הכי טוב בבית

מהו טיפול ביתי? • רותי עמרני על הדרך שבה תוכלו לוותר על ביקורים תכופים בביה"ח, להישאר בסביבה הביתית והבטוחה ולא לקרוע את הכיס • פרק 01


אשפוז בבית החולים, גם אם לימים ספורים, לא נחשב לחוויה נעימה בלשון המעטה. כשמדובר בהליך רפואי ממושך יותר, אפילו של כמה חודשים, תחושת חוסר הנעימות הזו מתעצמת במוני מונים. אך אפשר גם אחרת, ומסתבר שלא מעט אנשים פשוט לא מודעים לעובדה הזו. עד עכשיו. בפרק הראשון של 'חולה על הבית', הפודקאסט החדש בהגשת מיכל קדוש המאיר זרקור חשוב על כל סודותיו של הטיפול הביתי, סיפרה רותי, כמה חשוב לדעת שישנה אופציה נוספת לצד אשפוז בבית חולים, והיא החלמה והתאוששות או אפילו טיפול ממושך בחיק המשפחה, מבלי להפסיק את השגרה הברוכה ולשמור על סדר יום תקין. 

"תמיד חשבתי איך אני מורידה את העומס מהקולגות שלי בבתי החולים", פתחה. "במקום שמטופל יישאר בבית החולים במחלקת אשפוז, יש אפשרות שהוא יעבור לטיפול בבית, טיפול שיתחיל בבית החולים או במרפאה בקופת החולים אצל הרופא המטפל. ברגע שהאדם עבר אבחון ראשוני ומגיב לטיפול הראשוני, יקבל המטופל ליווי והדרכה של אחות מביה"ח הביתה ויישאר בביתו. התרופות יגיעו לו מוכנות הביתה והוא או אחד מבני משפחתו יסייעו לו להתחבר או להתנתק מהתרופה. זה יכול להיות לתקופה קצרה או ארוכה יותר".

אחד מהשלבים המורכבים ללא ספק בכל המהות של הטיפול הביתי הוא ההתעסקות הפיזית עם התרופות. "הטיפול בבית, בשונה מהטיפול בביה"ח, מושתת על טכנולוגיות קלות", הרגיעה עמרני. "ניקח לדוגמה מיכל שמזליף תרופה. הרוקח ממלא אותו בנוזלים והמטופל צריך לחבר ולנתק אותו, הוא חד פעמי, והמטופל לא צריך להסתובב עם עמוד כמו בבית חולים אלא מקבל פאוץ' וממשיך את חייו הרגילים. תהיה לחולה תמיכה רפואית של אחיות שייתנו לו מענה בכל רגע נתון. כך יוכל להמשיך לחיות חיים הרגילים, ללכת לעבודה, ולהישאר בשגרה, זה היתרון הגדול. יש לי מטופל שמשחק עם המכשיר כדורגל, ואחד שרוכב על אופנוע". 

לאילו מחלות מתאים השירות הזה, המאפשר יותר מכל שמירה על הקיים? רותי עמרני הסבירה: "מטופל שצריך לקבל טיפול אנטיביוטי לאורך זמן או אדם הסובל מזיהומים אחרי ניתוח או כל זיהום המצריך טיפול אנטיביוטי, יכול לקבל את זה בבית. כמו כן, מטופלים הזקוקים לתמיכה של עירוי נוזלים, מטופלים אונקולוגיים שלא יכולים לאכול ואפילו נשים בהיריון. יש נשים שמקיאות ולא יכולות לאכול, בעבר הן אושפזו והיום הן לא צריכות. מדברים היום גם על טיפול פליאטיבי לחולים אונקולוגיים סופניים, וגם במקרה זה אין סיבה היום שמישהו יכאב". 

"אתה לא מרגיש תלוי"

אי אפשר שלא לחשוב על העומסים בבתי החולים, שבהחלט לא מוסיפים נחת למי שצריך לפנות לאופציה אשפוזית. "צריך להבין שיש הבדל בין הטיפול הביתי לאשפוז בית", ביקשה לחדד. "טיפול ביתי רלוונטי עבור מטופלים הזקוקים לטיפול לתקופה ממושכת. בית חולים הוא מקום שיש בו זיהומים ולא נעים להיות בו. אף אחד לא רוצה להיות בבי"ח. ברגע שאתם יודעים שיש חלופה וניתן לבקש אותה, זה המקום. המטופל בבית אך הוא לא לבד. הוא לא צריך את ימי האשפוז, גם לקופות זה טוב כי זה מפנה מיטות לחולים שבאמת זקוקים לאשפוז, ומונע הידבקות בזיהומים בבית החולים. כל המאמרים מראים שכשאתה מטפל בעצמך, אתה לא מרגיש תלוי. מטופלים ובני משפחה שחוו פעם אחת את השירות הזה להם או לילדיהם, תמיד יבקשו אותו". 

לסיכום הדגישה: "אדם אחראי לבריאותו. אם אתה צריך להגיע לאשפוז או נמצא במחלקת אשפוז, תמיד תפנה לצוותים הרפואיים. תבדוק את האפשרויות שיש לך, ותבקש להגיע הביתה. לבית שלך. להיות במקום שלך. מהרגע שמחליטים שאתה יכול להיות בבית, תישאר בנוחות ובבטיחות בלי שום חשש. בשורה התחתונה, הכי טוב בבית". 

*מוגש כשירות לציבור בחסות ניאופרם ישראל. אין לנותנת החסות כל השפעה על תכני התוכנית או על אופן הפרסום. 

1397-MAY-2023

עריכה: מיכל קדוש  

23/08/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חולה על הבית
חולה על הבית  |  גרפיקה: אלון כץ
Paris