אראל סג"ל

"אין יכולת לצאת למבצע שיגדע את הטרור"

ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על המדיניות הביטחונית על רקע הפיגוע בעלי: "אנחנו במלכוד גדול מאוד, ישראל לא משחק"


מוהנד שחאדה וחאלד צבאח, אנשי הזרוע הצבאית של חמאס שריצו עונשי מאסר קצרים על עבירות ביטחוניות, הם האחראים על הפיגוע הרצחני בעלי אתמול (ד') שגבה את חייהם של ארבעה ישראלים. לאחר הפיגוע, מסר חמאס בתגובה: "התגובה לפשעי הכיבוש במחנה ג'נין לא איחרה להגיע והמהפכנים בגדה מכים בכל מקום". 

ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים על המצב הבטחוני בשומרון והאפשרות של יציאה למבצע צבאי רחב היקף והביא פרטים נוספים על הדברים.

"הכוחות שפועלים עכשיו בג'נין ובשכם זה כבר משחק, זאת לא רשות פלסטינית אלא חמאס ואיראן", אמר יחזקאלי, והוסיף: "יש לך סיפור גדול עכשיו השאלה אם זה יגרור למלחמה אזורית. כל מבצע שאתה מכריז עליו לפני שעשית אותו נידון לכישלון. אבל כבר הכריזו, זה ידוע. לא ברור לך שישראל תצטרך לעשות משהו?"

אחר כך הבהיר: "קודם כל מבצע שאתה מודיע להם אתה כבר גורם להם להיות סטלינגרד, נותן לרשות הפלסטינית להגיב. שנית אתה גם לא יכול לעשות מה שעשית ב־2022, והייתי שם ואזכיר ששלושה חיילים מתו ממטענים שהכינו הג'יהאד האסלאמי. לאחר מכן שיטחת את מחנה פליטים ג'נין, עשית מגרש - בנו אותו מחדש והטרור חזר".

"השטח מוצף בנשק, מחיר של אם-16 ירד ב־50% בחודשים האחרונים"

בהמשך השיחה טען בהחלטיות: "אין לך יכולת במצב שלך היום מבחינת תפיסת הביטחון של ישראל, ההנהגה וכו' לצאת למבצע שיגדע את הטרור". הדגיש באופן חד משמעי כי "תבחן אותי בזאת, תביא אותי עוד חודש או חודשיים ותראה שהטרור רק יגבר".

לאחר מכן הסביר כי בזמן מיפוי בתי המחבלים, "מצאו מחרטה, מה זאת מחרטה? טילים. אנחנו במבצעים המדהימים שעושה ימ"מ, ימ"ס ודובדבן לא מצליחים לגדוע את הטרור, באים מחבלים, יורים ביהודים ואף אחד לא עוצר אותם, מחבל אחד נמלט ארבעים קילומטר משם ואף אחד לא עולה עליו. יש חופש תנועה בשטחים שמאפשר את הדברים הללו". חידד: "ישראל לא במשחק".

כשעלתה השאלה מדוע הצבא לא יוזם מחסומי פתע ולמה אין הרתעה בהשוואה לימים עברו, השיב: "זאת המדיניות שהתחיל גנץ בממשלה הקודמת. אני לא שייך לוויכוח של איזו ממשלה אשמה. אני חושב שזאת לא אשמה, זאת תפיסה ביטחונית שקיימת לגבי השטחים, שבה אתה רואה את הרשות הפלסטינית כפרטנר ואת התושבים הפלסטינים ככאלה שרק רוצים להתפרנס. השטח מוצף בנשק, מחיר של אם-16 ירד ב־50 אחוז בחודשים האחרונים והמחבלים האלה באו עם אם-16".

"אפשר לתקוף את היהודים. הם מריחים את החולשה שלך"

עוד הוסיף כי "זאת תפיסה של הביטחון שאומרת 'נגמרה המלחמה', התפיסה שלי אומרת 'חבר'ה אנחנו במלחמה, אנחנו במשהו שמופעל עלינו'. זה שטח מת של דמוקרטיות. אנחנו דמוקרטיה בתוך הקו הירוק. בתוך השטחים, אנחנו דמוקרטיה שלא מבינה שהפלסטינים מפעילים עלינו מלחמה, אנחנו לא מסוגלים להתמודד עם זה".

הוא הדגיש בהשווואה לאמריקנים: "תראה אותם בחיסולים שלהם. אנחנו במלכוד גדול, מצד אחד הם (הפלסטינים) מתעצמים, מצד שני, הם מגינים על עצמם עם אוכלוסייה וגם אוכלוסיית פליטים כביכול. המצב הזה היה כתוב על הקיר כבר כמה שנים. אין מה לעשות, אתה תצטרך להיכנס ולעשות את זה. בשקט הם מתחמשים, בשקט הם בונים תשתיות - הכול חוזר לשורש".

לאור טענתו של סג"ל כי "ישראל לא שולטת בצפון ומדינת ישראל הזניחה את הריבונות שלה", אמר יחזקאלי: "זה לא מהיום. הפיגועים גורמים לנו להתרעם ולדבר על זה. אבל מה המסר בשכונה? יש פה ישות שלא הסכימה עם הקיום שלך והפעולות שלך מתפרשות כחולשה, אפשר לתקוף את היהודים. הם מריחים את החולשה שלך".

לסיכום, הדגיש כי דרוש שינוי משמעותי בתפיסה: "צריך לקרות פה שינוי. אני מפקפק ביכולת של המערב להבין מה היא מלחמה".

 

עריכה: שי איידלר

21/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צביקה יחזקאלי
צביקה יחזקאלי  |  צילום: רונן אקרמן
Paris