ורדה רזיאל ז'קונט

מה שהיינו, פעם, מזמן

5 שנים לפני מותו של חתן פרס ישראל מאיר ויזלטיר השבוע, אירחה אותו ורדה רזיאל ז'קונט לשיחה צפופה על נישואי השניים, והיצירה הענפה • אל תפספסו


בחמישי האחרון, הלך לעולמו המשורר הדגול, חתן פרס ישראל לספרות ושירה והמתרגם בעל השם העולמי מאיר ויזלטיר בגיל 82. אינספור שירים, מחזות ושיתופי פעולה יחידים במינם נושאים את שמו של מאיר לאורך חייו, ולצדם חיים אישיים מסעירים וצבעוניים למדי. בתחילת שנות ה־60 נישא ויזלטיר לוורדה רזיאל ז'קונט, והשניים אף הפכו להורים לנטליה, בתם, למרות שסיימו את הזוגיות מספר שנים מאוחר יותר. 

בעקבות מותו המצער, החליטה ורדה להביא לשמיעה חוזרת שיחה שערכה עמו באולפן של 103fm ב־2018, על היחסים בין השניים שעלו בסופו של דבר על שרטון, על היצירה, ועל החיבור בין כל אלו במציאות ההולכת ומשתנה בקצב מסחרר. "פעם הייתי ורדה ויזלטיר, לפני המון שנים היינו נשואים, ואפילו יש לי כמה שרידים מאוד מעניינים של ההתתכבות שהחלה את הקשר בינינו", שיתפה. "אחרי שהוצאת לאור לא מעט שירים, זכית בפרס ישראל ותרגמת מחזות של שייקספיר, הוצאת ספר שירים בשם 'האדם הנידף - או: סימני חיים בעשור השני לאלף השלישי'. שם מסובך?". 

"שם ארוך", הודה. "לכל הספרים שלי יש שמות קצרים יחסית, וזו הפעם הראשונה בה בחרתי בשם ארוך. כפי שידוע לך, אני כבר מתגלגל בעולם הרבה עשורים, אני בן 77 היום, וזו המסקנה הסופית שלי על האדם בינתיים. שהאדם הוא יצור נידף, בעברית המילה נידף משמשת בעיקר לעלים. דבר שיש לו כל מיני תכונות, שהוא גם חלק ממשהו, עלה הוא תמיד חלק ממשהו, אבל הוא גם ניתק ויש לו מעט מאוד שליטה על גורלו". 

מסע בזמן 

בהמשך, שאלה רזיאל־ז'קונט את מה שמוגדר ללא ספק כשאלת מיליון הדולר. "אני היום לא מכירה אותך. אולי תגיד לי למה התחתנת איתי?", תהתה. "אמרת לעיתונאית של 'הארץ' שהתחתנת איתי כי לא לקחת את זה ברצינות, "זה היה להתחתן או לקנות נעליים, זה נראה לי אותו דבר", לדבריך.  המון פעמים היו לי כעסים עליך, כאלה ואחרים, אמרתי שיש דבר אחד נהדר שלא אשכח לך בחיים - היית בן 21, היינו נשואים כמה שבועות ופתאום זה נפל עליך, לא אמרת לי 'זה לא מתאים לנו'. לא לחצת עליי". 

ויזלטיר, מצדו, מצא תשובה מקורית למדי: "את מכירה אותי בגרסה מאוד צעירה. זו שאלה שאי אפשר לשאול אדם, אני לא מתיימר לדעת את התשובה לשאלה הזו. את ההתחלה אני מאשר, את כל עניין הנישואים לא לקחתי ברצינות. בגיל 21, מוסד הנישואים נראה לי מופרך לחלוטין, להתחתן נראה לי כבדיחה. להתחתן או סתם להיות זוג של סטודנטים בירושלים הרגיש לי אותו דבר, לא התייחסתי לאקט הזה ברצינות. כשהתחתנו, לא התכוונו שתהיה בהיריון, בליל החתונה לא ידענו את זה. לא חשבתי על היריון כדבר אקטואלי, פתאום נעשה עניין רציני". 

עריכה: מיכל קדוש 

04/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris