רז שכניק

היהודים באים

להקת הרוק הישראלית התארחה באולפנו של רז שכניק, ויחד שבו לדיסטורשנים והטקסטים הבועטים מאלבומם השני והמצליח, הנושא את שם הלהקה - 'היהודים'


בשנת 1922 הקימו תום פטרובר ואורית שחף את להקת הרוק הישראלית 'היהודים', ומאז? היסטוריה. למרות שלא הושמעו שני אלבומיהם הראשונים בתחנות הרדיו, כבשו חברי הלהקה במה אחר במה ברחבי הארץ, עם קהל מעריצים שביסס את 'היהודים' כאחת הלהקות המוצלחות שידעה מדינת ישראל. לרגל חגיגת 23 שנים לאלבומם השני הנושא את שמם, התארחו חברי להקת 'היהודים', אורית שחף, תום פטרובר, איציק סולם ויהב ליפינסקי, בתוכניתו של רז שכניק ב־103fm, ושבו יחדיו לצלילים והסיפורים מאחורי הלהיטים הגדולים.

"זו הייתה תקופה שאמרנו 'לא מעניין אותנו, בואו ננגן'. מבחינתנו גם ככה אף אחד לא ישמיע את זה אז בואו נעשה את מה שבא לנו בכייף ונקווה לטוב", הודו חברי הלהקה, ותום פטרובר, האחראי על הלהיט 'סמי חופשי', חשף כי סמי הוא ערבוב של מספר טיפוסים בהם נתקל: "ערבבתי שם איזה שני נהגי מוניות, אחד מהם קראו לו סמי. ערבבתי כמה דמויות וקצת הקצנתי את זה, לקחתי את זה בדמיון שלי. במקרה של 'סמי' זה היה בכלל באנגלית קודם, לפעמים זה יוצא באנגלית קודם ואז בעברית, אני לא מתרגם, אני עושה עוד שיר".

עוד התייחסו הארבעה להכרה הגדולה לה זכתה הלהקה דווקא על ידי קהל המעריצים ללא כלי תקשורת. "זה היה המזל שלנו. זה מה שהחזיק אותנו, אם לא היה קהל היינו די אבודים. היה הבדל גדול בין המציאות בשטח, בהופעות, היה חוסר קשר בין מה שהלך באותה תקופה ברדיו למה שקרה בשטח", אמרו, "המציאות שאנחנו חווינו הייתה אחרת לגמרי. אחד המקומות בהם זה בא לידי ביטוי זה שבאיזשהו שלב, קצת אחרי שהדיסק יצא, שפתאום נהיינו להקת השנה של גלי צה"ל בלי שהיינו בכלל מועמדים. החיילים התקשרו וביקשו להביע את התמיכה בלהקה. זה בדיוק מה שהיה בשטח, עשינו הופעות, אנשים הגיעו, אבל מצד שני ברדיו או שלא ראו או שהחליטו שזה לא מתאים. ההבדל היה אדיר".

כשמדברים על אלבומם השני של להקת הרוק הישראלית, לא ניתן להתעלם מהלהיט הענק - 'עידן האלוהים', המבטא את המורכבות הקיימת בארץ ישראל. "יש טקסטים יותר ברורים על מה הם, כמו עידן. עידן זה באמת משהו יותר ברור. האלבום יצא, מבחינת ההופעות, זה היה הפיצוץ. לא יודע אם הם חשבו שזה כועס מאוד או עוקץ מאוד, אבל מבחינת מה שקרה בשטח זה כנראה היה צריך להיות".

"הרגשתם ניצחון באלבום השני?", תהה שכניק, וחברי הלהקה הודו: "כשהאלבום נגמר, אנחנו עוברים טלטלה מאוד גדולה. איציק עוזב לארה"ב וזה קורה כמה חודשים אחרי שהאלבום בחוץ. מבחינתנו זה טירוף, אנחנו לא יודעים מה אנחנו עושים. זה כלל הרבה בכי, זה היה קשה. לא ידענו מה אנחנו עושים. הוא רצה שנבוא איתו".

איציק הציג כיצד הוא חווה את אותה פרידה, ושיתף: "רציתי שנסע כל הלהקה כמובן, זה הדבר שהכי רציתי. זו הייתה שגעת שהייתה לי מילדות. עשיתי מוזיקה, 15 שנים הייתי שם בניו יורק. גם לי זה היה מאוד קשה, זה היה שברון לב. היה לי קשה להסתגל, מוזיקלית. חיפשתי לשמוע את הקול של תום ואורית, השוותי כל זמר. זה דבר שקשה לך להשתחרר ממנו עד שאתה נפתח לעבודה עם עוד אנשים מנטלית. להופיע פתאום גם בלי הקהל, אתה מתרגל שאוהבים את מה שאתה עושה. חוויה מטלטלת בכל רמה אפשרית".

כזכור, לאחר תקופה ממושכת בה היו בנפרד, חזר איציק להרכב הלהקה - ועל פי שאר החברים זה היה כאילו לא עזב מעולם. "אתה נזכר, הגוף שלך נזכר בהכול. זה פשוט מדהים. זה מאוד טבעי", סיכם איציק. 

בהמשך, שבו חברי להקת 'היהודים' לצדו של רז שכניק ללהיטים נוספים מאלבומם השני והמצליח. ביניהם: 'אינטרמת', 'תעזור לי' ו'עוד מעט'.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

22/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


היהודים אצל רז שכניק
היהודים אצל רז שכניק  |  צילום: 103fm
Paris