אודי סגל וענת דוידוב

"ברגע שהצבא יוזם - זה נותן לנו ביטחון"

ח"כ דבי ביטון, תושבת שדרות, שיבחה את חיסול בכירי הג'יהאד האסלאמי • הכריזה: "לאנשים האלה אין שום זכות לחיות - העניין שלהם הוא רק להרוג"


מאז תחילתו של מבצע מגן וחץ, תושבי דרום הארץ ומערכות הביטחון בכוננות מחשש לתגובה מצד הג'יהאד האסלאמי, זאת לאחר חיסול שלושת מבכירי הארגון בין לילה. צוות התוכנית שוחח ב־103fm עם ח"כ דבי ביטון, תושבת שדרות, אשר שיתפה על המצב המתוח.

"כל הלילה היינו דרוכים, הרגשתי כמו שהייתי ילדה שהייתי עושה מעשה קונדס שאמא שלי אמרה לי 'חכי שאבא יבוא', אז זה מה שהרגשתי", הודתה חברת הכנסת. "זה מאוד קשוח. כשיורים עליך אתה יודע שאתה צריך להיות בממ"ד, השקט המתעתע הזה, אתה צריך להשתנות בהתנהלות. בתי תלמידת י"ב, היא כבר מיום שני, מהמדורות, היא נשארה לישון באחד המושבים הרחוקים. הבת שנייה שגרה בכפר עזה עם ילדיה, פינו אותה, ואחת גרה באשדוד. אז יש לי את השקט הנפשי לפחות מהסביבה. אני בממ"ד, בעלי נשאר בחדר, אתה מוצא את עצמך לא יודע איך להתנהל".

עוד שיתפה כי "זה לקרוא, להכין את החומרים שלך בממ"ד, גם כשאתה הולך לשתות אתה תמיד שומע, והבוקר, מבצע של מקלחת - הדלת צריכה להיות פתוחה, שמה מגבות על הרצפה על מנת שלא תחליקי, הכול פתוח כי בסוף אתה צריך להגיע לממ"ד. התחושה הזו לא נעימה, כבדה, אנחנו חווים אותה לאורך שנים ואני מאוד שמחה על מה שקרה עכשיו. זה מביא אותנו לתחושה של ביטחון".

הוסיפה ח"כ ביטון, וטענה: "לנו כתושבים, ברגע שהצבא הוא היוזם, שהוא גם מחסל, בדיוק כמו שהיה בממשלת לפיד־בנט זה נותן לנו ביטחון. אני חושבת שכל עוד הם מתחילים להבין שעכשיו יש את האחראי, מי בעל הבית, זה בדיוק מה שצריך לעשות. לפני שנתיים כשאמרנו בלון לילדים הילדים היו בטראומה, ואת הסוגייה הזו לפחות הממשלה הקודמת וכרגע אנחנו לא רואים, והיום בלון הוא בלון. למה? כי ברגע שעלה בלון הוא קיבל תגובה. הם לא יודעים שיטה אחרת, הם צריכים להבין שהם נמצאים בזמן שאול, לא אנחנו".

"זה לא שהם וויתרו, הם ערוכים"

בתגובה לאמירותיה, תהתה דוידוב האם היא מצפה מהממשלה להמשיך במדיניות הסיכולים שחודשה והביאה כאפשרות את ראשי החמאס. ח"כ ביטון הדגישה: "בהחלט, לאנשים האלה אין שום זכות לחיות. אנשים שהם מרצחים, העניין שלהם הוא רק להרוג, דיי לנו בטרגדיות שהיו לנו, איבדנו אנשים בנסיבות קשות על ידי טרוריסטים שמפוזרים לנו בארץ. הסוגייה הזו צריכה לקבל מקום ראשון בעדיפות, אני סומכת על גורמי הביטחון והמודיעין. הם פחדנים, אני זוכרת איך היו מתנהלים, אבי היה אומר לי 'הם פחדנים', ואתה יכול לראות את זה. תראה את השיתוק, זה לא שהם וויתרו, הם ערוכים. תעשו את זה בשיטתיות, יכול להיות שגם האזרחים יצאו כנגדם".

"ליבי עם הנפגעים החפים מפשע אבל כולם צריכים להבין, אם אתם יודעים שהם כאלה - ייתכן ותשלמו את המחיר", הבהירה, והכריזה: "אני מגבה את הממשלה גיבוי מלא, אני סומכת על גורמי הביטחון ובעיקר על התושבים, האזרחים, על המשמעת שיודעים להקפיד. אני יצאתי הבוקר לכנסת, אני נמצאת עכשיו בירושלים, ואתם לא מבינים איזה ביטחון, איזה שקט שאני לא צריכה עכשיו לפתוח חלון, להיות דרוכה. מי שלא עובר את זה לא מבין את זה - הסוגייה הזו חייבת לקבל, לא יודעת אם נצליח להיפתר מזה, אבל כל עוד הם מתנהלים ככה צריך לראות בהם כמדינה שיש לנו זכות לחבוט בהם".

לסיום, התייחסה חברת הכנסת להצעת החוק שהיא מעלה היום בכנסת ישראל :"היום אני מעלה הצעת חוק של תיקון צו הירושה של ארגון נרצחים ונרצחות שאומרת שגבר שרוצח את אשתו לא יהיו לו זכויות בירושה ולא יוכל לרשת אותה אף על פי שהיא רשמה אותו. החוק היום אומר שעד שייגזר גזר דינו הוא יכול לעשות בחצי שלו מה שהוא רוצה ואנחנו היום מובילים שהוא לא יוכל לעשות שום דבר".

עריכה: שני רומנו

10/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דבי ביטון
דבי ביטון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris