איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אני מסיימת בתחושת זלזול מהמערכת"

מור בירן, שתעלה לכיתה יא', על היציאה לחופשת הקיץ על רקע העיצומים בתיכונים • יו"ר הנהגת ההורים הארצית מירום שיף: "בחטיבה העליונה אין חינוך"


מחר (ג') ייצאו מאות אלפי תלמידים בכיתות י'-יב' לחופש הגדול, אך הפעם, על רקע העיצומים בתיכונים, זה יקרה ללא תעודות וללא טקסי הסיום המסורתיים. מור בירן, שתעלה לכיתה יא' בתיכון אמית רננים ברעננה, סיפרה על מורת רוחה נוכח המתרחש לאורך השנה. מירום שיף, יו"ר הנהגת ההורים הארצית, התייחס גם הוא לנושא המקומם.

בפתח השיחה סיפרה בירן כי "אנחנו לא מקבלים תעודות השנה, אין לנו ציונים על מספר מבחנים קודמים. לא היה לנו יום הורים, התבטל יום לפני. מסיימים מחר שנה, אפילו לא בבית ספר, יש לנו בוקר כיתה באחד מהבתים של התלמידות. זהו. יש מקצועות שהמורים לפנים משורת הדין הביאו לנו את הציונים, אבל יש מקצועות כמו מתמטיקה שיש לנו שלושה מבחנים אחורה שעדיין לא החזירו לנו את הציונים. המורה שלנו למתמטיקה אמרה שזה בגלל העיצומים, שהיא לא יכולה להחזיר לנו את הציונים".

"אתמול היה אמור להיות לנו טיול לכבוד סוף שנה, ובעיקרון גם החטיבה וגם התיכון היו צריכים לצאת, רק החטיבה יצאה ואנחנו נשארנו בבית הספר. אסיפת ההורים התבטלה יום לפני בלי הודעה מראש", אמרה, ושיתפה כי היו מספר פניות של הורים להנהלת בתי הספר אך ללא מענה.

כמו כן, כאשר נשאלה באיזו תחושה היא מסיימת את שנת הלימודים, הודתה: "תחושה של ביאוס ומעט זלזול מהמערכת, עבדנו כל כך קשה כל השנה ואפילו את המשוב בשביל לשפר אנחנו לא מקבלים. תחושה של זלזול בזמן שהתלמידים השקיעו ובמאמץ. במידה מסויימת זה מוריד את החשק להשקיע, היו לנו מבחנים לקראת סוף שנה אחרי שהודיעו שלא מחלקים את הציונים והיו מספר תלמידות שרצו לא לגשת למבחן".

"אני מאוד מקווה שזה ישתפר, וששנת הלימודים באמת תתחיל, כי אם לא, נדפקנו", הכריזה מור בירן, אשר תעלה לכיתה י"א בשנת הלימודים הבאה. מירום שיף חיזק את דבריה, והדגיש: "הסיפור נמשך מחודש מרץ, זה היה גם קודם. אם את שואלת מה היה השנה אני יכול להגיד שלא היה כלום - לא היה חינוך, תלמידים לא יצאו לטיולים, לא מסע ישראלי וגם לא היו לימודים. יותר מזה, אין מחר ציונים. בחטיבה העליונה אין חינוך, אין למידה השנה. זה לא יכול לקרות בשנה הבאה ואני לא רואה שהמו"מ בכלל מתקרב לסיומו, המרחקים בין מה שארגון המורים דורש למה שהאוצר מוכן לתת זה שמיים וארץ".

עוד טען כי "אנחנו דיברנו עם שר החינוך בחודשיים האחרונים מספר פעמים. דו שיח קבוע איתו על הנושא הזה. הצענו הצעות, קידמנו, לחצנו, היו גם שיחות לפני חודשיים עם רן ארז אבל השיחות היו בעלמא, אף אחד לא הקשיב לנו. הוא אמר 'אני מבין, התלמידים חשובים לי אבל המורים אני חייב להשיג את ההישגים שלי למען המורים'. אנחנו רוצים שהמורים יקבלו שכר, אבל ממה שאנחנו שומעים, מכירים, המספרים והדרישות לא קרובים אחד לשני".

שיף: "ההחלטה צריכה להילקח לקראת הראשון בספטמבר"

"גם הייתה לנו שיחה עם משרד האוצר, ובסוף, הרי לא בגלל שניהלנו שיחה עם מישהו, מישהו ייתן עוד נייר. הפערים הם בין מיליארד 200 לשלושה מיליארד. אני יכול להגיד שאנחנו נצטרך לשקול מה עושים בתחילת השנה הבאה. אי אפשר יהיה להמשיך ככה", תקף.

לסיום, כאשר נשאל מה יעשו על מנת למנוע את התנהלותה של שנת הלימודים הבאה כפי שזו התנהלה, הבהיר: "אין הרבה. נגשנו לבית הדין לעבודה, נתן מספר החרגות כמו טיולים של שכבת י"ב, מעבר לכך בית הדין לעבודה לא הסכים לתת שום דבר. ההחלטה הגדולה צריכה להילקח לקראת הראשון בספטמבר, האם אנחנו מוכנים לעבור עוד שנה כזו ואם לא מה עושים עם זה. הכול צריך לעמוד על השולחן".

"לא מגיע לאף תלמיד שנשמע את הקול שלו כמו ששמענו את מור, מגיע להם למידה אחרת, חוויה אחרת, זה צריך להיגמר הדבר הזה. צריך להגיע למשבר שכולם יצטרכו להתייחס אליו ולפתור את הבעיה הזו", סיכם.

עריכה: שני רומנו

19/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בית ספר - צילום ארכיון
בית ספר - צילום ארכיון  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris