איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"הדם יהיה על ידי הממשלה שמפקירה את קו העימות"

משה דוידוביץ, ראש המועצה האזורית מטה אשר, תקף בחריפות את עיכוב התקציב למיגון יישובי קו העימות בצפון: "נסיים את התוכנית בעוד 50 שנה"


תוכנית מגן הצפון קוצצה שוב: על מנת למגן את כל ישובי צפון הארץ הגובלים בלבנון ובסוריה דרוש תקציב לא קטן, אך משום מה, משנת 2018 התוכנית לא ייושמה והשנה הוקצה 100 מיליון שקלים בלבד לעומת ההבטחה של 500 מיליון. בשיחה עם ענת דוידוב ב־103fm, משה דוידוביץ, ראש המועצה האזורית מטה אשר, התייחס לדברים. 

"תוכנית מגן הצפון היא בעצם תוכנית שאושרה בממשלת בנימין נתניהו הקודמת, יולי 2018, כשכחלון שר אוצר, ליברמן שר ביטחון", הסביר דוידוביץ בפתח השיחה, והוסיף: "תוכנית מגן לצפון אמורה להקצות 5 מיליארד ש"ח במשך עשור. 500 מיליון ש"ח כל שנה לטובת מיגון יישובי קו העימות בצפון מדינת ישראל. זו התוכנית, זה תקציבה. הכסף הזה אמור להספיק למגן את כל יישובי הצפון, מראש הנקרה ונהריה במערב, ועד קריית שמונה במזרח. כל היישובים שנמצאים בטווח של 9 ק"מ מהגבול - יישובי קו העימות".

עוד הבהיר כי "בפועל הדברים עגומים עד כדי מסוכנים. מדינת ישראל קיבלה החלטה, החלטת ממשלה, וממשלת ישראל אמורה ליישם את ההחלטות שלה. מה שהוקצה לדאבוננו הרב, ב־2019 לא הוקצה ולו שקל אחד, ב־2020 הוקצו 100 מיליון ש"ח. לאחר מכן בשנת 2022 הוקצו 350 מיליון, נקבעו לטובת משרד הביטחון, ואיתם התחילו לעבוד על כל היישובים שהם בקו 1-0 ק"מ. כל היישובים שרחוקים עד קילומטר מהגבול, בכולם התחילו לעבוד. יש 120 ממ"דים שכבר בנויים, הושלמו, ואנשים גרים ולצידם יש ממ"ד. בנוסף לזה יש עוד כ־200 ממ"דים שנמצאים בשלבי בנייה כאלה ואחרים. כי יש כסף וזה בתהליכי בנייה".

לדבריו, "בשביל להשלים רק את קו העימות, בשלב הראשון שלו, נדרשים לבנות עוד 1,500 ממ"דים. 0־1 ק"מ, זה אומר שקודם כל נופל הטיל ואחרי זה אנחנו שומעים את האזעקה. אני אמרתי בישיבת ועדה השבוע בכנסת שהדם יהיה על הידיים של הממשלה שמפקידה את יישובי קו העימות. הממשלה מחליטה החלטות ולא מיישמת אותן. הסיפור הזה נמשך מהממשלה הקודמת, הממשלה הקודמת החליטה מבלי יכולת ביצוע לתקצב את שנת 2023־2024 ב־500 מיליון ש"ח, והממשלה הנוכחית בחוק ההסדרים הכניסה 100 מיליון ש"ח. המשמעות היא שאם אנחנו צריכים לסיים את תוכנית המגן לצפון נסיים את זה בעוד 50 שנה".

"כשתהיה ועדת חקירה אף אחד לא יוכל לברוח ממנה"

בהמשך, תקף דוידוביץ את התנהלות הממשלה, זאת נוכח הירי האחרון שספג הצפון: "34 טילים בפסח, באמצע היום, כשאנשים יושבים בחג בבית שלהם. 34 טילים שוגרו לעבר הגליל המערבי, חלק נפלו במטה אשר, חלק בשלומי. תארי לעצמך שבאותו זמן אנשים לא היו בבית חוגגים, באיזו תצורה היינו מסיימים את האפיזודה העצובה הזו. היינו מסיימים אותה עם הרוגים ופצועים, שכחלק ניכר מהם אין איפה להתמגן, לאיפה לברוח, הם בסך הכול צריכים להתפלל".

"איפה שר האוצר?", תהתה דוידוב, ודוידוביץ השיב: "אחרי אותו אירוע של טילים ששוגרו לעברנו, לפני שבועיים הגיע שר האוצר עם הצוות הבכיר שלו, ועם ראש רשות המיסים, שמע אותנו, את ראשי הרשויות, אמר שיעשה שיעורי בית ויחזור אלינו עם תשובות. אנחנו עדיין מחכים לתשובות של שר האוצר ומצפים ממנו מהר להקצות את התקציבים הנדרשים. כשתהיה ועדת חקירה אף אחד לא יוכל לברוח ממנה, ויהיו המון הרוגים והמון פצועים. אני מאחל לאחיי בדרום שקט ושהגזרה הזו החמה, שעד אתמול הייתה כולה עטופת טילים, מקווים מאוד שהשקט גם שם יחזור על כנו".

עריכה: שני רומנו

03/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גבול ישראל-לבנון
גבול ישראל-לבנון  |  צילום: מיכל גלעדי/פלאש90
Paris