אודי סגל וענת דוידוב

"כל ביקורת על בנק ישראל עלולה לתת מכת מוות לכלכלה הישראלית"

נגיד בנק ישראל הודיע באופן רשמי על העלאה נוספת בריבית, בשיעור הגבוה ביותר מאז 2006 • הפרשן הכלכלי יהודה שרוני ('מעריב') עדכן בפרטים


נגיד בנק ישראל הודיע באופן רשמי על העלאה נוספת בריבית, בפעם התשיעית ברציפות, זאת בשיעור של 0.25 אחוזים. על פי פרטי ההחלטה, הריבית מטפסת ל־4.5 אחוזים וזה השיעור הגבוה ביותר מאז 2006. ניסים משעל וסיון כהן דנו על כך ב־103fm עם הפרשן הכלכלי יהודה שרוני ('מעריב'), אשר עדכן בפרטים והביע את דעתו בנושא.  

"הנגיד בעצם קיבל החלטה שנויה במחלוקת, וזו הפעם הראשונה, נדמה לי, שהסקטור העסקי יצא בהתקפה חריפה על ההחלטה", אמר שרוני בפתח השיחה. "הוא (הסקטור העסקי) חושב שהעלאת הריבית מיותרת, במיוחד בעיתוי הנוכחי. היא לא תבלום את האינפלציה ורק תגדיל את יוקר המחיה. מצד שני, הנגיד לא מהסס לפרסם מעין אזהרה שבה הוא אומר שאם המהפכה המשפטית תימשך במלוא העוצמה, המשק עלול להיפגע".

לדבריו, "אנחנו מדברים על אובדן תוצר של 50 מיליארד ש"ח בתוך שנה. כמובן שההצהרה הזו לא נותרה באוויר, ולשלמה קפץ הקרעי והוא כבר ביקר בצורה חריפה מאוד את הנגיד, זאת אחרי שנתניהו ביקש מהפוליטיקאים לשבת, שכן כל ביקורת על בנק ישראל והעצמאות שלו, בנוסף לפגיעה בעצמאות בתי המשפט, עלולה להזיק ולתת מכת מוות לכלכלה הישראלית. שר התקשורת שלמה קרעי, התגובה שלו הפתיעה, הוא אמר שבמקום נגיד אפשר לשים רובוט, שבאופן אוטומטי יעלה את הריבית. זה בא בעיתוי מאוד בעייתי מבחינה פוליטית, כל דבר כזה עלול להקפיץ את אנשי הקואליציה אבל כנראה שקרעי פחות סופר את המלצות ראש הממשלה".

באשר לשאלה כיצד העלאת הריבית תשפיע על האזרח הקטן, הסביר שרוני כי "בעצם כמעט לכל משק בית יש משכנתה, מי שקיבל הלוואה ממוצעת של מיליון שקלים, נאלץ להחזיר בתוך שנה עוד אלף שקלים להלוואה. מדובר בתוספת של 25-20 אחוזים להחזר ההלוואה החודשי. אנשים אומרים שזה בא על חשבון דברים אחרים. המשכנתה היא מוצר צריכה בסיסי, כמעט כל משק בית צורך אותו. כמובן יש דברים נוספים כמו העלאת מחירים שצפויה מיד אחרי החגים".

"נתניהו היה יכול להכריז על ביטול המתווה באותו בוקר ולא להמתין ולגרום את מלוא הנזק"

בהמשך, התייחס שרוני לידיעה כי השר סמוטריץ' בודק אופציה לתבוע את יו"ר ההתסדרות ארנון בר דוד בעקבות השבתת ההסתדרות: "סמוטריץ' העלה ציוץ והסביר מדוע למדינה יש זכות לתבוע את ההסתדרות על כך שהכריזה סכסוך מהיום למחר ללא הודעה מוקדמת. ההסתדרות מעצם טבעה יכולה להכריז סכסוך עבודה או השבתה בכל עת שהיא תרצה. מה גם שיש דיבורים שמאחורי הקלעים פעלו לתיאום סכסוך העבודה או ההשבתה, גם ראשי הקואליציה".

"לבסוף ניתן לומר שסכסוך העבודה הזה מוצדק, הגיע בעיתוי נוח, ואם היו רוצים לצמצם את היקף הנזקים אז ראש הממשלה נתניהו היה יכול להכריז על ביטול המתווה או השהיית המתווה באותו בוקר שבו המשק הושבת ולא להמתין למהדורות שמונה בערב ואז לגרום את מלוא הנזק שגרמה ההשבתה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

04/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ניסים משעל וסיון כהן
ניסים משעל וסיון כהן  |  צילום: 103fm
Paris