אודי סגל וענת דוידוב

"אני לא רוצה להפיל את הממשלה הזו"

ח"כ צביקה פוגל (עוצמה יהודית) על המשבר הקואליציוני המתמשך: "אנחנו נקיים ביום שלישי הערכת מצב, אבל ככל שזה תלוי בי אני לא אצביע בעד"


דובר מחלקת המדינה בארה"ב גינה את עלייתו של השר איתמר בן גביר להר הבית אמש (א') ואמר שהם מודאגים מאוד מהביקרו הפרובוקטיבי לדבריהם. בעקבות ידיעה זו ביקשו גדעון אוקו וענת דוידוב לשוחח עם חבר הכנסת צביקה פוגל (עוצמה יהודית) אשר הבהיר את עמדתו בנושא.

"מהיום שנבחרנו, עוצמה יהודית לא באה טוב לאמריקאים", טען ח"כ פוגל בפתח השיחה. "הם לא מאוד מרוצים מהעובדה שיש פה עמוד שדרה אידיאולוגי בכל הממשלה הנוכחית, הם בכלל לא אוהבים את כל הממשלה. אבל, בדברים החשובים אנחנו ממשיכים לקיים קשרים הדוקים וטובים לעם ישראל. אני לא נגרר אחרי הפרובוקציה הזו, ממשיך להסתכל על מה שטוב לנו".

עוד הדגיש פוגל כי "צריך להסתכל על זה בראיה כוללת, האמריקאים מאוד רוצים פה שתי מדינות לשני עמים, אנחנו בעוצמה יהודית לא רוצים לראות דבר כזה קורה. לכן כל פעם שנביע ריבונות האמריקאים יעקמו את האף, איך אמר בגין בזמנו? אז יהיה להם אף עקום. אני לא מתרגש כי אני מחוייב לעם ישראל, לא לאמריקאים עם כל הכבוד. אני חושב שאנחנו דיי מתחשבים בידידות והשותפות ההכרחית הזו, אבל השאלה באיזה שלב אתה מתחיל לוותר על העצמאות שלך בקבלת החלטות. כל עוד אני נמצא בעסק הזה אני אדאג להמשיך לעשות את מה שבאמת מבטא ריבונות ומשילות של מדינת ישראל".

באשר לדרישות מפלגתו בחלוקת הכספים הקואליציוניים כחלק מהתקציב, הבהיר: "אנחנו לא מאיימים, אנחנו לא לוחצים - אנחנו דורשים. אנחנו דורשים, דרשנו את זה בהסכמים הקואליציוניים, כשנכנסנו לממשלה. באנו עם אג'נדה מאוד ברורה, לקחנו על עצמנו את התפקידים אולי הכי קשים בממשלה הזו, ביטחון לאומי והמשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרדים שבהם התוצאה הכי קשה להשגה".

"ביטחון לאומי אין כאן. המצב הולך ומדרדר", ביקרו צמד המגישים, וח"כ פוגל הודה: "ברור, כי אנחנו רק חמישה חודשים. עוד לא קיבלנו שקל. נכון, וכולכם יודעים שהבעיה היא חסרון בכוח אדם איכותי. כשיאושר התקציב סוף סוף, וגם את זה הוציאו לנו את המיץ, עכשיו יהיה כסף לגייס אנשים, נכשיר אותם, נביא אותם לשטח".

"הקו האדום שלי זה לראות חזרה את לפיד בתור ראש ממשלה"

כמו כן, כאשר נשאל מה יקרה מחר (ג') כשיצטרכו להצביע על התקציב, השיב: "אנחנו נקיים ביום שלישי הערכת מצב בראשותו של השר איתמר בן גביר, אבל ככל שזה תלוי בי ההמלצה שלי תהיה לא להצביע בעד, אני לא אצביע בעד כשאני לא מסוגל לעמוד מול הציבור ולומר 'התחייבתי ואני מקיים'. זה לא אפשרי מבחינתי. יש לי חבר בסיעה שחושב שאנחנו צריכים בכלל להצביע נגד. הקו האדום שלי זה לראות חזרה את יאיר לפיד בתור ראש ממשלה, גם לי יש קווים אדומים".

"הקווים האדומים האלו יבואו לידי ביטוי, ואם אני ארגיש שזה מה שקורה אז יכול להיות שגם לי יהיה אף עקום, אין ברירה, אני לא רוצה להפיל את הממשלה הזו אבל יש לנו 4 שנים, עוד נושאים שאנחנו צריכים להצביע עליהם. אני מציע לקואליציה לא לראות אותנו כאצבעות", הכריז, והוסיף: "קיבלנו 20 אחוזים ממה שביקשנו. את מכירה עוד מישהו שקיבל כל כך מעט? אני מעריך שאם נקבל מיליארד או קצת יותר נוכל להתחיל לקיים עשרות תוכניות שהכנו בשנים האחרונות כי לעשות את זה. אנחנו מפלגה של 6 ח"כים, רק 6".

לאור אמירותיו תהתה דוידוב האם הוא מרגיש כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מזלזל בחברי עוצמה יהודית, וח"כ פוגל סיכם: "אני מרגיש שממשלות קודמות עם 6 מנדטים או מפלגות קודמות עם 6 מנדטים זכו בראשות הממשלה, אנחנו לא ביקשנו את זה. כל מה שביקשנו זה את הזכות לשרת את הציבור. האם ראש הממשלה מזלזל בנו? אני מקווה מאוד בשבילו שלא, כי אם זה קורה הוא מזלזל בעמוד השדרה האידיאולוגי של הקואליציה הזו".

עריכה: שני רומנו

22/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צביקה פוגל
צביקה פוגל  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris