רון קופמן ואריה אלדד

"להתנצל על שעמדנו על דעתנו ליזום? מה פתאום"

תא"ל (מיל') ח"כ צביקה פוגל על ביקורת מפלגתו כלפי המדיניות הביטחונית של הממשלה לפני מגן וחץ • טען: "לא האשמתי את נתניהו ברפיסות"


בצל המשבר בקואליציה וחילוקי הדעות הרמים באשר לרפורמה במערכת המשפט, היום (ו') נכנסה מדינת ישראל ליומו הרביעי של מבצע מגן וחץ. האם זה הזמן להפסקת אש, ומה צופן עתידה של הממשלה ביום שאחרי? תא"ל (מיל') צביקה פוגל, לשעבר ראש מטה פיקוד הדרום, הגיב לדברים.

"אתם בעוצמה יהודית מרוצים?", התעניין פרופ' אלדד לאחר הביקורות הקשות שהטיחה המפלגה בממשלה בעקבות חוסר התגובה על ירי הרקטות לפני המבצע, וח"כ פוגל השיב בנחרצות: "לא רק בעוצמה יהודית, גם בממשלה, אנחנו חלק ממנה. פעולה שבוצעה על ידי מערכת הביטחון על כל מרכיביה מרשימה בכל היבט שהוא. עבודה מאוד מקצועית, יעילה, ממוקדת ומאוד תכליתית. אין שום סיבה שלא נהיה מרוצים".

עוד טען פוגל כי "בסופו של דבר, ממשלת ישראל הצליחה להביא פה משתנים מאוד משמעותיים. קודם כל יוזמה, לא נגררנו, החלטנו איפה ומתי. עברנו לסיכולים ממוקדים, דבר שאנחנו מהרגע שנכנסו לממשלה מקפידים לדבר על זה. ותחבולה, אנחנו כבר לא שקופים. כל הדברים האלה יחד הם משתנים שראוי לציין אותם ועומדים לזכותה של הממשלה, בוודאי לזכותם של המפקדים. להתנצל על כך שעמדנו על דעתנו מהיום שהוקמה הממשלה שאנחנו מבקשים לא להגיב אלא ליזום ולא לירות למקומות תשתיתיים בלבד ולעבור לסיכולים ממוקדים? על זה אני צריך להתנצל? מה פתאום".

בתגובה לאמירותיו ציין אלדד כי הוא עצמו האשים את נתניהו ברפיסות בזמנו, וח"כ פוגל הביע את עמדתו: "אני לא האשמתי את נתניהו ברפיסות, אני האשמתי את עצמנו, כי אני חלק מהעניין, אני חלק מהממשלה, בזה שאנחנו לא לוקחים יוזמה, לא אחראים לעתידנו, ואני שמח שהצלחנו להשפיע בדרך זו או אחרת. ואם לא השפענו, אלא רק הצטרפנו, אני לא מחפש קרדיטים, אני מחפש שלעם ישראל תהיה עדנה, ואני שמח שאנחנו מתחילים להשיג את זה".

"חמאס ולבנון מבינים שיש מחיר הפסד"

באשר לכך שגם במבצע הנוכחי מדינת ישראל השאירה את חמאס מחוץ ליעדים ולמערכה, הדגיש: "אנחנו מתנהלים ברצועת עזה בדיוק כמו בלבנון - אנחנו יודעים לעשות הפרדה בין הריבון לבין גורם הטרור השלוח של איראן. בלבנון זה חיזבאללה, בעזה זה הג'יהאד האסלאמי. חמאס הוא הריבון, אני לא חושב שהחמאס פתאום הפך להיות חובב ציון אבל ההפרדה הזו נכונה. כי חמאס ולבנון מבינים שיש מחיר הפסד אם ימשיך לצאת משטח אחריותם אירועים או פיגועים לעבר מדינת ישראל. החמאס מבין את זה היטב".

"מה אנחנו עושים מחר בבוקר? מחר בבוקר יש את מצעד הדגלים שלנו, יום ירושלים, ויש פיגוע שמובל על ידי החמאס, מה אנחנו עושים באותו הרגע? זו שאלת השאלות", הכריז, "אני מקווה שאנחנו יכולים לבוא אליו ולפעול באותה צורה. יש מחיר להפסד, שינינו מדיניות - חזרנו למה שעשינו בעבר, לסיכולים ממוקדים, יוזמה ותחבולה. לא תניחו את נשקכם? תדעו לכם שאתם הבאים בתור. אני חושב שזה מסר נכון, גישה נכונה. החמאס מבין את זה היטב ואני מקווה שהמסר הזה נקלט אצלו, כי אם זה לא נקלט ושבוע הבא יקרה משהו ואנחנו לא נגיב? כאילו לא היה המבצע הזה".

כמו כן, כאשר טען פרופ' אלדד כי אנו דנים את עצמנו למערכת של סבבים, הבהיר ח"כ פוגל כי "הפתרון הרדיקלי שלי תמיד היה - בואו נצא למלחמה שמוגדרת מבחינתנו למלחמה האחרונה ומכריעים את האויב שמולנו. כרגע הוחלט לא לעשות את זה, מסיבות מאוד ברורות כי האיראנים הם האויב העיקרי. אבל לא, אל תקח אותי רך מדי בימים אלה. אני בהחלט מרגיש צורך להודות לכל מי שלקח על עצמו לבצע את המבצע הזה, אבל הפתרון האמיתי הוא להכריע את האויבים שלנו, לא עשינו את זה מזמן. אנחנו נרחיק את הזמן בין סבב לסבב".

עריכה: שני רומנו

12/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צביקה פוגל
צביקה פוגל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris