איריס קול

"עושה כבוד לנושא שהוא חשוב וקשה לכתוב עליו"

שירי ישועה ('וואלה') צפתה בסדרה 'אלף' שנכתבה בהשראת פרשת משה קצב, וחזרה עם מסקנות: "כל אחד ואחת במדינת ישראל חייבים לראות את הסדרה"


מסך הטלוויזיה רעד מרגע עלייתה של הסדרה 'אלף' מבית YES שנכתבה בהשראת פרשת נשיא המדינה לשעבר משה קצב, שהורשע בעבירות מין וישב בכלא. בשיחה עם איריס קול ב־103fm, שירי ישועה ('וואלה') סיפרה על עלילת הסדרה החדשה והביעה דעתה.  

"ראיתי את אלף, בהחלט. סדרה לא פשוטה, לא קלה לצפייה, חשובה מאוד מאוד", ציינה ישועה בפתח השיחה. "אני חושבת שכל אחד ואחת במדינת ישראל חייבים לראות את הסדרה הזו. אני אומרת את זה ככה עוד לפני שאגיד כל דבר אחר, אפילו שהיא לא נעימה לנו לראות אותה, מכניסה לנו מועקה, בהסתייגות עם נשים שזה עושה להן טריגר של תקיפה מינית שלא יעשו את זה. כל אדם אחר תראו את זה למרות שזה לא נעים".

כמו כן, כאשר נשאלה האם הצליחה להתנתק מהסיפור הישראלי ולראות את הסדרה כמבקרת טלוויזיה, הבהירה ישועה כי "הצלחתי לראות את זה כמבקרת, לא ראיתי צורך להרגיש ניתוק מזה בכלל. זה לא כמו לראות סדרה אמריקאית, זה לראות אותנו וזה חשוב שנראה אותנו. הסתכלתי על זה כמבקרת, סדרה שעשויה מאוד מאוד טוב. לא מהסדרות שאנחנו רואים ששפכו עליהן מלא כסף, אבל המשחק שלה מדויק. הם נכנסים לדקויות, והתסריט עושה המון כבוד לנושא שהוא חשוב וקשה לכתוב עליו".

"הבמאי הוא גבר, אבל שותפה לסדרה, ליוצרים שלה, היא אודליה כרמון, היא אלף. הסדרה הזו נעשתה בשיתוף איתה. הסדרה התחילה מפגישה מקרית בין אודליה לכותב, הם נפגשו באיזה בית קפה, הם התחילו שיחה ומהשיחה הזו נולדה הסדרה הזו. מי שבמקרה לא יודע, הסדרה אלף מבוססת על המקרה האמיתי שקרה פה, שבו התגלה שנשיא המדינה שלנו, משה קצב, הוא בעצם אנס סדרתי שלאורך כל הקריירה שלו מנצל נשים במסגרות העבודה שלו, את הכוח. כשהוא התקדם במהלך התפקידים והדרגות במדינה", הדגישה.

בתגובה לאמירותיה ציינה קול כי כולם ידעו על המתרחש, וישועה חיזקה את דבריה: "מה שהסדרה הזו בעצם מראה, ולדעתי פה הדגש החדשני שלה כביכול, בסדרה מכיוון שנחשפת המערכת שמאפשרת את התקיפה המינית הסדרתית הזו, איך קורה שבן אדם אחד מצליח לעשות את זה שוב ושוב, בעוד מסגרת. המערכת בנויה ככה שהוא יהיה מוגן, יש כיסוח תמידי של כל פשלה שלו. רואים שהמערכת יודעת, את רואה את זה בפרק הראשון".

"לאחרונה, אני אזכיר את 'ME TOO', גילינו שבן אדם שנמצא בעמדת כוח בהוליווד, שנים על גבי שנים כל המערכת התגייסה כדי לשמר את הכוח שלו כי זה עושה כסף לכולם. ככה גם הפוליטיקה עובדת. זה עושה לנו שיקוף גם לדברים שלא קשורים לתקיפה מינית, כל העסקאות המפוקפקות, הדרכים הלא ראויות בהם אנשים עולים לכוח. אינטרסים, אינטרסים, אינטרסים. יש שני פרקים לראות בחינם ביוטיוב, ואני חושבת שצריך לראות את זה, למרות שזה לא נעים ולא נוח לנו - תקיפה מינית זה המחלה הכי נוראית שיש פה. אנחנו חיים בחברה שטופת אלימות כלפי נשים. להעמיד פנים שזה לא באמת קורה לנו, זה שטויות וזה שקר", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

28/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום מסך: מתוך הסדרה 'אלף'
Paris