בן כספית ואריה אלדד

"אחת המטרות של ההפיכה המשטרית, היא להנציח את הכיבוש"

אבנר גבריהו, מנכ"ל 'שוברים שתיקה', על הרפורמה המשפטית שמובילה הממשלה: "רוצים לרסק את בג"ץ - ולמה? בין היתר, כדי להמשיך את הסיפוח"


אמש (ש') בהפגנה נגד הרפורמה המשפטית, החל עימות בין חברי 'אחים לנשק' לבין פעילי 'שוברים שתיקה' שהגיעו עם דגלי פלסטין במטרה להפגין נגד הכיבוש. אבנר גבריהו, מנכ"ל 'שוברים שתיקה', שוחח עם אריה אלדד ובן כספית ב־103fm והסביר מדוע בעיניו קיים קשר עמוק ומובהק בין הרפורמה המשפטית שמובילה הממשלה לכיבוש.

לדבריו, "אחת המטרות המרכזיות של ההפיכה המשטרית הזאת היא להעמיק ולהנציח את הכיבוש, זה ברור, הרי פשוט צריך להקשיב למה שהם אומרים. הם רוצים לרסק את בג"ץ, למה? כדי בין היתר שהם יוכלו להמשיך עם הסיפוח. חוק מעצרים מנהליים של בן גביר, מאיפה הוא הגיע? השימוש המפורז בכוח, כל הפרקטיקות של מתנגדי המשטרה חודרים פנימה. ואני חושב שאני וחברי וחברותיי, שהם חלק מהגוש נגד הכיבוש, שדרך אגב, גדל בצורה די מרשימה ולא רק בתל אביב, בכל הארץ, לא מוכנים לעשות את ההפרד ומשול". 

עוד ציין כי "אני חושב שיש רגע פה מאוד משמעותי. הרי המציאות הפוליטית בישראל, במשך שנים, צמצמה את התפיסה האידאולוגית, הלכה יותר למרכז, כל המפלגות הן כל כך רדיקליות בתוך המרכז, הן מפחדות לקחת עמדה עקרונית, והעמדה הזאת הביאה אותנו לכדי כך שאנחנו כל הזמן זזים ימינה. אנחנו באמת הכשרנו בממשלה אחרי ממשלה את מה שאנחנו רואים עכשיו". 

בתגובה, כספית אמר: "כרגע אנחנו מנסים לעצור הפיכה לדיקטטורה ואתם מחבלים בזה כי אתם כסילים שימושיים", וגבריהו הבהיר: "אני חושב שקורה פה דווקא משהו אחר, הרי הכוח של המחאה הזאת הוא כוח של מגוון. אני מגיע באופן קבוע גם לירושלים וגם לתל אביב ואני יודע שכמוני רבים ורבות מגיעים גם כי הם מתנגדים להפיכה וגם כי הם מתנגדים לכיבוש. בסוף יש כוח אדיר במגוון ואם אנחנו חושבים על היום שאחרי שנצליח, אנחנו חושבים פוליטיקה - בסוף החשיבה שיהיה אפשר לייצר קואליציה אך ורק מאנשים שחושבים כמוך, זה הרי לא חכם".

לבסוף, סיכם באופטימיות: "'אחים לנשק' הם לא אויבים שלי, אני לא מסכים איתם על הרבה דברים אבל הם לא אויבים שלי, הדבר האחרון שאני מעוניין בו זה אלימות. לי מאוד קשה לשמוע מסרים של חלק מהאנשים שעומדים על הבמה, כמו שלהם לפעמים קשה לשמוע את המסרים שלנו. אנחנו נעבור את זה כי בסוף הסכנה הגדולה לכל מי שעומד שם היא גדולה יותר מהמחלוקות, ואני חושב שאנחנו נצליח להתקדם גם עם מסרים שלא כולם מסכימים עליהם".

עריכה: נויה חסון 

02/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שוברים שתיקה - ארכיון
שוברים שתיקה - ארכיון  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris