רז שכניק

"כתבתי על הרצון לחוות אהבה ללא תנאי, וקיבלתי אותה"

לקראת הופעתו של הזמר והפזמונאי הבריטי רובי וויליאמס, שוחח עמו רז שכניק על להיטיו הגדולים שהפכו להמנונים, גם כאן


לא משנה מהו גילכם או היכן בארץ גדלתם, אין סיכוי סביר שאינכם מכירים לפחות שיר אחד של רובי וויליאמס. הזמר, הפזמונאי והשחקן האנגלי שהתחיל בכלל כחבר בלהקת הבנים 'טייק ד'את' והמשיך בקריירת סולו מפוארת, הצליח ליצור משהו אחר; מוזיקה שמצד אחד מדברת אל כולם, ומצד שני יכולה להישמע ממש כאילו נבראה בהתאמה אישית לכל אחד ממאזיניו. לקראת הופעתו הערב (ד') בישראל, שוחח איתו רז שכניק על להיטיו הגדולים, הסיפורים שמאחוריהם, והאהבה הרבה לה הוא זוכה גם כאן, בארץ הקטנה שלנו.  

אחד השירים שהפכו כמעט לסמל ליצירה ארוכת השנים של וויליאמס, הוא ללא ספק 'Angles'. "זה אחד מהשירים הראשונים שכתבתי אחרי התקופה בלהקה. ביום שכתבנו אותו, אני וגיא צ'יימברס, הלכתי עם הקלטת מהבית שלו אחרי שהקלטנו את השיר, הסתכלתי עליה, ואמרתי לעצמי 'יש לנו משהו ממש מיוחד'. זה על מלאכים, אנשים חושבים שזה על אמא שלי, על איזשהו פסל או על העיר ממנה הגעתי, אך השיר עוסק באמונה בכוחות של מלאכים, בין אם הם קיימים ובין אם לאו. אני מאמין שיש איזו הגנה אלוהית. 

זוכרים את סוף המילניום, שלווה בחשש הכבד מבאג 2000? גם רובי, שהיה בדיוק במהלך נסיקתו אל על, תהה מה יהיה בצד השני של המתרס, והפך את השאלה החשובה הזו לעוד שיר שזכה לאהדה רבה. "הרבה שואלים אותי אם יש שאני משתעמם לשיר אותו. אני חושב שאני חייב לתת להם תשובה, והיא חייבת להיות השיר הזה", הדגיש. "זה היה בשנת 1999, כתבנו שירים והמילניום בדיוק הגיע. תהינו מהי משמעותו של סגירת האלף הזה". "אם זה היה להיט כאן, אני צריך לבצע אותו בהופעה", הבטיח והודה: "אני אוהב את העובדה שיש לי כל כך הרבה להיטים בישראל. זה גורם לי להגיש טוב". 

"התאהבתי ביופי ובפשטות של המילים והמנגינה"

אבל לא רק שירים שלו הוציא וויליאמס אל אוויר העולם. כך, הצליח להפיח חיים חדשים בשיר 'She's The One' שהפך כה מזוהה איתו, עד שכמעט לא זוכרים מהיכן הגיע לראשונה. בשיחתו עם רז שכניק, תיאר את הלך הרוח שליווה את העבודה על הלהיט: "אני הייתי בגמילה שנה לפני, ומוזיקה היא תרופה. האלבום של השיר היה תרופה לנשמה שלי. התאהבתי ביופי ובפשטות של המילים והמנגינה בשיר הזה, לא היה לי מושג שהקאבר יהפוך ללהיט כזה. מי שכתב את השיר לא אהב שעשיתי לו קאבר, וזה מעציב אותי". 

אם גם אתם מקשיבים ל־'Stronger' בעודכם מנסים למצוא את המקום השמח והרגוע שלכם בים או בחופשה שמשית, אתם ממש לא לבד. עם זאת, מסתבר שלא כל הקהל של רובי הבין עד הסוף למה התכוון המשורר, תרתי משמע. "כתבו שאני שחצן אבל האמת שפחדתי. כוחות רבים של אנרגיה באו אליי מאנשים זרים שאני לא יודע מי הם, והם כמו שיבצו עצמם בחיי. כדי להגן על עצמי הייתי קר לזרים הללו שרצו משהו ממני, ואני חושב שליבת השיר אומרת 'אתם חושבים שאני כוכב, אך אני מפחד'". 

קשה לבחור שיר אחד שבאמת הופך את וויליאמס לאמן הזכיר והמוכשר שלו, אבל אם מנסים - 'Feel' הוא ללא ספק אחד מאבני הדרך המרכזיות בציר הזמן. בסיום דבריו, שיתף כי למרות שלא היה קל באותם ימים, מעז יצא מתוק. "השיר הוא ככל הנראה התקופה המדכאת ביותר בחיי, היו לי הרבה. גיליתי שאני חולה מבחינה נפשית, ושאני סובל מחוסר איזון כימי שגרם לי להרגיש עצוב. זה כמו כלא של המיינד שלך. ברגע הזה, בכלא הזה של המיינד, כתבתי על הרצון לחוות אהבה ללא תנאי. בסופו של דבר, קיבלתי אותה". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: מיכל קדוש

31/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רובי וויליאמס בריאיון לרז שכניק
רובי וויליאמס בריאיון לרז שכניק
Paris