בן כספית ואריה אלדד

"האיר את העולם במשך 100 שנים"

צבי כהן, המקורב לרב גרשון אדלשטיין, בהספד לרב שהלך לעולמו: "אין לתמצת במילים בודדות 100 שנים, גידל דורות של משפחות, רבנים ותלמידי רבנים"


אבל כבד במגזר החרדי: צבי כהן, דוברו ושמשו של הרב גרשון אדלשטיין ז"ל, שוחח עם אריה אלדד ובן כספית והספיד את הרב שהלך לעולמו הבוקר (ג') בגיל 100 והיה מגדולי המנהגים שידע הציבור החרדי הליטאי בישראל. בשעה זו, יותר מ־100 אלף בני אדם פוקדים את הלווייתו של הרב.

לדבריו, "יש עשרות סיפורים של אנשים שהרב אמר להם מילה ותמיד עמד במילה שלו. מה שהוא עשה זה להאיר את העולם במשך 100 שנים לגדל דורות של משפחות, של תלמידי חכמים, של רבנים ותלמידי רבנים, של פשוטי עם. הוא קיבל את כל אחד ואחד, הוא קירב כל יהודי ולא היה אצלו כזה דבר להגיד על מישהו שהוא לא מתאים, שהוא לא בסדר. היה איזה רב חשוב שהלך אצלו וסיפר לו שהילד ירד מהדרך. הוא בכה לא ידע מה לעשות. הרב אמר לו 'תירגע, הכול בסדר, תחבק אותו ותאהב אותו'. כשהוא שאל 'אתה מבטיח לי שאם אעשה זאת, בני יחזור?', הרב ענה לו 'לא, בלי קשר אתה צריך לחבק אותו ולכבד אותו'".

בהמשך, עוד אמר: "הוא קבע לעצמו כלל ברזל שלא היה דבר כזה בהיסטוריה של העם היהודי - בגיל 100 הוא מסר כל יום ויום שיעור ל־300 בחורים בישיבה ששאלו אותו שאלות והוא תמיד ענה. איך הוא עשה זאת? היה לו קלל ברזל - כל בוקר הוא קם, התפלל תפילת שחרית ואז הוא התיישב להכין את השיעור שלו. לא משנה אם היה אירוע דרמטי, הוא אף פעם לא ביטל את שגרת הבוקר - אף אחד לא יכול היה לפנות אליו, כי הוא היה צריך להכין את השיעור. אחרי שהוא היה מעביר את השיעור, כל עם ישראל יכול היה לבוא אליו והכול היה חופשי. גם בלילה, הוא הלך לישון רק כשהרגיש שהוא צריך את שעות השינה בשביל השיעור בבוקר. זה היה כלל ברזל עבורו".

לסיכום, אמר: "למה היה כל כך חשוב לו השיעור? מצד אחד הייתה התורה, אבל מצד שני היה החינוך. כל מי שלמד בישיבה שלו התחתן וגידל משפחה על ברכי הרב אדלשטיין - זאת דרך חינוכית שהוכיחה את עצמה. פעם שאלו אותו איך הופכים להיות גדול הדור והוא ענה 'אסור לחשוב על השטויות האלו'. ממש במילים האלו. כל הקהל היה בהלם - הרב הסביר שלא צריך להיות גדול הדור, מה שחשוב זה ללמוד תורה. הרב היה צלול במשך 10 שנים יום־יום, אתמול הוא העביר שיעור בבית החולים, מחדר טיפול הנמרץ. היום בבוקר הוא הכין את השיעור שלו והחזיר את נשמתו לבורא עולם תוך כדי הכנת השיעור. הוא היה צלול עד הרגע האחרון, זה דבר שלא ראינו".

עריכה: דוד זבולוני

30/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הרב גרשון אדלשטיין
הרב גרשון אדלשטיין  |  צילום: יעקב נעמי/פלאש90
Paris