איפה הכסף
עם ענת דוידוב

הסוף ל'גט-מהדרין'?

ידעתם שבירושלים קיים שירות מוניות כזה? • מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה: "בהסכם גישור נקבע שהשירות יבוטל, ונהגים ערבים יפוצו ב-6 מיליון שקל"


חברת 'גט טקסי' תפסיק את שירות המהדרין שלה, זאת לאחר תביעה של נהגי מונית ערבים נגד החברה, בטענה לאפליה, משום שלא יכלו לקחת חלק בשירות הזה. עו"ד אורלי ארז-לחובסקי, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, שייצגה את התובעים נגד שירות 'גט מהדרין', שיתפה בתוצאות התביעה ופסק הדין התקדימי.

לדבריה, "הסיפור הזה התחיל במרץ 2015, אבל אנחנו הגשנו את התביעה בפברואר 2020 בשם נהגי המוניות הערבים בירושלים וגם בשם נוסעים שקיבלו שירות מפלה. סכום התביעה היה של עשרות מיליונים והיה מורכב מכל מיני תתי סכומים - גם על הנזק הכלכלי וגם על העלבון שנבעה מהאפליה. בסופו של דבר, אחרי שנתיים, בהסכם הגישור הגענו לקביעה שהשירות הזה יבוטל, שזה אחד הדברים הכי משמעותיים. ובנוסף פיצוי של שישה מיליון שקל, שברובו מיועד לנהגי מוניות ערבים שעובדים במזרח ירושלים".

עו"ד ארז-לחובסקי ציינה כי "בסך הכול מדובר ב־2,800 נהגי מונית, ויש מנגנון מורכב מאוד שמגדיר את הזכאות של כל אחד לפיצוי לפי מספר הנסיעות שעשה בתקופתו ב'גט טקסי'. בנוסף יש עוד סכום של מאה אלף שקלים שנועד לפצות את הנוסעים על השירות הזה והוא יועבר לעמותות שעוסקות בקיום משותף בין יהודים וערבים שגרים באזור ירושלים". לסיכום, ציינה: "זה בהחלט פסק דין תקדימי, זאת הפעם הראשונה שמאתגרים את הנושא הזה בבית המשפט, לכן זה משמעותי מאוד".

עריכה: דוד זבולוני 

30/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מוניות (ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה)
מוניות (ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה)  |  צילום: קובי גדעון/פלאש90
Paris