אודי סגל וענת דוידוב

"אני לא ישן בלילות בגלל מה שקורה במדינה"

גיבור ישראל תת אלוף (מיל') אביגדור קהלני, שנבחר להשיא משואה: "רוצה לומר תודה לעם שלנו ולהביע הזדהות עם נכי צה"ל, ועם הלוחמים"


אמש (א') העניקה הממשלה לשרה מירי רגב את הסמכות לבחור את משיאי המשואות ביום העצמאות ה־75 של ישראל. ברשימה אפשר למצוא את הקומיקאי שלום אסייג, פרופ' אבי ריבקינד, כירורג שהקים את יחידת הטראומה הראשונה בישראל, ותת-אלוף במיל' אביגדור קהלני. רגב הסבירה את בחירתה בקהלני, ואמרה כי שמו הולך לפניו כמפקד וכסמל לדוגמא אישית ממלחמת ששת הימים ועד למלחמת יום הכיפורים. בשיחה עם ענת דוידוב וגדעון אוקו שיתף קהלני כי היה מופתע מהבחירה.

"אני ממש הייתי מופתע, לא ידעתי שמישהו הגיש את שמי. יש כאלה שמבקשים, דורשים, מרמזים, אני לא ידעתי", הודה, והתייחס לבקשת המשפחות השכולות מפוליטיקאים להימנע מלהגיע לבתי העלמין ביום הזיכרון: "אני חושב שיש ימים מקודשים לעם ישראל, ובשבילי יום השואה, יום הזיכרון, יום העצמאות הם אבני היסוד של המדינה הזו, יותר מקודש מכל דבר אחר. כשאני עומד ליד הקברים של הלוחמים שלי אני רואה אותם מול העיניים. זה שדה מוקשים קשה מאוד, דיברתי אתמול עם אנשים שעוסקים בדבר הזה, שמעתי שישנם שאומרים 'בואו נביא קצינים בכירים'".

עוד אמר כי "אל תכניסו את יום הזיכרון הזה לתוך הוויכוח הפוליטי הקשה מאוד. אולי אנחנו מסוגלים להתעלות? אנחנו חייבים להתעלות, אלא אם כן ישנו את חוקי המדינה ויגידו שמנהלי בתי הספר יעמדו בבתי קברות. כואב לי מאוד, אני לא ישן בלילות על מה שקורה במדינה. אני יצאתי רק על דבר אחד, על הסרבנות שאינני מוכן לקבל אותה. אני נלחמתי על המדינה הזו כדי שהדור הזה ייוולד וישמור לי על המדינה. יש משפט שאומר אל תשליכני לעת זקנה, אני לא מוכן שמישהו בתורנות שלו ישליך אותי. זה הדבר היחיד שאמרתי".

בנוסף, הסביר קהלני כי עצם השימוש במילה 'סרבנות' לא מקובל עליו. "שנינו יודעים שביום פקוד הם יתייצבו, אבל לא יכולתי לשמוע את המילה הזו. זה עושה לי חלחלה, הכול מתמוטט לי מתחת לרגליים. אנחנו חייבים לעצור את המירוץ המטורף הזה, אני מאמין שנשיא המדינה, שהוא אולי היחידי שיש לו את הזכות הערכית להכניס את כולם לחדר, לנעול על שיצא עשן לבן. חייבים להציל את החיים שלנו, אין לנו מקום אחר. תפסיקו, תעצרו את המירוץ, תשבו, תצילו את המדינה הזו. הייתי שם, הייתי חבר כנסת שנים, שר בממשלת ישראל, אני מכיר את כל המגבלות והבעיות".

"מה אתה הולך להגיד בטקס?", תהו צמד המגישים לסיום, וקהלני השיב: "לא יודע אם מכתיבים את הדבר, אם מכתיבים זה משהו אחר ואני אנסה שלא יכתיבו לי. אני רוצה לומר תודה לעם שלנו שהצליח להקים את המדינה הזו, להביע הזדהות עם המשפחות השכולות, נכי צה"ל והלוחמים שהם הבסיס הערכי שאנחנו ממשיכים האלה. אלה שלא נמצאים איתנו להגיד להם מילה אחת - לא שכחנו אתכם ותודה לכם".

עריכה: שני רומנו

17/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אביגדור קהלני
אביגדור קהלני  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris