רון קופמן ואריה אלדד

"היום, מדינת ישראל לא מרתיעה אף אחד"

אלוף (מיל') יום טוב סמיה, לשעבר אלוף פיקוד דרום ומח"ט גבעתי, על מקרי הטרור באזור: "הקשקוש הזה של תגובה מידתית, יצר נגיסה בכושר ההרתעה שלנו"


רקטה שוגרה השבוע מאזור העיר ג'נין לעבר יישובי הגלבוע בצפון, והתפוצצה בשטח פלסטיני ללא סיכון יישובים ישראלים. אריה אלדד ביקש לדון ב־103fm עם אלוף (מיל') יום טוב סמיה, לשעבר אלוף פיקוד דרום ומח"ט גבעתי, על וריבוי מקרי הטרור באזור בעת האחרונה. סמיה הביע את דעתו בנושא והסביר כיצד רצוי בעיניו שצה"ל יגיב לאירועים.

"עברתי את כל הפיקודים אז מן הסתם אני קצת מכיר את הגזרות האחרות, לא מעט", ציין סמיה בפתח השיחה, והדגיש: "אני טוען כבר 20 שנים בגדול מה שאמרתי במדים ותאמין לי שכל מי שמקשיב לי עכשיו יודע שאמרתי גם אז, אני אומר את זה ביתר שאת מאז ההתנתקות - למדינת ישראל, בהכללה, אין אסטרטגיה ארוכת טווח צופה על פני העתיד ל־70 שנה. אין לנו אסטרטגיה ארוכת טווח בשום תחום".

עוד תקף כי "כמעט בכל המצבים התגובות שלנו הן תלויות מה יש באותו רגע בכיס. מה מבחינה פוליטית מעניין את המנהיגות של אותה תקופה. אני אחרי היציאה מלבנון או הבחירה מלבנון, זה לא שאני חושב שהיה צריך לצאת אלא על אופן היציאה - אם היינו משנים את כללי המשחק כתוצאה מזה שנקטנו צעד חד צדדי, אם אחרי זה היית משנה את כללי המשחק, מבהיר לצבא שרקטה מלבנון שנורתה, גם אם נפלה בשדה פתוח, מבחינתנו היא נפלה על גן ילדים. זו התגובה שלנו. כל הקשקוש על זה, תגובה מידתית, יצרו נגיסה דיי קבועה בכושר ההרתעה במדינת ישראל. היום מדינת ישראל לא מרתיעה אף אחד".

כמו כן, כאשר טען פרופ' אלדד כי שרון לדוגמה יצא לחומת מגן אחרי שהבין שיש קונצנזוס ציבורי, טען סמיה מנגד: "כי אין לנו מבט אסטרטגי על הכול. אם הציבור היה מבין שיש פה טיפול אסטרטגי רחב היקף בכל התחומים, אף אחד לא מסתכל קדימה על כלום. קודם כל להגדיר שכיפת ברזל היא לא הפתרון. מיגנו את עצמנו לדעת, מרוב כיפת ברזל כאילו פתרנו את הבעיה. לא פתרנו, כי ההרתעה ננגסת, קורסת, וזה שיש לך עוד יכולת להפעיל כיפת ברזל אז אתה מונע נפגעים, זה חשוב אני לא מזלזל, אבל הגנה ברמות כאלה ללא ביטול היכולת ההתקפית, יש לנו צבא, מערכת ביטחוניים מדהימה. מעל 100 פיגועים סוכלו נקודתית".

לסיום, התייחס סמיה להתנהלות הממשלה נוכח המציאות המדאיגה: "קודם כל היא תקבל החלטות בחדרי חדרים, תתן הנחיות, שלא נעשה משהו בשליפה ולא מוכנים כמו במלחמת לבנון השנייה".

עריכה: שני רומנו

30/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר
ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: יעקב נעמי/פלאש90
Paris