אודי סגל וענת דוידוב

"המצב קשה, התמונות אפוקליפטיות לגמרי"

הפרשנית לענייני רוסיה נינו אבסדזה על פיצוץ הסכר בחרסון והשלכותיו ההרסניות: "לעשרות אלפי אנשים לא ברור אם יהיה לאן לחזור"


מתקשים להתאושש: נכון לשעה זו, אוקראינה עדיין מנסה להשתלט על המצב לאחר פיצוץ סכר נובה קחובקה שבחרסון, שהוביל עד כה לאובדן ביתם של רבבות מתושבי המדינה, שנאלצו להתפנות ממקום מגוריהם. נינו אבסדזה, פרשנית לענייני רוסיה, הביאה פרטים נוספים על הידיעה.

"מצב קשה, התמונות אפוקליפטיות לגמרי", אמרה אבסדזה בפתח השיחה. "עשרות כפרים בכמה ערים, פשוט, אני לא אגיד נמחקו, אבל נשארו מתחת למים. אלפי, כנראה עשרות אלפי אנשים שלא ברור אם אי פעם יהיה להם לאן לחזור, זה נכון לרגע זה. גם כמה קורבנות יש, היה ברור מלכתחילה שלא יהיה ברור. אבל זה רק נכון לרגע זה. קטסטרופה אקולוגית, מדענים אומרים שנלמד עליה עוד הרבה זמן קדימה מה עוד יכול לקרות בגלל הטרגדיה הזו".

באשר לכך שלרווחת רוב העולם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הוא האחראי לטרגדיה, הבהירה: "ברור לכולנו ששני הצדדים, כבר כמעט שנה וחצי במהלך המלחמה, מאשימים אחד את השני. הרוסים, שכמעט כל העולם בטוח שזו עבודה שלהם, הרוסים דורשים מועצת ביטחון כדי להאשים את האוקראינים בפיצוץ הסכר. סכר ענק, כל המים האלה נשפכים, ממשיכים להישפך. דיברנו על זה כאחת האופציות האפשרויות למה הרוסים יכולים לעשות במלחמה, והנה זה קורה. יש שאלות לשני הצדדים, הרי אין ספק כמעט לאף אחד שזה רוסים אבל אומרים 'אין הוכחות'. אותו דבר אומר זלנסקי".

עוד התייחסה אבסדזה לאמירות כי כוחות נאט"ו מתכננים להתערב בלחימה בין רוסיה לאוקראינה באופן פיזי: "השאלה הזו לא הייתה פתוחה מתחילת המלחמה, אבל אנחנו מבינים שאם באמת יש מחשבה כזו, זה כבר חד משמעית אומר שזו מלחמה העולם השלישית. עד עכשיו כל מה שקרה בכל המרחב, זה שרוסיה נלחמה והיא נלחמת גם עכשיו נגד נאט"ו".

"המלחמה הזו פשוט שינתה פאזה, כבר לפני חודש כמעט, כשהאוקראינים הצליחו להפציץ בלב ליבה של מוסקבה מתחם של הקרמלין. המלחמה הזו היא בין רוסיה לנאט"ו, מהרגע הראשון היא כזאת. רק מה, היא הייתה בלי התערבות פיזית של כוחות נאט"ו, אם עכשיו תהיה התערבות פיזית זה באמת תרחיש של מלחמת העולם השלישית. בואו נקווה שזה אך ורק דיבורים", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

08/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פיצוץ הסכר
פיצוץ הסכר  |  צילום: OLEG TUCHYNSKY/AFP via Getty Images
Paris