ינון מגל ובן כספית

"ביטלתי השתתפותי - כבוד הנופלים חשוב מכבודי"

חבר הכנסת צביקה פוגל סיפר מדוע החליט לא לפקוד את בית העלמין אליו הוזמן ביום הזיכרון: "רוצה למנוע מהמפגינים לפגוע ברגשות המשפחות"


ביום שני בערב, תיכנס מדינת ישראל ליממת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, בתקווה שלא תהפוך למאורע נפיץ בעקבות הרפורמה במערכת המשפט. חבר הכנסת צביקה פוגל, יושב ראש הוועדה לביטחון לאומי, שוחח עם ינון מגל ויריב אופנהיימר וסיפר מדוע החליט לבטל את השתתפותו בטקס הזיכרון בבית העלמין הצבאי.

"ביקשו ממני להיות האישיות בבית העלמין בראש פינה. נתתי את הסכמתי, ואחרי שהבנתי שהולכים להפגין שם, אמרתי שאני לא אגיע. ביטלתי את ההשתפות שלי, מכיוון שכבודם של הנופלים ושל משפחות השכול חשוב יותר מכבודי", אמר פוגל.

אופנהיימר תהה: "מה אתה חושב על יו"ר המפלגה שלך איתמר בן גביר, שלמרות בקשות של משפחות שכולות רבות מתעקש גם להגיע וגם לנאום?" פוגל סיפר: "שוחחתי על זה לא מעט עם איתמר. אני מאוד מחזק אותו. כל אחד מאיתנו בא ממקום אחר, מגישה אחרת. אני חי פה, אני גר פה, אלה חברים שלי, אלה אנשים שמפגינים בכל שבת וחג מול הבית שלי, ואני לא מתכוון לפגוע ברגשותיהם של אלה שמחר בבוקר אני אפגוש אותם במכולת או ברחוב".

"אני מבין את הכאב ביום הזה ואני לא מתכוון לתת לכל אותם אנשים שמוכנים לפגוע בקדושת היום הזה ולבוא לשם עם שלטים ולצעוק ולקלל - אני לא מוכן לפגוע במשפחות השכולות, ולכן אני לא אהיה שם", הדגיש, "אם מישהו אחר קיבל החלטה אחרת, אני מכבד מאוד את החלטתו, כי גם הוא בא מנקודה של כבוד. הוא כן רוצה לכבד והוא כן רוצה לשאת שם דברים, וזאת זכותו. אתה יודע מה? לפעמים אפילו חובתו".

לדבריו, "אני מעדיף לעשות את זה אחרת. אנחנו אנשים שונים, אין בעוצמה יהודית קו מחשבה אחד, יש פלורליזם מחשבתי. אני רוצה להזכיר לך יריב שאני מייצג חצי מיליון בוחרים, לא מעט מהם מפה, מהצפון".

"המפגינים מול ביתי נתנו לי להבין שהם יגיעו גם לבית העלמין"

בהמשך, טען כי הוא לא קיבל שום בקשה להימנע מהגעה לבית העלמין בראש פינה. "אף אחד לא ביקש ממני כלום, לא המשפחות השכולות, לא עיריית ראש פינה, אף אחד לא ביקש ממני כלום. המפגינים שגם מפגינים מול ביתי, נתנו לי להבין שהם יגיעו גם לבית העלמין. החלטתי שאני לא אבזה את בית העלמין כי כבודם של החללים וקדושתן של המשפחות - חשוב יותר מצביקה פוגל", אמר.

מה אתה חושב על משפחות שכולות שמבקשות מבן גביר לא להגיע?
"אני לא נכנס לוויכוח עם משפחות שכולות. זה מקום שאסור לנו להיות בו. הם נתנו את היקר מכל לתקומתה של מדינת ישראל, לביטחונה".

לקראת סיום השיחה, אמר: "אני חושב שאיתמר רשאי, זכאי, חייב אפילו, ללכת למקומות שבהם הוא מרגיש שהוא רוצה לתת מאישיותו כי הוא נבחר ציבור. כל אלה שקוראים לו משתמט, לא מכירים את ההיסטוריה הנכונה".

אני מכיר הרבה מאוד אנשים שלא שירתו בצבא, אבל היו בבתי עלמין ונתנו כבוד לנופלים. אני חושב שזה חלק מהישראליות שנציג ציבור, נבחר ציבור, מגיע ומדבר למשפחות השכולות ומביע השתתפות בצערן ובחובה שיש לכולנו כלפיהן. אנחנו לא מדברים שם פוליטיקה, אבל ההפגנות כבר מזמן יצאו משליטה", סיכם.

23/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צביקה פוגל
צביקה פוגל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris