רז שכניק

עם הלוק של הביוקר

לאחר שנה גדושה בלהיטים, הזמרת אנה זק הגיעה להתארח באולפנו של רז שכניק • יחד, שבו השניים לתחילת הקריירה שהייתה רצופה קשיים עד הפריצה הגדולה


עד לפני כמה שנים שמה של אנה זק היה מוכר בעיקר בעולם הדוגמנות וברשת החברתית 'טיקטוק', אך כעת, לאחר שחבקה מספר להיטים, חקקה זק את מקומה גם כזמרת בפסקול הישראלי. רז שכניק אירח את הזמרת העולה באולפנו, ויחד שבו השניים לתחילת הקריירה ופריצתה כמטאור לפסגת המצעדים והפלייליסטים. 

"כייף להיות במקום הזה כיום, אני ממש מרגישה שהמוזיקה שלי מוערכת", אמרה זק בהתרגשות. "צברתי קהל שאוהב את המוזיקה שלי, שר בהופעות, וזה כייף ולא מובן מאליו. לקח זמן עד שהגעתי לשם, דרך ארוכה מאוד שהייתה עם עליות ומורדות, והמון גם אי וודאות. עשיתי את מה שאני אוהבת, ומוזיקה זה משהו שתמיד רציתי לעשות אבל הרבה לא ידעו את זה".

מיד לאחר מכן, ביקשו השניים לחזור לתחילת הקריירה המוזיקלית, אי שם בשנת 2017 כאשר חבקה את שירה 'Money Honey'. "זה השיר הראשון שהוצאתי, כחלק מתוכנית שהשתתפתי בה. זה היה הסיום של התוכנית, שאני מוציאה שיר לעולם. אני זוכרת שכשזה קרה, ישבתי עם המנהל שלי והוא שאל 'את רוצה להמשיך עם המוזיקה?'. הוא לא ידע שזה מה שמעניין אותי, כי כשעליתי לארץ הלך לי קצת הביטחון בכל מה שקשור למוזיקה".

"כשהייתי ברוסיה הייתי בלהקה, היינו מופיעים בעיר", סיפרה, "כשעליתי לארץ הלך הביטחון, אני מתארת לעצמי שזה בגלל השפה. אני ממש זוכרת שזה היה הרגע שאמרתי 'אני יכולה לעשות את זה גם פה?'. זה מפחיד אבל בא לי לעשות את זה. הרגשתי שכשעליתי לארץ, כשהתחלתי להוציא את השירים, זה הכיוון המוזיקלי שהלכנו אליו, גם השירים באנגלית וגם הסטייל. גם הפקה וגם איך שזה נשמע, יש שם כל מיני אפקטים כי זה מה שהלך באותה תקופה אבל אנשים קיבלו את זה אחרת. כשראיתי את התגובות האלה, וגם ככה לא היה לי ביטחון, וראיתי שכולם לא מאמינים זה ממש הוריד לי את הביטחון".

כאשר חבקה זק את שירה 'לך לישון', היא בעצמה לא האמינה עד כמה הוא יכבוש את לבבות קהל המאזינים הישראלי. "אני עדיין בהלם ממה שקורה בשיר הזה. אני אף פעם לא אעכל את זה. אני זוכרת את הסשן הראשון שלנו, בהתחלה לא היה את ה'את ערה? לך לישון'. אני זוכרת שהיינו באולפן ופשוט הרגשנו, זה היה משהו מיוחד, חדש באוזן. אבל אתה אף פעם לא יודע, כשאתה מוציא שיר אתה לא יודע אם הוא יצליח ככה בממדים כאלה", הודתה. 

"ממש הרגשתי שהשיר הזה הוא משהו מיוחד, ואיזה כייף שזה מה שיצא ממנו. אתה אף פעם לא מצפה להצלחה כזו", אמרה, והתייחסה למסר בשיר: "זה יכול להתחבר לכל דבר. קיבלתי מלא הודעות מאנשים ששומעים את השיר, זה יכול להיות כל כך הרבה דברים, גם העצמה נשית וגם דברים שלא קשורים. זה כייף להגיד 'בוא תראה מה פספסת'. אני מרגישה השיר הזה, חוץ מזה שהוא נגע בקהלים, הוא נגע בהרבה גילאים. באים אליי אנשים מכל הגילאים, שרים את השיר ורוקדים. זה באמת מטורף מבחינתי. זה לא מובן מאליו".

לאורך השנה האחרונה היה נדמה כי אנה זק לא מתכוונת לשחרר מראשי המצעדים, זאת כאשר חבקה להיט אחר להיט, והשיר 'מי זאת', שהגיע מיד לאחר 'לך לישון', שיחזר את ההצלחה הגדולה של קודמו. 

"אני ממש זוכרת שהיה לחץ, גם לא ציפיתי להצלחה כזו גדולה ב'לך לישון'. אתה מרגיש את זה, זה חודר כל הציפייה של מה הדבר הבא ובואי נראה אם תוכיחי את עצמך. זה משהו שהוא מלחיץ אבל אני זוכרת שבאיזה שלב פשוט אמרתי 'אסור לי ללכת לפי הדברים האלו, להישאב ללחץ'. כי בסוף אין לך מושג מה יקרה, אין לך שליטה בכלל. מה שאתה יכול לעשות זה מוזיקה טובה, להשקיע את כל כולך ושנייה להתעלם מרעשי הרקע".

על השימוש במספר הטלפון האישי שלה במילות השיר, שלאחר מכן הפך להיות המספר הרשמי של עמותת אותות, חשפה: "זה רון בי. אני זוכרת שישבנו באולפן ואמרנו שצריך להוסיף משהו, ואז הוא אמר 'אולי מספר טלפון'. אמרתי שכל מספר שנבחר זה יהיה מספר של מישהו, ואז אמרתי 'יאללה בואו נכניס את המספר שלי'. צחקנו וזה בסוף מה שקרה. יצא השיר, עשיתי שיחות טלפון ושיחות וידאו. הטלפון שלי קרס. ידעתי שיתקשרו, אבל לא חשבתי שככה. אני זוכרת את עצמי יושבת באוטו, הטלפון שלי השתגע. הוואטסאפ שלי קרס באיזה 12 אלף הודעות".

בהמשך, שבה הזמרת והדוגמנית המצליחה אנה זק לצידו של רז שכניק ללהיטים נוספים איתם כבשה את המצעדים. ביניהם: 'קוביות', 'בלוק', 'השיר החדש שרוצים' ו'מה נשאר לי ממך'.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

13/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אנה זק
אנה זק  |  צילום: מאירה פרץ/103fm
Paris