איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לא יהיה הסכם קיבוצי? שנת הלימודים לא תיפתח"

יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז על המשבר עם האוצר: "שנה וחצי מנסים לקדם אותו במו"מ תרבותי ושקט, והגיע הזמן שנפעיל אותו בצורה אגרסיבית"


ארגון המורים העל יסודיים נמצא במשבר מתמשך מול האוצר זאת על רקע אי חתימת הסכמים קיבוציים עבור המורים בתיכונים. ליאת רון ואריה מליניאק שוחחו עם יו"ר ארגון המורים העל יסודיים רן ארז שהתריע משביתה אפשרית עם פתיחת הלימודים בשנה הבאה, אם המשא ומתן מול האוצר יעלה חרס. 

לדבריו, "אם אתם שואלים אותי איפה הכסף, אני יכול להגיד לכם – הוא באוצר, בקופת המדינה. הוא מיועד להיות בחלוקה לכל מיני גופים קואליציוניים ואיך אומרים – 'סבתא בישלה דייסה, לזה נתנה ולזה נתנה ולמורים העל יסודיים לא נשאר'".

"לפי כמה חודשים נעשה הסכם קיבוצי עם הסתדרות המורים לגבי המורים העל יסודיים. עם ארגון המורים לא נעשה הסכם קיבוצי ואנחנו כבר שנה וחצי מנסים לקדם אותו במשא ומתן די תרבותי ושקט, אבל הגיע הזמן שנתחיל לפעול בצורה הרבה יותר אגרסיבית", הבהיר.

לדבריו, "אנחנו התחלנו את המשא ומתן ב־12 אלף שקלים ברוטו למורה מתחיל, שזה השכר הממוצע במשק, אבל במשא ומתן אנחנו יודעים שלא יוצאים עם כל התאווה בידינו ולכן יש גם נסיגה מהדרישה הראשונית הזאת. אבל הצדדים התחייבו במשא ומתן הזה לא לגלות נתונים ולכן אני לא יכול לומר יותר מזה".

"כשאנחנו רואים שהעיצומים האלה לא עוצרים נאלץ גם לעשות שביתות"

בהמשך, הדגיש כי "עיקר התכנון שלנו הוא לשנה הבאה. אם לא יהיה הסכם קיבוצי, שנת הלימודים לא תיפתח. עם כל המשתמע מכך. אני לא מומחה לניהול קמפיינים ולכן אני עובד עם מומחים. אנשים מהשורה הראשונה שעוזרים לי בצד התקשורתי וכדומה, חלק עיתונאים לשעבר וחלק אסטרטגים לשעבר".

"אנחנו עושים את מה שאומרים לנו אנשי המקצוע ויחד עם זאת אנחנו ממש עם רחמנות מאוד גדולה ורוצים לפגוע כמה שפחות במערכת החינוך, לכן עד היום לא השבתנו אותה", הבהיר, והוסיף: "עשינו עיצומים, אבל כשאנחנו רואים שהעיצומים האלה לא עוצרים נאלץ גם לעשות שביתות. נערכנו לזה עם קרן שביתה ועם כל מה שצריך כדי שנוכל להתמודד עם שביתה ארוכה".

"השלטון הוא זה שגורם לכך שאנחנו נאלץ להיאבק, אנחנו חיים במדינה דמוקרטית ובמדינה הזאת יש זכות לעובד להיאבק על זכויותיו, במיוחד כשהוא לא מחויב בהסכם קיבוצי, במיצוי הסכם או בשקט תעשייתי, זה מה שאנחנו עושים. עובדה שבכל התקופה הזאת לא עשינו שביתה כבר יותר מחמש שנים", ציין.

לבסוף, השיב לשאלה שמעסיקה את כולם - מתי נדע אם הילדים יחזרו לתיכונים? "הכול תלוי במשרד האוצר ומשרד החינוך", אמר. "אני חייב לומר - האינפלציה במדינת ישראל בשנה האחרונה הייתה 5.4 אחוזים, במילים אחרות - המורים עושים את אותה עבודה שעשו לפני שנה ומקבלים פחות שכר. למעשה, משרד האוצר מצא פטנט חדש, לעשות הסכם עבודה קיבוצי חדש שכביכול נותן תוספת שכר אבל למעשה זו הורדת שכר - כי הם נותנים למורה תוספת של שני אחוזים אבל האינפלציה הייתה חמישה אחוזים, אז אנחנו צריכים לחתום על הורדת שכר של שלושה אחוזים - זה חשבון פשוט. אנחנו לא נחתום על הסכם שיש בו הורדת שכר".

עריכה: נויה חסון

21/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יו"ר ארגון המורים רן ארז
יו"ר ארגון המורים רן ארז  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris