איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"ממליץ לשר האוצר להפסיק להפריח סיסמאות"

פרופ' צבי אקשטיין תקף את השר סמוטריץ' על רקע הידיעה כי יחס החוב-תוצר בארץ ימשיך לרדת בשנים הקרובות וטען: "זה יוצר אי ודאות משמעותית"


דיקן בית הספר לכלכלה באוניברסיטת רייכמן וראש מכון אהרון פרופ' צבי אקשטיין שוחח עם ענת דוידוב ב־103fm והתייחס לפרסום של סוכנות דירוג האשראי פיץ', לפיה יחס החוב-תוצר בארץ ימשיך לרדת בשנים הקרובות, למרות החזרה לניהול תקציב גרעוני.

בפתח דבריו, טען כי "המצב הוא יותר חמור - גם אם העסק הזה של הרפורמה המשפטית עוצר, הוא כבר נמצא ברקע, יש לנו ממשלה עם רוב שנבחר ששמה את זה כנושא מרכזי. השינוי בהחלשת מערכת המשפט נמצא באג'נדה הפוליטית של הממשלה, זה יוצר אי ודאות משמעותית".

והוסיף: "המצב הוא רע בגלל שהמשק הישראלי בשש השנים האחרונות זכה להיות יוצא דופן בהיקף ההייטק שלו, הענף הזה נתן הרבה הכנסה לכל משקי הבית במדינת ישראל - מה שקורה כרגע זה שאנחנו עדיין נהנים מההשקעות הפנטסטיות שהיו בשנים האחרונות, אבל ממש בימים אלה יורדים בהשקעות. אז עדיין המצב בסדר כי עדיין יש לנו את ההשקעות של השנים הקודמות, אבל כשאין לנו השקעות חדשות זה אומר שבאופק קדימה המשק הישראלי יסבול קשות".

פרופ' אקשטיין ציין כי "אי הודאות והחלשת בתי המשפט - תהיה לה פגיעה קשה מאוד בהייטק. הרבה מאוד חברות גדולות שהשקיעו במשק ובהייטק הישראלי הפסיקו להשקיע, וזה משמעותו ירידה דרמטית ברמת החיים ובאיכות החיים". על הפיחות בשקל, אמר: "10% פיחות - תוצאה מגורמים פנימיים, אנשים וחברות מעבירים את ההשקעות שלהם להשקעות צמודות דולר בחו"ל או ממש לחו"ל".

בהמשך, עוד הדגיש: "המשקיעים במשק, הציבור, החברות, המשקיעים מחו"ל רואים ברעיון של הקואליציה לשנות את המבנה המשפטי כגורם שמזעזע את המשק מבפנים וגורם אי ודאות, לכן מעריכים שהמשק הישראלי בשנים הבאות עשוי להיות בהאטה ואפילו הייתי קורא לזה - בצמיחה שלילית לנפש".

על כוונת שר האוצר בצלאל סמוטריץ' למסות את רווחי הבנקים, הגיב: "אין צורך להטיל על איזושהי מערכת שינויים במסים כשיש תנודתיות ברווחיות. הבנקים הם גוף חשוב מאוד למשק והיציבות שלהם לגבי המיסוי הוא קריטי מאוד למשק. לכן, הייתי מאוד ממליץ לשר האוצר להפסיק להפריח סיסמאות שלא עומדות בקנה אחד עם התפיסה של מיסוי אחיד כמה שאפשר על כל הגופים במשק, ולא להתחיל לשנות את זה כאשר הרווחיות של איזשהו גוף משתנה".

עריכה: דוד זבולוני

30/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris