ההחלטה. הקימו את הדבר הזה, יש כבר היום במשמר הגבול חטיבה טקטית שהיא חלק מהמשמר הלאומי. מה שהוא רוצה זה להוציא את מה שיש מהמשמר הלאומי מתחום המשטרה, לתגבר את זה בעוד כוחות ולהפוך את זה למיליציה משלו. צריך לזכור עובדה מאוד חשובה - יש היום במשטרת ישראל חוסר של 2,000 אנשים שיש עבורם כבר תקנים מוכנים, לא מצליחים לגייס אותם".

לאור אמירותיו ציינו צמד המגישים כי נכון לרגע זה ישנה מצוקת כוח אדם קשה מאוד בשורות המשטרה, ועמית חיזק את דבריהם: "אני מסכים לגמרי, אבל המקור לכוח האדם או למשמר לאומי או למשטרה זה אותו מקום. כל עוד לא ימלאו את החסר בתחנות המשטרה אנחנו לא נתקדם לשום מקום. זה נכון שצריך לתגבר את הכוח המבצעי הזה, אבל הרבה יותר חשוב ודחוף זה לנסות למלא את החסר בכוחות המשטרה הרגילים. כל ההבטחות של ראש הממשלה אפשר לכתוב אותן על הקרח ביום קיץ, בחייכם. הוא לא קיבל עדיין שום כסף ומה שקורה, הבעיה היא חוסר כוח האדם קודם כל במשטרה הקלאסית, כל עוד זה לא ימולא תעזבו אותי מכל האשליות שלו של איזו משטרת טיפול בפשיעה ערבית".

"הוא רוצה שיהיה כוח נוסף שהוא יטפל בנושא של פשיעה במגזר הערבי? איפה המודיעין המשטרתי? החקירות? שיתוף הפעולה עם שירות הביטחון? החשיבה היא לא נכונה. משמר לאומי בכל העולם זה משמר שמטרתו לטפל באירועים מאוד גדולים, לא משמר שתפקידו להחליף את המשטרה בטיפול בפשיעה", תקף.

עוד הדגיש עמית כי "לא צריך להקים עוד כוח מיוחד מחוץ למשטרה שיטפל בנושאי פשיעה. לא ולא. מי שאחראי לטפל בפשיעה זו משטרת ישראל. המשמר הלאומי תפקידו לטפל בהפרות סדר גדולות. נוצר מצב, מעולה דרך אגב, שמחוז ירושלים בשלושה חודשים האחרונים לא משך כוחות תגבור מהמחוזות כי כל החוסרים שלו בנושא המבצעי הוא קיבל מהחטיבה הטקטית, מהמשמר הלאומי הזה. יש לזה משמעות עצומה. לא צריך להקים סוג של משטרה נוספת או יחידה מיוחדת גדולה מאוד שתתחיל לעשות עבודת משטרה רגילה, בשום אופן לא".

עריכה: שני רומנו

03/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר
השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר  |  צילום: פלאש90
Paris