בן כספית ואריה אלדד

"בן גביר הוא דוגמה מובהקת מדוע תיקון החוק זה דבר מסוכן"

ח"כ יואב סגלוביץ על הצעת החוק לתיקון פקודת המשטרה שיזם השר לביטחון לאומי: "למשטרה בחברה דמוקרטית, אסור שיהיה צבעי פוליטי - מכל סוג שהוא"


בג"ץ דן היום (ד') בעתירות נגד תיקון פקודת המשטרה שהעבירה הקואליציה וזכתה לשם 'חוק בן גביר'. במהלך הדיון השופטים תהו מדוע המילה 'ממלכתיות' נעדרה מהתיקון שהגישה הקואליציה, ואילו הדיון הסתיים ללא כל החלטה. אחד מהמשתתפים בדיון היה ניצב בדימוס חבר הכנסת יואב סגלוביץ', לשעבר ראש אגף החקירות במשטרה, שפרש את משנתו בנושא אל מול הרכב השופטים.

בשיחה עם בן כספית ואריה אלדד ביקש סגלוביץ' להתייחס לדיון, והודה שהוא עדיין נמצא במקום לאחר שהדיון התארך מאוד. "תראו, היה דיון ארוך מאוד מעשר וחצי בבוקר שהסתיים רק עכשיו. אני העליתי כמה נושאים שחלקם חודדו ומצאתי לנכון לשים אותם על השולחן", הסביר. לדבריו, אין חולק שעל שר לייצג את מדיניות המשטרה, "אבל אמרתי שזה מזיק לעשות את זה בדבר חקיקה. זה עירוב בין המשפט המנהלי שהוא אופרה אחרת לגמרי. נכון להיום, במצב המשפטי בישראל, אין אף שר במדינת ישראל שכתוב בדבר חקיקה את המדיניות שהוא רשאי לקבוע".

"הוגשו כמה פעמים צווים על תנאי כנגד ההתנהלות שלו בהפגנות"

סגלוביץ' ביקש להדגים, והסביר: "נניח שמחר, בשל כל מיני בעיות, מחליטה הממשלה לשים בראש סדר העדיפות שלה את הטיפול בפשיעה הכלכלית. היועץ המשפטי לממשלה, מכוח הסמכות שלה, בא ואוסף את כל משרדי הממשלה ואת כל מי שיש לו יד ורגל בדבר ומוציא את שורת ההנחיות שלו כראש מערכת האכיפה. מגיע שר, כל שר, בואו נתנתק מהמציאות של היום, ואומר 'זה יכול להיות, אבל אותי מעניין משהו אחר יותר', ואומר למפכ"ל 'תעשה א'-ב'-ג'', טען חבר הכנסת סגלוביץ'.

"לקחתי אתכם לקומה הכי גבוהה של הנזק שהחוק הזה יכול לגרום. הטיעון הנוסף הוא שמהרגע שקבעת בדבר חקיקה עודפות למדיניות המשטרה, ולא עשית במקביל שום דבר לגבי המשמעות של תפקיד המפכ"ל - הקטנת את המפכ"ל ואתה הופך את השר, כל שר במקרה הזה, להיות מי שאמון גם על הפעלת הכוח. בא השר איתמר בן גביר, ופה אני מגיע לעניין הקונקרטי, ונתן בזה סימנים. הוגשו כמה פעמים צווים על תנאי כנגד ההתנהלות שלו בהפגנות וההכרזות שלו על ההריסות בירושלים. כלומר, כל מה שהזהרנו קרה", אמר. 

"משטרה נמצאת בתווך של איזון בין זכויות"

"ואם המשטרה לא מקיימת את מדיניותו? מה אפשר לעשות?", שאל אלדד. סגלוביץ' ענה לו מיד, ואמר: "אנחנו לא מדברים בחלל ריק. אני הייתי סגן שר והייתי אחראי על המאבק בפשיעה בחברה הערבית. מכוח הסמכות שלי, מכוח ההחלטה המנהלית, אמרו לי 'אתה, זה התפקיד שלך'. לא צריכה להיות בעיה, אנחנו ממציאים בעיה שלא קיימת, ומייצרים בעיה שלא הייתה. זה עיקר הטיעונים. עכשיו, דבר נוסף, וזה עצמאות המשטרה - עצמאות זה לא דבר תיאורטי. בסוף משטרה נמצאת בתווך של איזון בין זכויות כל הזמן - כמעט בכל תחום. יש עצמאות למשטרה בהפעלת הכוח".

בהמשך ביקש לגעת בהבדל בין ההתנהלות בצבא לבין ההתנהלות במשטרה, ואמר: "הצבא עוסק מול אויבים, ואילו המשטרה עוסקת המטריות האזרחיות הכי מורכבות במדינת ישראל. אסור שמשטרה תהיה צבועה בצבע". עוד הוסיף: "השר איתמר בן גביר מנסה ככל יכולתו להשפיע על עבודת המשטרה, הוא מנסה להיות מפכ"ל על. איתמר בן גביר הוא הדוגמה המובהקת מדוע התיקון לחוק מסוכן, אבל זה סעיף שצובע את המשטרה בצבע פוליטי, ואסור שיהיה לה צבע פוליטי".

"אתה לא היית מפטר את ראש אגף סייף אחרי 91 הרוגים?"

על עזיבת ראש אגף סייף אמר כי הוא הזהיר שזה עלול לקרות אם יפסיקו את העשייה בנושא, וזה בדיוק מה שקרה. "אין צוות שרים, ראש הממשלה לא שם את זה כיעד מרכזי, ולא שמו פרויקטור. הדבר הכי מגוחך באירוע הזה הוא שעכשיו בגלל הלחץ הגדול הזה שנמצא גם על ראש הממשלה וגם על הממשלה עצמה איתמר בן גביר מחפש פרויקטור".

עוד הוסיף: "הוא עד עכשיו לא הבין שהפרויקטור הוא לא מתוך המשרד לביטחון פנים. אני הייתי סגן שר לביטחון פנים, אבל כשהייתי פרויקטור של הממשלה פעלתי מכוח החלטות הממשלה. הוא לא צריך פרויקטור במשרד לביטחון פנים - יש את עצמו, ויש את המנכ"ל, ויש גם מפכ"ל, וראש אגף חקירות. מה שצריך לעשות הוא להחליט שזה יעד מרכזי של הממשלה".

רגע לפני סיום נשאל חבר הכנסת סגלוביץ': "אתה לא היית מפטר את ראש אגף סייף אחרי 91 הרוגים?". הוא האזין לדברים ברוב קשב, ומיהר להדגיש: "אף אחד לא פיטר אותו, ובואו נשמור על כבודו הוא ארבעים שנה בשירות, אל תגזימו עם העניין הזה". בהמשך הסביר כי מדובר באגף מטה ללא חוקרים, ותפקידו לטפל בניתור סכסוכים וביצירת קשרים מול הקהילה והחברה הערבית. "אתה שואל לגביי התפטרויות - למה אתה לא קורא לשר בן גביר להתפטר? זה איש שהבטיח שינוי ומשילות. הוא האדם האחרון שצריך למנות אותו, ואיך לא קמה סערה על זה שעבריין מורשע הוא השר לביטחון לאומי?".

עריכה: עדן בן ארי 

07/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ
יואב סגלוביץ  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris