ינון מגל ובן כספית

"קחו החלטות אמיצות, תחליטו מתי אך אל תשגעו אותנו"

ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני על התנהלות הממשלה עם ירי הרקטות לדרום: "צריך להביא שקט לא של שבועיים או חודשיים, לא כך נרצה לחיות"


במהלך היממה האחרונה, למעלה מ־100 רקטות נורו מרצועת עזה לכיוון יישובי עוטף עזה ודרום הארץ, ירי שהוביל לתקיפת 16 יעדים בעזה על ידי כוחות צה"ל. האם הפסקת האש, עליה דווח בתקשורת הערבית, תישאר בתוקף? ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני שוחח עם בן כספית וינון מגל והגיב לדברים.

"עברנו אתמול יום סוער, כל פעם אנו עוברים משהו חדש", טען. "אתמול זה באמת היה קצת אחר מתמיד, מאפס לאלף בשנייה. זה המצב הכי פחות נוח לקהילה ולאוכלוסייה. מה שקרה בשעה לוש, לא היו התראות שזה הולך לקרות. כשראיתם את הפושים להיות במרחב מוגן, זה היה אחרי שהאירוע התחיל. הסיפור הרבה יותר מסובך. אפשר להגיד שאין פתרון, שאנחנו מאוכזבים ושכך צריך לחיות כל החיים. לא, אני לא שם. יש לי שתי נקודות שבהן אני מסכים עם כולם: רצועת עזה יישאר פה לעד, ותושבי אשכול יישארו פה לעד. אני בא לממשלה ולצבא - לא אגיד לכם מה לעשות, אין לי את המידע שיש לרמטכ"ל ולרה"מ". 

"הם צריכים לדאוג לתושבים"

בהמשך, קרא: "שהם יקבלו את ההחלטה על איך ומתי לפעול כדי להחזיר את כושר ההרתעה שלנו. לגבי הזמן המתאים לעשות זאת, שהם יקבלו את ההחלטה. הם צריכים לדאוג לתושבים, ושבין סבב לסבב המצב יתרחק מאוד. כשהם רוצים להגיב, שישימו את תושבי אשכול במקומות ממוגנים. את זה הם לא עושים. אני יכול גם להתלהם, אבל לא. בסופו של דבר אני מאמין שבעוטף יש קונצנזוס שצריך להגן על המקום הזה. לא משנה איזה ראש ממשלה יש שם, יש לו מידע שלי אין. כשאני מדבר עם התושבים שלי, אני שואל אותם - אתם רוצים לקבל החלטה בלי נתונים? אם ראש הממשלה אומר שהולכים להיות ימים קשים ושהולכים לפעול ברצועה למען שקט ארוך טווח, הוא צריך לדאוג שכל תושבי העוטף יהיו במרחבים המוגנים". 

בסיום, הדגיש ירקוני: "אנחנו לא צריכים להתחרות בין הממשלות, אלא באשר לתוצאה. היום רה"מ הנוכחי עם שר הביטחון שלו צריכים להביא שקט ארוך טווח, לא של שבועיים או של חודשיים, כך לא נרצה לחיות. אני מבין שעל מנת זה שיהיה לי טוב, גם בצד השני צריכה להיות איכות חיים נורמלית. לא בגלל שאני אוהב אותם. כל עוד לא יהיה להם מה להפסיד, הם ימשיכו לירות עליי. בין הממשלות, הממשלה הקודמת עבדה מאוד יפה, גם נתניהו הוכיח בעבר שכשהוא רוצה הוא יכול. צריך לא להגיב על כל רקטה להגיב עד שזה הופך להיות לא אפקטיבי, אלא מתי שאנו חושבים שצריך להגיב. מה שאני כן דורש מהממשלה - אתם אחראים לשלומי ולשלום התושבים, אתם צריכים להיות אחראים על כך שיהיה פה שקט ארוך טווח. תקבלו החלטות האמיצות, תחליטו מתי אך אל תשגעו אותנו". 

עריכה: מיכל קדוש 

03/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדי ירקוני
גדי ירקוני  |  צילום: פלאש90
Paris