אודי סגל וענת דוידוב

"אנו רואים בזכות הפגנה אבן יסוד, אבל במסגרת החוק"

אלי לוי, דובר משטרת ישראל, על ההפגנה הצפויה בנתב"ג: "אנחנו נמצאים בכוננות גבוהה מאוד עם עשרות התראות, בטח בימים כאלה של מבצע צבאי"


על רקע ההתפתחויות בנושא הרפורמה המשפטית, היום (ב') צפויה הפגנה נרחבת בשחטי נמל התעופה בן גוריון. האזהרות של משטרת ישראל לא לשבש את התנועה באזור עוררו את זעמם של המפגינים, אשר טענו כי 'הפגנות לא עושים במחשכים'. האם הם יפעלו על פי ההנחיות? ענת דוידוב וגדעון אוקו דנו על כך ב־103fm עם אלי לוי, דובר משטרת ישראל, אשר הגיב לדברים. 

תחילה ביקש דובר משטרת ישראל להתייחס למבצע המתקיים ברגעים אלו בג'נין, כחלק מהמלחמה בטרור שהרים את ראשו: "מי שמוביל את הפעולה זה צה"ל אבל גם אנשי משמר הגבול שלנו נמצאים שם. אנחנו לאורך כל השנה בשילוב זרועות מנצח, מצד אחד צה"ל ושב"כ מצד שני משמר הגבול - אנחנו נמצאים בג'נין כדי לפגוע בתשתיות טרור. ג'נין הפכה להיות עיר מקלט למחבלים. על השגרה בתוך ישראל, אין שינוי בהנחיות. פונים אלינו הרבה אנשים מאז שעות הבוקר המוקדמות. אבל, מי שרואה חפץ חשוד, אדם שנראה חשוד - לפנות מיד למוקד 100, ערנות, ערנות, ערנות".

"בימים כאלו של מבצע צבאי יש נכונות יתר של גורמי טרור. אנחנו בכוננות גבוהה כבר חודשים ארוכים, עוד לפני הרמדאן, לא הורדנו את הרגל מהגז. בטח ובטח בימים כאלו של מבצע צבאי, יש נכונות יתר של מחבלים", הדגיש.

בנוסף, הודה לוי כי מבחינת הערכת המצב המחאה שצפויה להתרחש היום (ב') בנתב"ג תתקיים. "אתמול בשעת ערב מפכ"ל המשטרה יחד עם ראש אגף התנועה ומפקד מחוז מרכז אישר את תוכניות העבודה להיום, לקראת המחאות. נכון שהעיניים נשואות לנתב"ג, כי מטבע הדברים זה המקום אליו מגיעים היום למעלה מ־80 אלף איש, אבל יש לנו למעלה מ־80 נקודות מחאה שאנחנו נערכים אליהם. מצד אחד, בהנחיית המפכ"ל, אנחנו רואים בזכות המחאה אבן יסוד במחאה דמוקרטית ומאפשרים מחאה מכל סוג. אנחנו לא נאפשר חסימת צירים, להשאיר רכב בצד הדרך ולחסום ציר תנועה משמעותי בשעת חירום".

"רק שלשום ראיתם את אירוע נחיתת האונס בנתב"ג, ואתם רואים מה קורה בשעת חירום בנתב"ג שמפקד מחוז מרכז צריך להזרים כל כך הרבה רכבי הצלה", הכריז, והבהיר: "במסגרת החוק אנחנו מאפשרים מחאה, רואים במחאה אבן יסוד במדינה דמוקרטית, אנחנו עסוקים מאז אתמול בהסברה. מי שמתכנן להגיע ולבצע פרובוקציה, אנא מכם, אל תעשו את זה. גם אם אנשים ייכנסו עם מזוודות, דרכונים, והם לא טסים ורק נכנסים לשטח נתב"ג - הכול בסדר. נתב"ג יכול לספוג כניסה של עוד אלף, אלפיים איש. מצד שני, אנחנו עושים הכול כדי להימנע מהתמונות הלא נעימות. מפכ"ל המשטרה מדבר באותו הטון מהרגע שהחלו המחאות. מפקדי המחוזות מדברים באותו הטון כמו המפכ"ל. המפכ"ל אומר כל הזמן - אנחנו שומרים על זכות המחאה, אם היא במסגרת החוק. לא להפר את הסדר, לא לחסום את התנועה בצירים, לא רק באזור נתב"ג".

עוד ציין לסיום כי "אנחנו ערוכים בכל מקום, מסביב לנתב"ג. חלק מההיערכות גלויה חלק סמויה. אנחנו נהיה בכל המקומות. אני מוצף בעשרות ואולי מאות פניות בימים האחרונים של משפחות שחסכו שקל לשקל בשנה הזו, אם אתם יכולים תגיעו ברכבת כדי שחלילה לא תתקעו בפקק. תגיעו לפני לנתב"ג. כל הזמן להיות באפליקציה, בטלגרם של אגף התנועה, ולהתעדכן שם. אני יודע שמשרד התחבורה גם נערך לזה, לא יודע אם יש תיגבור של רכבות, אני כן קורא לציבור להשתמש ברכבות".

עריכה: שני רומנו

03/07/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלי לוי
אלי לוי  |  צילום: דוברות משטרת ישראל
Paris