ינון מגל ובן כספית

"הדרך להילחם בטרור - סיכול מקדים, לא הצלחנו"

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי על הפיגוע בעלי: "במימד הזמן, מגיעים לכולם" • על סרטון החיילים שתמכו במחבלים: "עצרנו אותם, הם נמצאים בחקירה"


אתמול (ד') התייחס דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי לתחקיר הראשני של פיגוע הירי בעלי, שהוביל להירצחם של ארבעה בני אדם לאחר ששני מחבלים פתחו בירי במסעדת 'חומוס אליהו' בתחנת דלק הסמוכה למקום. מפרטי התחקיר עולה כי המחבלים, המזוהים ככל הנראה עם חמאס, הגיעו מהכפר עוריף. 

תא"ל הגרי שוחח עם ינון מגל וחיים לוינסון וסיפר על פעילות צה"ל לאחר התקרית: "פעלנו הלילה באופן נרחב באיו"ש בדגש על הכפר ממנו יצאו המחבלים. פעלו שם כוחות של יחידות מיוחדות ונעצרו מבוקשים לחקירה על ידי שירות הביטחון הכללי", אמר. 

"מיפינו את הבתים של המחבלים לטובת הרס שלהם בהמשך וגם מצאנו מחרטה לייצור אמצעי לחימה והשמדנו אותה בשטח עם הכוחות", הוסיף 

עוד ציין על המשך הפעילות: "גם בשעה הזאת יש סריקות במרחב של כוחות מיוחדים ויחידות נוספות. תגברו בהגנה על הצירים ובהמשך השבוע יגיעו גדודים נוספים. המשימה המרכזית היא הגנה על הצירים, חיזוק ההגנה לצד פעילות בעומק השטח".

"אני חושב שצריך להסתכל על הלחימה בטרור כלחימה מתמשכת בפרספקטיבה של זמן", טען, והוסיף: "לפני עשרים שנה ב'חומת מגן', המצב היה הרבה יותר גרוע. בנפגעים ובמצב הביטחון. הדרך להילחם בטרור היא בשתי דרכים. אחת - סיכול מקדים, ואתמול לא הצלחנו בפיגוע הקשה בעלי ואנחנו צריכים להשתפר בעניין הזה, ביחד עם שירות הביטחון הכללי. הדבר השני, להגיע לכל מי שביציע פיגוע ולהרוג אותו, אתמול עשינו את זה באופן מאוד מהיר בתוך מרחב טובאס".

"אנחנו צריכים כל הזמן להעריך את המצב"

תא"ל דניאל הגרי חידד: "אנחנו צריכים כל הזמן להעריך את המצב, יש עלייה בטרור ועלייה בסיכול. המשימה שלנו, של כוחות הביטחון, בוודאי של צה"ל ופיקוד המרכז מוביל את זה, זה לשפר את המצב הביטחוני והגביר את הביטחון. מודיעין הוא זה שדרכו אנחנו מבצעים את הסיכול של הטרור. אין פה מצב שדומה ל'חומת מגן', במצב הזה לא היינו בתוך הערים הפלסטיניות, הנשק שהיה לרשות הופנה כנגד כוחות הביטחון, נאלצנו לכבוש את הערים ולטפל במנגנוני הביטחון הפלסטינים".

עוד פירט על ההבדל מהמצב הנוכחי: "אנחנו יכולים לפעול בכל עיר פלסטינית, בכל אחת מהערים לסיכול טרור. גם, המנגנונים צריכים לפעול יותר וזה אינטרס של הרשות הפלסטינית לשפר את האחיזה שלה בצפון השומרון ולמנוע טרור".

כשנשאל על הטענות שלא יורים ומטפלים בכל אדם שמהווה סכנה, השיב תא"ל הנגרי: "אנחנו יורים והורגים ומסכלים טרור כלפי כל מי שאנחנו רואים אמצעי וכוונה. בכל מקום שאנחנו מזהים בו כוח שיורה כנגד כוחות הביטחון ואזרחי מדינת ישראל, אנחנו מסכלים אותו והורגים אותו. זה חלק מהטיפול בטרור, לבטל את האוכלוסייה האזרחית שאינה עוסקת בטרור ולא לדחוף אותה לעסוק בטרור. זה ציר משולש: מודיעין, הפעולה בשטח ולבטל את האוכלוסייה האזרחית ולהרחיק אותה מהטרור".

כל מי שפותח באש אתם מחסלים אותו?
"אין דבר כזה. כל מי שפותח עלינו באש המשימה היא לנטרל אותו. אני מציע להפסיק להגיד את הדברים האלה, הפעילות של כל כוחות הביטחון היא בדיוק לפי הקריטריונים שלנו, כל כוחות הביטחון פועלים יחד באותו רציונל".

בהמשך השיחה עלה נושא המימון לפיגועים הללו ועלתה השאלה האם הוא מגיע מתוך עזה, לכך השיב הגרי: "אנחנו פועלים כנגד כל תשתית וכל הכוונה שאנחנו יודעים בכל המזרח התיכון, לא רק בעזה ובאיו"ש. בכל מקום במזרח התיכון שיש בו גורמי טרור אנחנו פועלים על מנת לסכל. בסופו של דבר, במימד הזמן, מגיעים לכולם".

דובר צה"ל הדגיש בנוגע לתחושות בקרב האזרחים כי "תחושות קשות אחרי אירוע קשה, אבל החברה הישראלית צריכה להחזיק את החוסן שלה. דרך אגב החוסן של האזרחים בשטח, במיוחד של המתיישבים וגם הפעולות הנחושות שלהם כולל אתמול בתחנת הדלק מעידים על אומץ ונחישות. בעזרת הנחישות הזאת והחוסן נסכל את הטרור".

עוד אמר: "הלחימה בטרור היא הרבה מאוד שנים ואנחנו לא צריכים להיבהל מכל דבר, אנחנו בשליטה בשטח".

"נעביר את הממצאים לפרקליטות"

בעקבות תיעוד שהתפרסם בו נראים חיילי צה"ל, כביכול בדואים ודרוזים, מעודדים את המחבלים ותושבי ג'נין הסביר תא"ל דניאל הגרי: "דבר ראשון שעשינו, זה קודם כל לבדוק שזאת לא מניפולציה או פייק. דבר שני, עצרנו את החיילים על ידי משטרה צבאית. אירוע חמור מאוד בניגוד לערכי צה"ל והוא יטופל בחומרה".

"אנחנו נעביר את הממצאים לפרקליטות, נראה שאין עוד גורמים מעורבים ואז יהיה טיפול משמעתי, טיפול חמור ואני מציע לא לתת במה רחבה מידי לאירוע הזה. זה אירוע חמור אבל המסר שלי הוא לא להעצים אותו", סיכם. 

21/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זירת הפיגוע בעלי
זירת הפיגוע בעלי  |  צילום: פלאש90
Paris