הכול בראש

ורדה אירחה את עמית מתתיה, מחבר הספר 'ראשן', ששיתף בתהליך שעבר מילדותו הקשה ועד ההגעה לשייטת 13 • וסיפר על סדנת השבי המאתגרת שעבר


עמית מתתיה, מחבר הספר 'ראשן', הגיע להתארח באולפן של ורדה רזיאל ז'קונט ב־103fm, סיפר על ההשראה לספרו יוצא הדופן - מהילדות הקשה, ועד ההגעה לשייטת 13, וההתמודדות עם סדנת השבי.

"הספר שלך מיוחד במינו, חתיכת חיים מדממת ונורא חזקה", אמרה ורדה, והוסיפה: "אמרתי לעצמי, 'איך אני אצליח להביא סדר בשאלות שלי לגביך?' ואני אתחיל בדבר הכי מדהים - אתה ילד קטן, טראומטי, עם ילדות עלובה כל כך, עם הורים קשים כל כך. בעצם ילד מוכה, ואתה מגיע להיות בשייטת, הכי קשה הכי גברי, הכי מטורף. מה זה?"

מתתיה השיב: "אני לא הייתי מסכים עם ההגדרה 'ילדות עלובה'. אני חושב שהייתה לי ילדות מאוד עשירה, ואם לא הייתה לי ילדות על הצד הטוב יותר, לא הייתי מגיע לאן שהגעתי. נכון שהייתי בטראומות, אפשר לדבר גם למה. אני יכול להגיד הרבה דברים לזכותם של הוריי, גידלו אותי כילד וכנער שאפתן, ולכן לא פלא שהגעתי לשייטת. כשהגיע זמני ללכת לצבא, ברחתי הכי רחוק שאפשר מהבית".

ורדה ציינה: "רק דרך הקריאה בספרך, אני קלטתי אילו עינויים עובר גבר ישראלי, לוחם מצטיין". מתתיה הסביר: "אמת, התגובות שקיבלתי לספר היו מבחינתי מדהימות. תיארתי לעצמי שזה ידבר לאנשים מסוימים, אבל זה מדבר לקשת מאוד רחבה של אנשים ששירתו בצבא, לאו דווקא בשייטת, שתיארו את מה שאני מתאר כתופעות טראומטיות. אני חושב שהספר הזה קצת פתח לאנשים את האפשרות 'לצאת מהארון', לגלות שגם הם פוסט טראומטיים".

לגבי בחירת שם הספר, אמר: "מדובר על כך שאותו אדם שיכול להיות לוחם, מנהל, איש משפחה, הוא תמיד עדיין אותו ילד שגדל איפה שהוא גדל וחווה את החוויות שהוא חווה, אז מהבחינה הזאת הוא תמיד הראשן. יש כאן איזשהו מהלך טרנספורמטיבי שאני חושב שאני לפחות חווה אותו כל הזמן". 

עוד אמר: "יש כאן הרבה עיסוק בראש בתוך המקום שבו מתכנסות כל החוויות, כל המחשבות, ואולי גם כל תפיסת המציאות שלנו. הספר משאיר אותנו קצת בלי פתרון, אבל אני חושב שהפתרון הוא בסופו של דבר בראש".

הזמן לסדרת השבי

בהמשך סיפרה ורדה כי העוצמה בפרקי היא גם בסתירה, בין שם הפרק לבין מה שקורה בו, וציינה כי "אחד הפרקים החזקים הוא מוזיקה. אנחנו מצפים לשמוע מוזיקה". עם זאת, מדובר על משהו אחר לגמרי. "סדרת שבי זה נושא שלא העזנו לחשוב עליו אפילו במשך עשרות שנים. זה תרגיל שבו מאמנים לוחמים ביחידות מובחרות להיות בתנאי שבי", הסביר מתתיה. 

לדבריו, "בזמני, זה היה פחות מפוקח ממה שנעשה כמה שנים אחר כך. הייתה תפיסת מוטעית, אז שככל שירבו במכות ובעינויים, ככה הלוחמים יהיו יותר קשוחים, יותר מוכנים. היא מוטעית, מכיוון שהיו הרבה אנשים שפשוט נשברו". 

הוא הדגיש כי "בתור ילד שגם סבל, לא פעם ולא פעמיים ממכות, זה פגש אותי במקום לא כל כך נוח. חלק מהאנשים היו סדיסטיים ונהנו, ממש הרביצו והראו שהם נהנים. זה מאוד פגע בי. אני ממש הרגשתי שאני הולך לאיבוד בדבר הזה". 

30/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris