איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"תשקיעו, תקבלו. לא תשקיעו, לא תקבלו"

ענת דוידוב בטור על התקציבים והיחס לחינוך בישראל: "למה יש הבדלים משמעותיים בין הישגי התלמידים בפריפריה לאלו שבמרכז המבוסס? כסף זה כל הסיפור"


ענת דוידוב בטור אישי על הנפגעים העיקריים מהיחס למורים ולתחום ההוראה.

'הילדים מטורללים, כל המערכת מטורללת', אומרת אודליה שיינדורף, סגנית יו"ר הנהגת ההורים הארצית. בינתיים, בית הדין הארצי לעבודה הורה אתמול במעמד צד אחד, לא לקיים את השביתה. אבל הסיפור מורכב הרבה יותר.

שנים ששרי החינוך נמנעים מלקדם העלאת שכר משמעותית למורים. שנים שארגוני המורים יגררו באופן מסורתי את השיחות על תוספות שכר למורים עד לפנות בוקר של אחד בספטמבר. שנים שמשרד האוצר ושריו יאמרו 'אין כסף'. מן 'שגרה אוצרית' שכזאת.

תשאלו את עצמכם למה יש הבדלים משמעותיים בין הישגי התלמידים בישראל, בין הפריפריה לבין המרכז המבוסס? כסף - זה כל הסיפור. כי במשך כל השנים הללו של גרירת רגליים ורשלנות, ההורים העשירים מממנים שיעורים פרטיים לילדים, ובהתאם גם ההצלחות.

תשאלו את עצמכם למה ישראל מידרדרת כבר שנים בהישגי התלמידים יחסית לעולם? מאוד פשוט - תשקיעו, תקבלו. לא תשקיעו, לא תקבלו. תשאלו את עצמכם לכמה אנשים שווה לעבוד בהוראה בתנאים המעליבים הללו? לא רוצים. לא באים.

אין בית ספר אחד בישראל, לאורכה ולרוחבה, שלא חסרים בו לא מעט מורים. ובישראל מורה להיסטוריה יכולה להיות לעת מצוא גם מורה למתמטיקה שלא נדע. ועוד כל מיני קונץ פטנטים ישראליים שכאלה.

והכי חשוב שתשאלו את עצמכם איזה מן חינוך מקבלים כאן התלמידים שלנו, ואיזה עתיד מצפה לילדים שלנו במדינה שמתנהלת בין משברים?

30/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טור אישי עם ענת דוידוב
טור אישי עם ענת דוידוב  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image
Paris