אודי סגל וענת דוידוב

"חברת החשמל היא גורם מבצע, ואנחנו מקבלים הנחיות"

מאות אלפי ישראלים נותרו ללא חשמל בשרב הכבד • מנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר: "אני לא יכול להפעיל תחנת כוח בלי שיש לי הוראה להפעיל אותה"


מחדל: בשל מזג האוויר והחום הכבד בסוף השבוע נעשו הפסקות חשמל יזומות על ידי חברת החשמל, זאת בשל ירידה ברזרבת החשמל. מנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר שוחח על כך עם ענת דוידוב וניסים משעל ב־103fm, ועדכן על הסיבות.

"כל הטענות מוצדקות. אבל הסיפור הוא מאוד מאוד פשוט. חברת החשמל היא בעצם קבלן הביצוע כתוצאה מהרפורמה של חברת נגה, שבעבר נקראה החברה לניהול המערכת", טען. 

"הם נותנים לנו הנחיות להפעיל תחנות לייצור חשמל, בעצם יחידות כוח לייצור חשמל, מתי, כמה ובאיזה היקף, מבחינת עוצמת הייצור. היו לנו שתי יחידות שלא התבקשנו להפעיל אותן. אחת באורות רבין בחדרה, בהיקף של כ־370 מגה ואט, ואחת ברוטנברג באשקלון בהיקף של של 575 מגה ואט", הוסיף. 

מנכ"ל חברת החשמל הדגיש כי "שתי יחידות ייצור חשמל לא הופעלו כי לא קיבלנו את ההנחיה להפעיל אותן. אני לא מפעיל את מה שאני רוצה, כשאני רוצה. מרגע שהייתה הרפורמה, הוסיפו עוד חברה, בירוקרטיה, רגולציה, ניירת. אני לא יכול להפעיל תחנת כוח בלי שיש לי הוראה להפעיל אותה".

עוד אמר: "אני מקווה מאוד שנלמד ממה שהיה ביום שישי ולא נחזור על טעויות. חברת החשמל בסוף היא גורם מבצע, ואנחנו מקבלים הנחיות, אגב לצערי הרב, כי בעבר זה לא היה ככה".

בהמשך התייחס לקשר שלהם עם חברת נגה. "אנחנו נמצאים איתם בקשר שוטף. נערכו שיחות, אפילו חלופות מידעים ונתונים באמצעות המיילים והווטסאפים, הדברים האלה נעשים דרך קבע. הם פשוט לא העריכו בצורה טובה את הצריכה שתהיה על ידי תושבי מדינת ישראל ביום שישי ובשבת". 

לקראת סיום השיחה, ציין: "לפני הרפורמה, בחברת החשמל הייתה יחידה שהעריכה את החשמל שיידרש גם בימי קיצון. פשוט הוציאו את זה מחברת החשמל, הקימו חברה חדשה בשם נגה, ואת השאר אנחנו רואים מדי יום ביומו".

04/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מנכ"ל חברת החשמל, מאיר שפיגלר
מנכ"ל חברת החשמל, מאיר שפיגלר  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris