סוכן כפול

עו"ד קובי סגל הגיע להתארח באולפן של ורדה והסביר על ספרו המרתק שעוסק בעולם הריגול • וגם: סיפר על הסוכן הבריטי שעבד בשירות ברית המועצות


עורך הדין קובי סגל התארח באולפן של ורדה רזיאל ז'קונט, ושוחח איתה על ספרו 'סוכן כפול - גיוס, הפעלה תובנות'. במהלך השיחה, חזרו השניים לתנ"ך, עם דוגמאות לסוכנים כפולים הראשונים, וגם: התייחס לדוגמה מתוך הספר, על סוכן ערבי שהוחדר לארגוני טרור והחליט לעבוד עבור ישראל. 

"סוכנים כפולים נמצאים לאורך ולרוחב של כתבי הקודש שלנו של התורה. מרים, אחותו של משה, ואמה עובדת בשרות פרעה שאומר להן, לפי חז"ל, 'אם בן הוא והמיתן אתו ואם בת היא וחיה'. הוא נתן להן בעצם סוג של שליחות חשאית בחדרי הלידה, ואז הן הופכות לסוכנות כפולות", הסביר סגל. 

"לא רק שהן לא שייכות לשירות המודיעין הפרעוני, אלא 'ותחיינה את הילדים', והן נתפסות, והוא שואל אותן, 'מדוע החייתן את הילדים?' ואז הן משתמשות בסיפור הכיסוי הראשון. יש לנו לאורך ולרוחב של התנ"ך, מספר לא זעום של סוכנים כפולים", הוסיף.

"לכל אדם יש את 'המפתח' שלו"

ורדה ציינה: "אתה מביא בספרך כל כך הרבה דוגמאות של אנשים שעבדו או בגדו, האם אנחנו נגיד 'בגדו'? אחת הדוגמאות ששבו אותי זה על ערבי שקיבל עירוי דם נדיר מצעיר ישראלי, והוא הפך למשתף פעולה עם השב"כ והוחדר לארגוני המחבלים". 

סגל פירט על כך, וסיפר: "בסופה של ההפעלה הזאת הוא (אותו סוכן) הצליח לחשוף את הרשת שהכניסה קטיושות לתוך הגדה המערבית וניסיון נועז מאוד מבחינתם של ארגוני המחבלים לחסל את הנרי קיסינג'ר, שר החוץ האמריקני, שהתארח בירושלים במלון המלך הדויד".

לדבריו, "לכל אדם יש את 'המפתח' שלו, ולכל סוכן יש את הסיבות שבגללן הוא יחליט לעשות את מה שהוא עשה. השאלה אם יש לראות בזה בגידה או מעשה נאצל, היא בעיני המתבונן ודרך מערכת הערכים של האדם שמקבל את השירות או האדם שנפגע כתוצאה מהשירות הזה".

בהמשך הבהיר: "אני אישית לא מכיר ולו מקרה אחד של אדם שעשה את המעשה בשביל הכסף בלבד. אין חיה כזאת. אדם שמחליט לפעול נגד הרקע שבו הוא גדל, נגד בני משפחתו, העם שלו, הצבא שלו, לעולם לא יעשה את זה עבור כסף בלבד".

"בערך כמו שראש המוסד שלנו יגויס על ידי האיראנים פחות או יותר"

במהלך השיחה, ביקשה ורדה להגיע ל'בגידה הגדולה' - קים פילבי. "אני חושבת שרובנו לא יודעים עליו, לא יודעים על הסיפור הענק הזה", ציינה. סגל השיב: "זה באמת סיפור יוצא דופן. ילד בריטי שנולד בהודו, ומקבל את השם קים על שם גיבור ספרו של קיפלינג".

הוא סיפר כי "מישהו בשם דויטש, מומחה לכימיה, סוכן של השירותים החשאיים הסובייטים הגיע לבריטניה והגה רעיון גאוני. כל הממסד הבריטי הגבוה בסופו של דבר מגיע מקיימברידג' ואוקספורד, אז במקום לחכות שמישהו יהיה שר בממשלה, בואי נגייס אותו כסטודנט והוא יוסלל לתוך המקומות האלו שבהן הוא יקבל את ההכרעות".

"הוא פוגש את פילבי, ושואל אותו, האם אתה תהיה מוכן למען כוחות השלום והקדמה? לעולם לא יגידו לאדם 'האם אתה מוכן לבגוד בארצך?' אבל מי לא מוכן לעבוד למען שלום וקדמה, ופילבי כמובן מוכן והוא מגייס מהר מאוד עוד שלושה חברים נוספים סביבו", אמר. 

"פילבי מתגייס לשירות החשאי הבריטי, וכשהוא בתפקיד הזה הוא יודע על ניסיונות של דיפלומטים סובייטים לערוך מן המזרח למערב, הוא מבקש בתוך המודיעין הבריטי לטפל בעצמו באותם סוכנים בכוחות עצמו. הוא נוסע בשביל לקבל את פניהם", סיפר. עם זאת, לדברי, מי שמקבל את פניהם, אלו חברים בשירות ברית המועצות.

עוד אמר: "עם תום המלחמה, הוא (פילבי) מקבל את התפקיד של המאבק בקומוניזם בכל העולם. זה בערך כמו שראש המוסד שלנו יגויס על ידי האיראנים פחות או יותר".

02/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris