עתיד מזהיר
עם ניל"י גולדפיין ומלי אלקובי

חלום? עליכם

חולמים על הצעד הבא בקריירה שלכם? • אל תשמרו בבטן • ניל"י גולדפיין, מלי אלקובי ומירב שובל חינקיס מפיטנגו על דרך המלך אל המציאות • פרק 15


חלומות. יש לנו לא מעט כאלה, החל בתחום המקצועי וכלה בכל הנוגע בנבכי נפשנו, והם מלווים אותנו גם הרחק הרחק משנת הלילה שלנו. כיצד נוכל להפוך את החלומות שלנו, לפחות בעולם התעסוקתי, למציאות בת קיימא? בפרק החמישה עשר של 'עתיד מזהיר' בהגשת ניל"י גולדפיין ומלי אלקובי, המנתח את התמורות שעתיד לעבור עולם העבודה, שוחחו השתיים עם מירב שובל חינקיס, Head of People בקרן ההון סיכון פיטנגו, על הדרך בה חלומות מתגשמים בזירה התעסוקתית. בלי קלישאות. 

"אחד הדברים שמאוד מאפיינים את ישראל הוא העובדה שיש פה המון אנשים שחולמים", שיתפה ניל"י. "יש אנשים שחולמים וגם מגשימים חלומות, בעיקר בתחומים טכנולוגיים. מפה יוצאות הרבה מאוד המצאות שמשנות את העולם שלנו. לא מזמן שוחחתי עם אדם מנוסה בתחום הסטארט אפים, שאמר לי שכשקרנות הון סיכון מחפשות משקיעים ואנשים לניהול הסטארט אפים הללו, הם מחפשים אנשים שנפלו ונכשלו. כשאתה נכשל וקם, יש סיכוי יותר טוב שתצליח". 

בתגובה, הדגישה מלי: "יזמות היא אחת המיומנויות של עולם העבודה החדש, זה הפך להיות מאסט. בלי יוזמה היום אין לנו סיכוי, אבל זה לא פשוט. יש מחקר גדול שפרסמו באוניברסיטת הרווארד, ובו נטען ש־75 אחוזים מהמיזמים שמקבלים מימון מקרנות הון סיכון נכשלים". 

"נכון שאנו משקיעים כסף בסטארט אפים בסופו של דבר, אך בסוף אנחנו משקיעים באנשים. הכול מבוסס על המרכיב האנושי. זה בסוף בסוף כמו פאזל, הרכב של מגוון דברים, אין פרדיגמה אחת. אז כן, בסוף אנשים זה אנשים. מדהים לראות שגם אם את עוזרת לחברה לגייס כסף ולמצוא את הבכירים שיצטרפו לצוות ההנהלה, זה לפעמים יכול להיות גיים צ'יינג'ר בין ההצלחה של אותה חברה לבין עיכוב כדי לתקן את הטעות שנעשתה. רואים איך שהיזמים והיזמיות מספרים את הסיפור, הם חולמים כל כך בגדול". 

אל תפסיקו לחלום 

בסיום, הציעה: "אתם לא צריכים להיות אסטרטגיים בתכנון הקריירה שלכם, אבל תחלמו. תחלמו על התפקיד הבא שלכם ואל תפחדו. חוסן זה אחד הדברים הכי נדרשים, מישהו או מישהי שקשה להם - זה לא משהו שיכול לעזור לחברה לצמוח קדימה. כשמדברים על בניית חברה באופן כללי, תעשו זאת דרך ערכים. ברגע שבונים את זה נכון מההתחלה, מחברים את האנשים לפי הערכים שלהם, הכול קל יותר. זה מוביל לפיתוח חוסן ארגוני". 

"תזמו ואל תפחדו, אבל כשאתם מציעים רעיונות בתוך הארגון שלכם תלמדו לחשוב עסקית", הוסיפה גולדפיין. "זו מיומנות שאנחנו צריכים ממש לתרגל אותה. כסף זה רק מטבע חליפין אחד, אבל כל אחד ואחת מאיתנו יכולים ליזום. החוכמה היא לא רק לחשוב על זה ולדבר על זה, אלא להגיד 'אנחנו נעשה גם את הצעד הבא', ולהפוך את החלום למציאות". "אל תעשו את הדברים לבד, אלא יחד, בצוות", הסכימה אלקובי עם דבריה. "להתייעץ, להקשיב, לשמוע, לשאול, ולא לחשוב שאתה יודע הכול".

עריכה: שני רומנו ומיכל קדוש 

05/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גרפיקה: אלון כץ
Paris